Թաիլանդի և Կամբոջայի միջև բախումների հետևանքով զոհեր ու վիրավորներ են արձանագրվել
Կամբոջայի պաշտպանության նախարարությունը մեղադրել է Թաիլանդին «դաժան և անօրինական գործողությունների» մեջ՝ նշելով, որ դեկտեմբերի 8-ից ի վեր զոհվել է 9 քաղաքացիական անձ, ևս 20-ը՝ ծանր վիրավորվել է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Թաիլանդի պաշտոնյաները հայտնել են, որ մարտերի ժամանակ զոհվել է երեք զինվոր, իսկ 29 մարդ վիրավորվել է։
Կամբոջայի վարչապետ Հուն Մանեթը հայտարարել է, որ Թաիլանդը «չպետք է ռազմական ուժ կիրառի քաղաքացիական գյուղերի վրա՝ իր ինքնիշխանությունը վերականգնելու պատրվակով»։
Դեկտեմբերի 8-ին Կամբոջայի և Թաիլանդի միջև վերսկսված բախումների համար կողմերից յուրաքանչյուրը մեղադրում է մյուսին։
Կամբոջայի նախկին առաջնորդ Հուն Սենն ասել է, որ իր երկիրը 24 ժամ սպասել է հրադադարի պահպանմանը նախքան գիշերը թաիլանդական ուժերի դեմ հակագրոհներ սկսելը։
Թաիլանդում զինվորական պաշտոնյաները հայտնել են, որ բախումներ են տեղի ունեցել հինգ սահմանային նահանգներում, և «շուտով կավարտվի կամբոջացի զինվորներին վտարելու համար Տրատ նահանգում ռազմածովային ուժերի գլխավորած գործողությունը»։ Նրանք նշել են, որ Կամբոջան օգտագործում է հրետանի, հրթիռային կայանքներ և ռումբեր նետող անօդաչու թռչող սարքեր՝ թաիլանդական ուժերի դեմ հարձակվելու համար։
Վերսկսված մարտերը ամենալուրջն են հուլիսին հրթիռների և ծանր հրետանու հնգօրյա մարտերից հետո, որի հետևանքով զոհվել էր 48 մարդ։  Լարվածությունը կողմերի միջև շարունակել է աճել նոյեմբերի 10-ին ականի պայթյունից թաիլանդցի զինվորի վիրավորումից հետո։

Столкновения между Таиландом и Камбоджей: есть погибшие и раненые
Министерство обороны Камбоджи обвинило Таиланд в «жестоких и незаконных действиях», заявив, что с 8 декабря погибли девять гражданских лиц, а 20 получили серьёзные ранения.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters, официальные лица Таиланда заявили, что в ходе боевых действий погибли трое военнослужащих и 29 человек получили ранения.
Премьер-министр Камбоджи Хун Манет заявил, что Таиланд «не должен применять военную силу против мирных жителей деревень под предлогом восстановления своего суверенитета».
Каждая сторона обвиняет другую в возобновившихся столкновениях между Камбоджей и Таиландом 8 декабря.
Бывший лидер Камбоджи Хун Сен заявил, что прежде чем ночью начать контратаки против тайских сил его страна ждала 24 часа, пока не будет достигнуто перемирие.
В Таиланде военные представители заявили, что столкновения вспыхнули в пяти приграничных провинциях, и что «военно-морская операция по выдворению камбоджийских солдат из провинции Трат скоро завершится». Они заявили, что Камбоджа использует артиллерию, ракетные установки и беспилотники для атак на тайские силы.
Возобновившиеся боевые действия являются самыми серьёзными после пяти дней ракетных и тяжёлых артиллерийских обстрелов в июле, в результате которых погибли 48 человек. После того, как 10 ноября тайский солдат был ранен взрывом мины, напряженность между сторонами продолжает расти.
Премьер-министры Камбоджи и Таиланда Хун Манет и Анутин Чарнвиракул подписали совместную декларацию в присутствии президента США Дональда Трампа на полях 47-го саммита АСЕАН в Малайзии в октябре, наметив дальнейшие шаги к мирному урегулированию пограничного спора между странами. Стороны подчеркнули свою приверженность «поддержке деэскалации напряжённости, восстановлению доверия и взаимовыгодных отношений».