Հենրիխ Մխիթարյանը՝ «Ինտեր»-ի հետ պայմանագիրը երկարաձգելու հնարավորության մասին. «Արմենպրես»-ի հարցազրույցը
Հենրիխ Մխիթարյանը՝  «Ինտեր»-ի հետ պայմանագիրը երկարաձգելու հնարավորության մասին. «Արմենպրես»-ի հարցազրույցը
Չեմպիոնների լիգայի հիմնական  փուլի Ինտեր-Լիվերպուլ տնային խաղից հետո «ներաձուրիների» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը միջազգային լրատվամիջոցների համար մեկնաբանում էր թիմի պարտությունը (խաղն ավարտվել էր «Ինտեր»-ի նվազագույն 0-1 հաշվով պարտությամբ)։
Ակումբի մեդիա թիմը բացառության կարգով ոչ հեռարձակող լրատվամիջոցների համար թույլատրեց նաև «Արմենպրես»-ին մի քանի հարց ուղղել Հենրիխ Մխիթարյանին։
-Ողջույն Հենրիխ։ Ինչպե՞ս եք։ Ցավալի պարտություն էր, չէ՞…
-Ողջույն։ Տեսնում եք՝ ինչպես եմ զգում (ժպտում է և ցույց տալիս լրագրողների և տեսախցիկների ուղղությամբ): Քանի՞ հարց եք նախատեսել այսօր։ Երկար չեմ կարողանա խոսել։
-Խոստանում եմ՝ երկար չեմ պահի այստեղ։ Փորձենք երեք հարցով սահմանափակվել այդ դեպքում։
Այս կարճ երկխոսությունից հետո «Արմենպրես»-ը մի քանի հարց ուղղեց Մխիթարյանին։
-Առաջին հարցը «Ինտեր»-«Լիվերպուլ» խաղի հետ է կապված։ Վնասվածքից հետո սա Ձեր առաջին խաղն էր թիմի մեկնարկային կազմում։ Խաղադաշտում անցկացրեցիք 80 և ավելի րոպե։ Ինչպե՞ս եք զգում ֆիզիկապես և հարմարվում խաղի ինտենսիվ ռիթմին։
-Լավ եմ զգում։ Իհարկե, կարող էի ավելի լավ զգալ։ Ճիշտ է՝ մեկ ամիսն ինձ որոշակի հետ գցեց ֆիզիկապես, բայց փորձեցի անցած երկու խաղերին որոշ րոպեներ զգալ խաղի ռիթմը, խաղալ և կարողանալ ֆիզիկապես ամրապնդվել (նկատի ունի «Վենեցիա»-ի դեմ արտագնա խաղում անցկացրած 2-րդ խաղակեսի 45 րոպեները և «Կոմո»-ի դեմ խաղում անցկացրած 20 րոպեն): Այսօր փորձեցի օգնել թիմին, ինչը հեշտ բան չէր, քանի որ սա շատ բարձր կարգի խաղ էր, և տեմպը նույնպես բարձր էր։ Վնասվածքից հետո մի փոքր դժվար է այսպիսի խաղին միանգամից մասնակցելը։ Անգամ այդ պարագայում փորձեցի ամեն ինչ անել ուժերիս չափով, թիմին օգնել և լավ հանդես գալ։ Ճիշտ է՝ այսօր չպետք է պարտվեինք։ Չգիտեմ, թե որտեղից մրցավարը վերցրեց ու նշանակեց 11 մետրանոցը։ Խախտում չկար այդ դրվագում։ Բայց սա ֆուտբոլ է, և պետք է առաջ նայել, պատրաստվել և փորձել փոխվել ու ապագայում ավելի լավ արդյունքներ գրանցել։
-Հենրիխ, հաջորդ հարցս Ձեր ինքնակենսագրական գրքի հայերեն տարբերակի և դրա շնորհանդեսի հետ է կապված։ Այն հասանելի է միայն իտալերենով։ Ե՞րբ սպասել հայերեն տարբերակին։
-Շուտով հայերենով ևս կհրատարակվի։ Չեմ կարող այսօր կոնկրետ օր և ժամ ասել, բայց մինչև 2026-ի փետրվար լույս կտեսնի նաև հայերեն տարբերակը։ Այն հայերենով հասանելի կլինի կարդացողներին։ Հուսով եմ, որ այն դուր կգա ընթերցողին և ուսանելի գիրք կլինի, որովհետև երիտասարդները կարող են կարդալ և շատ բաներ սովորել այնտեղից։ Սովորել կարող են ոչ այն պատճառով, որ գիրքն իմ մասին է, այլ ուղղակի դրանում ցույց եմ տալիս, թե ինչպիսի դժվարությունների միջով պետք է անցնել, որ կարողանաս հասնել քո երազանքին։
-Այստեղ մեկ ճշգրտում. խնդրում եմ, որ սա չհաշվենք որպես 3-րդ հարց։ Արդյո՞ք հավանական է, որ ինքնակենսագրական գրքի հայերեն տարբերակի շնորհանդեսը լինի Ձեր ծննդյան օրը (հունվարի 21-ին):
-Ոչ։ Այդպիսի բան չենք պլանավորել։ Նման բան չի լինի։
-Վերջին հարցս վերաբերում է Ձեր գործող պայմանագրին «Ինտեր»-ի հետ (ավարտվում էր ընթացիկ մրցաշրջանի վերջում, 2026-ի հունիսին)։ Կհիշե՞ք՝ այս տարեսկզբին խոսել էինք և Դուք նշել էիք, որ որոշակի քանակի խաղեր անցկացնելու դեպքում այն հնարավոր է ավտոմատ կերպով երկարաձգվի ևս մեկ մրցաշրջանով։ Ի՞նչ նորություն ունեք։
-Այս պահին ոչ մի նորություն չունեմ։ Մինչև ամառ գործող պայմանագիր ունեմ։ Դեռ երկար ժամանակ կա։ Եթե ակումբի ղեկավարությունը զգա, որ ժամանակն է խոսելու պայմանագիրը երկարաձգելու մասին, կխոսենք։ Եթե զգա, որ ընդհանրապես կարիք չկա խոսելու, ուրեմն՝ չկա նոր պայմանագիր։ Այդ ժամանակ կհասկանանք՝ ինչ կարող ենք անել։

