ԵՄ-ն օգնում է Երևանին էներգետիկ ոլորտում դիվերսիֆիկացիայի հարցում՝ աշխատելով նաև Հայաստան-Թուրքիա էլեկտրահաղորդման գծի վրա
Եվրամիությունը 500 միլիոն եվրո կներդնի Հայաստանի էներգետիկ անվտանգությունն ու դիվերսիֆիկացիան ամրապնդելու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բրյուսելում հայ լրագրողների խմբի հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասել է Եվրամիության ընդլայնման քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Մարթա Կոսը։
Օրեր առաջ Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում ստորագրվել է փաստաթուղթ, որով Հայաստանն աջակցություն է ստանում «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց» նախագծի շրջանակներում՝ բարելավելու էներգետիկ ենթակառուցվածքները, ամրապնդելու էներգետիկ անվտանգությունն ու դիվերսիֆիկացիան, նվազեցնելու կախվածությունն արտաքին դերակատարներից։ Եվրամիությունն այս հարցում համագործակցում է գերմանական KfW բանկի հետ։
«Տաշքենդում մենք ստորագրել ենք փաստաթուղթ 500 միլիոն եվրո արժողությամբ մի նախագծի մասին։ Սա 500 միլիոն եվրոյի ներդրում է ձեր (խմբ․ նկատի ունի Հայաստանի) էլեկտրացանցը վրացական ցանցի հետ միացնելու համար, և մենք արդեն աշխատում ենք Հայաստան-Թուրքիա էլեկտրացանցի վրա: Ինչո՞ւ, որպեսզի դուք ավելի ու ավելի քիչ կախված լինեք Ռուսաստանից ստացվող էներգիայից: Եվ սա, գիտեք, գալիս է նաև մեր փորձառությունից: Մենք այժմ ունենք հատուկ էներգետիկ ծրագրեր Մոլդովայի, Ուկրաինայի և նաև մեզ համար: Օրինակ, երբ 2022 թվականին պատերազմը սկսվեց (խմբ․ նկատի ունի ռուս-ուկրաինական պատերազմը), Եվրոպան Ռուսաստանից ներկրում էր գազի 60%-ը, ածխի 50%-ը և, կարծում եմ, նավթի 40%-ը: Հիմա ածուխը 0 է, նավթը 0 է, իսկ գազի դեպքում մենք դանդաղորեն իջնում ենք 0-ի, ինչը միշտ չէ, որ հեշտ է, ինչպես դուք նույնպես գիտեք»,- մանրամասնել է Կոսը։
Նա հավելել է, որ ՀՀ ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանին ընդհանուր կապակցվածության ապահովման համատեքստում խնդրել է ներկայացնել առաջնահերթ ծրագրերի ցանկ։ Մարթա Կոսը նաև պատրաստակամություն է հայտնել օգնել ՀՀ ՏԿԵ նախարարության կարողություններն ուժեղացնելու հարցում, որպեսզի այն կարողանա կյանքի կոչել այն ծրագրերը, որոնք վերաբերում են կապակցվածության ապահովմանը։
«Կովկասի էլեկտրահաղորդման ցանց» նախագծի նպատակն է ապահովել հուսալի, ճկուն և փոխշահավետ միջսահմանային էներգիայի փոխանակում Հարավային Կովկասում՝ սինխրոնացնելով Հայաստանի և Վրաստանի էլեկտրացանցերը:

ЕС помогает Еревану в вопросе диверсификации в энергетической сфере, работая также над линией электропередачи Армения-Турция
Европейский союз инвестирует 500 миллионов евро в укрепление энергетической безопасности и диверсификации Армении.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявила Верховный комиссар ЕС по вопросам расширения Марта Кос на встрече с группой армянских журналистов в Брюсселе.
Несколько дней назад в Ташкенте, столице Узбекистана, был подписан документ, согласно которому Армения получает поддержку в рамках проекта “Кавказская сеть электропередач” для улучшения энергетической инфраструктуры, укрепления энергетической безопасности и диверсификации, а также снижения зависимости от внешних игроков. В этом направлении Европейский союз сотрудничает с немецким банком развития KfW.
“В Ташкенте мы подписали документ о проекте стоимостью 500 миллионов евро. Это инвестиции в размере 500 миллионов евро для соединения вашей (прим. ред.) энергосистемы с грузинской, и мы уже работаем над энергосистемой Армения-Турция. Почему? Чтобы вы всё меньше зависели от российской энергии? И это, знаете ли, тоже исходит из нашего опыта. У нас теперь есть специальные энергетические программы для Молдовы, Украины, а также для нас. Например, когда в 2022 году началась война (прим. ред.) Европа импортировала из России 60% газа, 50% угля и, кажется, 40% нефти. Сейчас уголь — 0, нефть — 0, а в случае с газом мы постепенно снижаемся до нуля, что не всегда легко, вам также это известно”, — уточнила Марта Кос.
Она добавила, что попросила министра территориального управления и инфраструктур Армении Давида Худатяна представить список приоритетных программ в контексте обеспечения общей взаимосвязанности. Марта Кос также выразила готовность содействовать укреплению потенциала Министерства ТУИ для реализации программ, связанных с обеспечением взаимосвязанности.
Цель проекта “Кавказская сеть электропередач” — обеспечение надежного, гибкого и взаимовыгодного трансграничного энергообмена на Южном Кавказе путем синхронизации энергосетей Армении и Грузии.