2025-ին պետբյուջեի դեֆիցիտը չի գերազանցի 5 տոկոսը. ՀՀ ֆինանսների նախարար
Պետական բյուջեի դեֆիցիտը 2025 թվականին չի գերազանցի 5 տոկոսի շեմը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
«2025 թվականի բյուջեի կատարման ընթացքի մեր վերջին վերլուծությունները հիմք են տալիս կանխատեսելու, որ 2025 թվականի ավարտին ծրագրված 5.5 տոկոս բյուջեի դեֆիցիտի փոխարեն կունենանք 5 տոկոսը չգերազանցող դեֆիցիտի մակարդակ, ինչի արդյունքում՝ պետական պարտքը չի հատի ՀՆԱ-ի նկատմամբ 50 տոկոս շեմը»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Ֆինանսների նախարարը նշեց, որ այս ցուցանիշը հնարավորություն է տալիս 2026 թվական մուտք գործել կայուն տնտեսությամբ, կառավարելի և կայուն պարտքի մակարդակով:

Armenia’s 2025 state budget deficit will not exceed 5%, says Finance Minister
The state budget deficit in 2025 will not exceed 5 percent, Finance Minister Vahe Hovhannisyan said in parliament on Wednesday.
“Our latest analysis of the 2025 budget execution indicates that, by the end of the year, instead of the planned 5.5 percent deficit, we will have a deficit not exceeding 5 percent. As a result, the state debt will remain below the 50 percent of GDP threshold,” Hovhannisyan said.
The minister added that this indicator allows the country to enter 2026 with a stable economy and a manageable and sustainable level of debt.