Հրդեհների բոլոր օջախները մարվել են. ՆԳՆ-ն հորդորում է պահպանել հրդեհային անվտանգության կանոնները
Ներքին գործերի նախարարության լայնածավալ գործողությունների արդյունքում մարվել են Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռու, Շիրակի, Կոտայքի, Արագածոտնի, Սյունիքի մարզերի բուսածածկ և խոտածածկ տարածքներում բռնկված հրդեհների բոլոր օջախները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են նախարարությունից։
Լայնածավալ գործողություններին ներգրավվել է ավելի քան 2700 փրկարարական ծառայող, Շրջակա միջավայրի նախարարության, Էկոպարեկային ծառայության, ՆԳՆ ոստիկանության ստորաբաժանումներ, պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, համայնքների բնակիչներ, 65 հիմնական և շուրջ 260 օժանդակ տեխնիկա, ՊՆ ուղղաթիռ, որով իրականացվել է 109 թռիչք՝ օդային հետախուզման և հրդեհաշիջման նպատակով։
Մեծամասշտաբ հրդեհի վերաբերյալ առաջին ահազանգը ստացվել է նոյեմբերի 21-ին. Մարտունու, Վարդենյաց լեռնանցքի, Զոլաքարի, Լճաշենի և այլ տարածքներում բռնկված օջախները մարելու նպատակով ՆԳՆ Փրկարար ծառայության ուժերը անմիջապես անցել են հրդեհաշիջման գործողությունների: Հրշեջ-փրկարարներին հաջողվել է արդեն նոյեմբերի 25-ին նշված հատվածներում ամբողջովին մեկուսացնել հրդեհը՝ կանխելով կրակի տարածումը անտառային հատվածներ և բնակելի գոտիներ։
Նոյեմբերի 22–24-ը ահազանգեր են ստացվել նաև Տավուշի մարզի Նավուր բնակավայրի և Դիլիջան քաղաքի հարակից անտառածածկ տարածքներում բռնկված հրդեհների վերաբերյալ։ Իրականացվել են մեծամասշտաբ հրդեհաշիջման աշխատանքներ: Դիլիջանի ոլորանների և «Լեռնային Հայաստան» առողջարանի մոտակա հատվածներում արձանագրված հրդեհները մարվել են։ Հրշեջ-փրկարարներին հաջողվել է կանխել հրդեհի տարածումը դեպի առողջարանային գոտի ու բնակելի տներ։
Հնարավոր բռնկումներից խուսափելու նպատակով ՆԳՆ Փրկարար ծառայությունը շարունակում է իրականացնել վերահսկողություն:
Ներքին գործերի նախարարությունը հորդորում է խստորեն պահպանել հրդեհային անվտանգության կանոնները, լինել զգոն. ցանկացած անփութություն և անուշադրություն կարող է անդառնալի հետևանքներ ունենալ, իսկ կրակ կամ ծուխ նկատելիս հորդորում ենք անմիջապես զանգել 911։

Все очаги пожара потушены: МВД призывает соблюдать правила пожарной безопасности
В результате масштабных операций МВД потушены все очаги пожаров, которые возникли в лесах Гегаркуникской, Тавушской, Лорийской, Ширакской, Котайкской, Арагацотнской и Сюникской областей.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МВД, в масштабных операциях были задействованы более 2700 спасателей, подразделения министерства окружающей среды, Экопатрульной службы, полиции, представители государственных и местных органов власти, жители общин, 65 единиц основной и около 260 единиц вспомогательной техники, а также вертолет министерства обороны, который совершил 109 вылетов с целью воздушной разведки и тушения пожаров.
Первый сигнал о крупномасштабном пожаре поступил 21 ноября. Для тушения пожаров, вспыхнувших в Мартуни, на перевале Варденяц, в Золакаре, Лчашене и других районах, силы Спасательной службы МВД незамедлительно приступили к тушению пожаров. 25 ноября пожарным удалось полностью локализовать пожар на указанных территориях, не допустив распространения огня на лесные массивы и жилые дома.
22-24 ноября также поступали сигналы о пожарах в населенном пункте Навур Тавушской области и в лесных массивах, прилегающих к городу Дилижан. Были проведены масштабные работы по тушению пожаров. Пожары, зафиксированные на перевалах Дилижана и на близлежащих территориях санатория «Горная Армения», были потушены. Пожарным удалось предотвратить распространение огня на территорию санатория и жилые дома.
Во избежание возможных вспышек пожаров Спасательная служба МВД продолжает осуществлять дежурство.
МВД призывает строго соблюдать правила пожарной безопасности, быть бдительными: любая халатность и невнимательность могут иметь необратимые последствия, а при обнаружении возгорания или дыма, настоятельно рекомендуется немедленно позвонить по номеру 911.