Ինդոնեզիան աղետաբեր հեղեղումների պատճառով կարող է չեղարկել հանքարդյունաբերողների թույլտվությունները
Ինդոնեզիան կչեղարկի հանքարդյունաբերության թույլտվությունները, եթե պարզվի, որ այդ գործունեությունն իրականացնող ընկերությունները խախտել են կանոնները Սումատրա կղզում, որը լայնածաված վնասներ է կրել ջրհեղեղի հետևանքով։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters գործակալությունը, այս մասին հայտարարել է Ինդոնեզիայի էներգետիկայի նախարարը։
Երկրում վերջին օրերի հեղեղումների համատեքստում խիստ սրվել են հարցերը անտառահատման հետ կապված։ Շատերը նշում են, որ անտառահատումներն են պատճառը, որ տեղատարափ անձրևները նման աղետալի հետևանքներ են ունենում։
Իսկ հեղեղումների և սողանքների հետևանքով զոհերի թիվն Ինդոնեզիայում հասել է 800-ի, 564 մարդ անհետ կորած է համարվում Արևմտյան Սումատրայում, Հյուսիսային Սումատրայում և Աչեհում։
Երկրում սողանքների հետևանքով վնասվել են էլեկտրակայաններ, փակվել են ավտոճանապարհներ, ինչն ավելի է բարդացնում փրկարարների աշխատանքը։
Էներգետիկայի նախարար Բահլիլ Լահադալիան Արևմտյան Սումատրայի տարհանված բնակիչներին ասել է, որ կքննարկի ընկերությունների հանքարդյունաբերական թույլտվությունները չեղյալ համարելու հարցը, եթե պարզվի, որ նրանք խախտել են կանոնները։

Число жертв наводнений в Индонезии возросло до 800
Индонезия отзовёт разрешения на добычу полезных ископаемых, если будет установлено, что компании, работающие на острове Суматра, нарушили правила, которые привели к значительному ущербу от наводнения. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на Reuters, об этом заявил министр энергетики Индонезии.
В связи с недавними наводнениями в стране вопросы, связанные с вырубкой лесов, стали крайне актуальными. Многие отмечают, что именно вырубка лесов является причиной столь катастрофических последствий проливных дождей.
Число жертв наводнений и оползней в Индонезии достигло 800, 564 человека числятся пропавшими без вести в Западной Суматре, Северной Суматре и Ачехе.
Оползни в стране повредили электростанции и перекрыли автомагистрали, что ещё больше осложнило работу спасателей.
Министр энергетики Бахлил Лахадалия заявил, что он рассмотрит вопрос об отзыве разрешений на добычу полезных ископаемых у компаний, если будет установлено, что они нарушили правила.