Իսրայելական ուժերը հարվածներ են հասցրել Լիբանանի հարավային շրջաների ուղղությամբ
Իսրայելական ուժերը Լիբանանի Նաբատիե նահանգի Ադաիսսա գյուղում պայթեցրել են գլխավոր ճանապարհի վրա գտնվող մի տուն։ Բացի այդ իսրայելական ուժերն ավիահարվածներով թիրախավորել են նահանգի Ազզա և Ռումին Արկի գյուղերի միջև ընկած տարածքները, Ջբաա գյուղի ծայրամասային հատվածները և Ջաբալ Սաֆի բարձունքները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Լիբանանի ազգային լրատվական գործակալությունը։
Իսրայելական ուժերի թիրախում են հայտնվել նաև Լիբանանի հարավային Իկլիմ ալ-Թուֆֆահ և Սաֆի շրջանները։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) տելեգրամյան իր ալիքում հայտնել է, որ հարվածներ է հասցրել Լիբանանի հարավային մի քանի շրջաններում «Հեզբոլլահ» կազմակերպությանը պատկանող ենթակառուցվածքներին։
Հաղորդագրության համաձայն՝ բանակը հարվածել է «Հեզբոլլահի» վարժանքների և դասընթացների անցկացման վայրին, ինչպես նաև նրան պատկանող ռազմական կառույցներին և մեկնարկային կայանին։
«Թիրախները, որոնց հարվածներ են հասցվել, ինչպես նաև Իսրայելի Պետության դեմ հարձակումների նախապատրաստման համար ռազմական վարժանքներն Իսրայելի և Լիբանանի միջև կնքված համաձայնագրերի խախտում և սպառնալիք են Իսրայելի Պետության համար»,- նշվել է հաղորդագրության մեջ։
Լիբանանի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ չնայած «Հեզբոլլահ»-ի և Իսրայելի միջև 2024 թ. նոյեմբերի 27-ին կնքված հրադադարի համաձայնագրին՝ 2024 թվականի նոյեմբերի 27-ից մինչև 2025 թվականի նոյեմբերի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում Լիբանանում Իսրայելի կողմից օդային, ցամաքային և ծովային խախտումների ընդհանուր թիվը կազմել է 5163։ Հարձակումների հետևանքով զոհվել է 309 և վիրվավորվել ևս 598 Լիբանանի քաղաքացի։

Израильские войска нанесли удары по южным районам Ливана
Израильские силы нанесли удар по строению, находящемуся на главной дороге в деревне Адайса в провинции Набатия в Ливане, также авиаудары по районам между деревнями Азза и Румин-Арки этой же провинции, по окраинам деревни Джбаа и высотам Джебель-Саф.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило Ливанское национальное информационное агентство.
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) сообщила в своем Telegram-канале об ударах по объектам инфраструктуры, принадлежащим “Хезболла”, в нескольких районах на юге Ливана.
ЦАХАЛ нанес удары по тренировочному полигону “Хезболлы”, а также по военным сооружениям и пусковой установке.
По данным Министерства здравоохранения Ливана, несмотря на соглашение о прекращении огня, подписанное между “Хезболлой” и Израилем 27 ноября 2024 года, общее число нарушений Израилем воздушного, сухопутного и морского пространства Ливана с 27 ноября 2024 года по 3 ноября 2025 года составило 5163. В результате ударов погибли 309 и получили ранения 598 ливанских граждан.
Вопреки соглашению о прекращении огня, израильская армия лишь частично отошла с юга Ливана, продолжая удерживать пять важных ливанских холмов, захваченных в ходе последней войны.