ԵՄ-ն օգնում է Երևանին էներգետիկ ոլորտում դիվերսիֆիկացիայի հարցում՝ աշխատելով նաև Հայաստան-Թուրքիա էլեկտրահաղորդման գծի վրա
Եվրամիությունը 500 միլիոն եվրո կներդնի Հայաստանի էներգետիկ անվտանգությունն ու դիվերսիֆիկացիան ամրապնդելու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բրյուսելում հայ լրագրողների խմբի հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասել է Եվրամիության ընդլայնման քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Մարթա Կոսը։
Օրեր առաջ Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում ստորագրվել է փաստաթուղթ, որով Հայաստանն աջակցություն է ստանում «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց» նախագծի շրջանակներում՝ բարելավելու էներգետիկ ենթակառուցվածքները, ամրապնդելու էներգետիկ անվտանգությունն ու դիվերսիֆիկացիան, նվազեցնելու կախվածությունն արտաքին դերակատարներից։ Եվրամիությունն այս հարցում համագործակցում է գերմանական KfW բանկի հետ։
«Տաշքենդում մենք ստորագրել ենք փաստաթուղթ 500 միլիոն եվրո արժողությամբ մի նախագծի մասին։ Սա 500 միլիոն եվրոյի ներդրում է ձեր (խմբ․ նկատի ունի Հայաստանի) էլեկտրացանցը վրացական ցանցի հետ միացնելու համար, և մենք արդեն աշխատում ենք Հայաստան-Թուրքիա էլեկտրացանցի վրա: Ինչո՞ւ, որպեսզի դուք ավելի ու ավելի քիչ կախված լինեք Ռուսաստանից ստացվող էներգիայից: Եվ սա, գիտեք, գալիս է նաև մեր փորձառությունից: Մենք այժմ ունենք հատուկ էներգետիկ ծրագրեր Մոլդովայի, Ուկրաինայի և նաև մեզ համար: Օրինակ, երբ 2022 թվականին պատերազմը սկսվեց (խմբ․ նկատի ունի ռուս-ուկրաինական պատերազմը), Եվրոպան Ռուսաստանից ներկրում էր գազի 60%-ը, ածխի 50%-ը և, կարծում եմ, նավթի 40%-ը: Հիմա ածուխը 0 է, նավթը 0 է, իսկ գազի դեպքում մենք դանդաղորեն իջնում ենք 0-ի, ինչը միշտ չէ, որ հեշտ է, ինչպես դուք նույնպես գիտեք»,- մանրամասնել է Կոսը։
Նա հավելել է, որ ՀՀ ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանին ընդհանուր կապակցվածության ապահովման համատեքստում խնդրել է ներկայացնել առաջնահերթ ծրագրերի ցանկ։ Մարթա Կոսը նաև պատրաստակամություն է հայտնել օգնել ՀՀ ՏԿԵ նախարարության կարողություններն ուժեղացնելու հարցում, որպեսզի այն կարողանա կյանքի կոչել այն ծրագրերը, որոնք վերաբերում են կապակցվածության ապահովմանը։
«Կովկասի էլեկտրահաղորդման ցանց» նախագծի նպատակն է ապահովել հուսալի, ճկուն և փոխշահավետ միջսահմանային էներգիայի փոխանակում Հարավային Կովկասում՝ սինխրոնացնելով Հայաստանի և Վրաստանի էլեկտրացանցերը:

The EU will invest 500 million euros to strengthen Armenia’s energy security and diversification, European Commissioner for Enlargement Marta Kos told Armenian media in Brussels.
She highlighted the 500-million-euro Caucasus Transmission Network project, signed in Uzbekistan, as a key initiative for enhancing energy security and diversification.
“There is the whole connectivity agenda. When I was in Tashkent we signed the Caucasus Transmission Network project. It is worth 500 million. So this is a project, we in these big projects, especially in the connectivity, we work together with the international financial institutions and this is now the German bank KfW. So, it is a 500 million investment to connect your power grid with the Georgian one and we are already working on the power grid of Armenia and Türkiye. Why? That you get less and less dependent on energy from Russia. And we have experiences. Also we have now special energy plans for Moldova, for Ukraine and also for us. For instance, when the war [in Ukraine] started in 2022, Europe was importing 60% of gas from Russia, 50% of coal, and I think it was 40% of oil. Now coal is 0, oil is 0, and with the gas we are now slowly down to 0, which is not always easy as you also know,” Commissioner Kos said.
“This is, for instance, one of the projects which is enabling possible through the connectivity agenda.”
The EU Commissioner said that she has requested Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan to present a list of priority projects in connectivity. The EU is ready to support the ministry in capacity-building.
The Caucasus Transmission Network Project aims to provide a reliable, flexible and mutually profitable cross-border energy exchange within the South Caucasus by connecting the Armenian and the Georgian power grids. The EU, together with the German development bank KfW and the European Investment Bank, supports the Caucasus Transmission Network—a key energy infrastructure project that will strengthen Armenia’s energy security and diversification. With a total estimated cost of over EUR 500 million, the project will expand Armenia’s ability to trade electricity, especially from renewable sources, reduce its reliance on external grids and enhance overall grid stability. By reinforcing cross-border links, the initiative will also advance regional energy cooperation and contribute to a more integrated and sustainable energy market in the South Caucasus.