Չինաստանը նախազգուշացրել է ԱՄՆ-ին չհատել Թայվանի «կարմիր գիծը»
Չինաստանը վճռականորեն դեմ է որևէ տեսակի պաշտոնական շփումներին Միացյալ Նահանգների և Թայվանի միջև։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով China Daily-ն, այս մասին հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Լին Ցյանը։
Այս հայտարարությունն արվել է այն բանից հետո, ինչ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դեկտեմբերի 2-ին ստորագրել է Թայվանի հետ հարաբերությունների վերաբերյալ օրենք, որը ենթադրում է, որ Միացյալ Նահանգները առնվազն 5 տարին մեկ անգամ պետք է պարբերաբար վերանայի և թարմացնի ուղեցույցները, թե ինչպես է ԱՄՆ-ն պաշտոնապես փոխգործակցելու Թայվանի տարածաշրջանի հետ։
ԱԳՆ խոսնակ Լին Ցյանը շեշտել է, որ Թայվանի հարցը առաջին կարմիր գիծն է, որը չպետք է հատվի չին-ամերիկյան հարաբերություններում՝ ընդգծելով, որ «Մեկ Չինաստան» սկզբունքը երկկողմ կապերի քաղաքական հիմքն է։
Նրա համոզմամբ՝ Միացյալ Նահանգները պետք է դադարեցնի Թայվանի հետ բոլոր պաշտոնական շփումները և «խուսափի սխալ ազդանշաններ ուղարկել «Թայվանի անկախության» անջատողական ուժերին»։

Китай предостерег США от пересечения «красной линии» в вопросе Тайваня
Китай решительно выступает против любых официальных контактов между США и Тайванем. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на China Daily, об этом заявил официальный представитель МИД КНР Линь Цзянь.
Это заявление было сделано после того, как президент США Дональд Трамп 2 декабря подписал закон об отношениях с Тайванем, который подразумевает, что США должны периодически пересматривать и обновлять руководящие принципы официального взаимодействия США с тайваньским регионом не реже одного раза в 5 лет.
Официальный представитель МИД Линь Цзянь подчеркнул, что тайваньский вопрос — это первая «красная линия», которую нельзя переходить в китайско-американских отношениях, подчеркнув, что принцип «одного Китая» является политической основой двусторонних отношений.
Он считает, что США должны прекратить все официальные контакты с Тайванем и «избегать подачи неверных сигналов сепаратистским силам, выступающим за «независимость Тайваня»».