Генрих Мхитарян о возможности продления контракта с “Интером”: интервью “Арменпресс”
После домашнего матча “Интера” с “Ливерпулем” полузащитник “нерадзурри” Генрих Мхитарян комментировал поражение команды для международных СМИ (игра закончилась минимальным поражением “Интера” со счетом 0:1).
Медиа-команда клуба в порядке исключения разрешила СМИ, не являющихся вещательными, в том числе и “Арменпресс” задать несколько вопросов Генриху Мхитаряну.
— Привет, Генрих. Как дела? Это было болезненное поражение, не так ли?
— Привет. Вы видите, что я чувствую (улыбается и указывает в сторону репортеров и камер). Сколько вопросов вы сегодня наметили? Я не смогу долго говорить.
— Обещаю, долго не задерживать. Попробуем ограничиться тремя вопросами.
После этого короткого диалога “Арменпресс” задал Мхитаряну несколько вопросов.
— Первый вопрос касается матча “Интер” — “Ливерпуль”. После травмы это был Ваш первый матч в стартовом составе. Вы отыграли 80 и более минут. Как Вы себя чувствуете физически и адаптировались ли к интенсивному ритму игры?
— Чувствую себя хорошо. Конечно, я мог бы чувствовать себя и лучше. Правда, месяц меня физически отбросил, но я попробовал почувствовать ритм игры в последних двух матчах, хотя бы по несколько минут, играть и укреплять себя физически (я имею в виду 45 минут второго тайма, проведенных в выездном матче против “Венеции”, и 20 минут, проведенных в матче против “Комо”). Сегодня я старался помочь команде, что было непросто, потому что это был очень высококлассный матч, и темп был высоким. После травмы немного сложно сразу участвовать в такой игре. Даже в этом случае я старался сделать все, что в моих силах, помочь команде и хорошо сыграть. Правда, мы не должны были проиграть сегодня. Я не знаю, откуда у судьи взялся пенальти и почему он его назначил. В том эпизоде не было никакого нарушения. Но это футбол, и мы должны смотреть вперед, готовиться и стараться меняться и добиваться лучших результатов в будущем.
— Генрих, мой следующий вопрос касается армянского издания Вашей автобиографии и её изложения. Она доступна только на итальянском языке. Когда можно ожидать армянское издание?
— Книга скоро будет издана и на армянском языке. Я не могу назвать точную дату, но к февралю 2026 года армянское издание будет опубликовано. Книга будет доступна читателям и на армянском языке. Я надеюсь, что читателю она понравится, и это будет познавательная книга, потому что молодые люди смогут её прочесть и многому научиться. Они смогут учиться не потому, что книга о них, а просто потому, что в ней я показываю, через какие трудности приходится пройти, чтобы осуществить свою мечту.
— Одно уточнение: пожалуйста, не посчитайте это третьим вопросом. Возможно ли, что презентация армянского издания автобиографии состоится в Ваш День рождения (21 января)?
— Нет. Мы ничего подобного не планировали. Этого не произойдет.
— Мой последний вопрос касается Вашего текущего контракта с “Интером” (который должен был истечь в конце текущего сезона, в июне 2026 года). Помните, мы разговаривали в начале этого года, и вы упомянули, что, если Вы сыграете определенное количество матчей, он может быть автоматически продлен еще на один сезон. Какие у Вас новости?
— На данный момент у меня нет новостей. У меня контракт до лета. Еще много времени. Если руководство клуба посчитает, что пора говорить о продлении контракта, мы поговорим. Если же они посчитают, что в этом нет необходимости, то нового контракта не будет. Тогда мы разберемся, что можно сделать.