Հայաստանն ու Գերմանիան հարաբերությունները տեղափոխում են ռազմավարական գործընկերության փուլ. Փաշինյան
Հայաստանն ու Գերմանիան հարաբերությունները տեղափոխում են ռազմավարական գործընկերության փուլ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Գերմանիայից, այս մասին Գերմանիայի կանցլերի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` իր այցը որակելով պատմական։
«Այս այցը, հիրավի, պատմական է, քանի որ այսօր Հայաստանի և Գերմանիայի միջև հարաբերությունները տեղափոխվում են ռազմավարական գործընկերության փուլ, ինչը քիչ առաջ արձանագրվեց Հայաստանի և Գերմանիայի միջև երկկողմ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի մասին հռչակագրի ստորագրմամբ։ Մեր երկրների միջև հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ հարգանքի, վստահության, մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության նկատմամբ ընդհանուր հանձնառության վրա», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը նշեց որ կանցլերի հետ գոհունակությամբ արձանագրել են վերջին տարիներին Հայաստանի և Գերմանիայի համագործակցության հետևողական զարգացումն ու խորացումը, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական, կրթության, գիտության, մշակույթի, բնապահպանության բնագավառներում։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Գերմանիայի շարունակական աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների և կայուն զարգացման գործում, ինչը հերթական անգամ ամրապնդվեց հոկտեմբեր ամսին Բեռլինում կայացած Հայաստան-Գերմանիա միջկառավարական բանակցությունների արդյունքում։
«Կանցլերի հետ քննարկեցինք մեր երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման ուղղությամբ ձեռնարկվող համատեղ քայլերը։ Գերմանիան Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերներից է, Եվրոպական Միությունում` առաջինը, և մենք շահագրգռված ենք փոխշահավետ տնտեսական համագործակցության հետագա շարունակման ու զարգացման հարցում։ Կարևորեցինք Գերմանիայի հետ ակտիվ զարգացող համագործակցությունը կրթության և գիտության բնագավառում, այս առումով գոհունակությամբ արձանագրեցինք, որ հայկական կրթական նախաձեռնություններից Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնները մեծ հաջողություն են գրանցում Գերմանիայի բազմաթիվ քաղաքներում՝ երիտասարդներին հնարավորություն տալով հրաշալի միջավայրում ստանալու տեխնոլոգիական կրթություն», - եզրափակեց վարչապետը։

Отношения между Арменией и Германией переходят на уровень стратегического партнерства: Пашинян
Отношения между Арменией и Германией переходят на уровень стратегического партнерства. Как сообщает корр. Арменпресс из Германии, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на совместной пресс-конференции с канцлером Германии, назвав свой визит историческим.
«Этот визит поистине исторический, поскольку сегодня отношения между Арменией и Германией переходят на уровень стратегического партнерства, что было только что зафиксировано подписанием Декларации о стратегической повестке двустороннего партнерства между Арменией и Германией. Отношения между нашими странами основаны на взаимном уважении, доверии, общей приверженности правам человека, демократии и верховенству закона», — сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр Армении отметил, что вместе с канцлером с удовлетворением было отмечено последовательное развитие и углубление сотрудничества между Арменией и Германией в последние годы во всех областях, представляющих взаимный интерес, включая торгово-экономическую сферу, образование, науку, культуру и охрану окружающей среды.
Никол Пашинян подчеркнул, что Армения высоко ценит неизменную поддержку Германии демократических реформ и устойчивого развития Армении, что было вновь подтверждено в результате состоявшихся в октябре в Берлине армяно-германских межправительственных переговоров.
«Мы обсудили с канцлером совместные шаги по расширению торгово-экономических отношений между нашими странами. Германия является одним из основных торговых партнеров Армении, занимает первое место из стран Европейского союза, и мы заинтересованы в дальнейшем продолжении и развитии взаимовыгодного экономического сотрудничества. Мы подчеркнули важность активно развивающегося сотрудничества с Германией в сфере образования и науки. В этой связи с удовлетворением отметили, что среди армянских образовательных инициатив Центры креативных технологий TUMO добиваются больших успехов во многих городах Германии, предоставляя молодежи возможность получать технологическое образование в прекрасной среде», — заключил премьер-министр.