Հրդեհների բոլոր օջախները մարվել են. ՆԳՆ-ն հորդորում է պահպանել հրդեհային անվտանգության կանոնները
Ներքին գործերի նախարարության լայնածավալ գործողությունների արդյունքում մարվել են Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռու, Շիրակի, Կոտայքի, Արագածոտնի, Սյունիքի մարզերի բուսածածկ և խոտածածկ տարածքներում բռնկված հրդեհների բոլոր օջախները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են նախարարությունից։
Լայնածավալ գործողություններին ներգրավվել է ավելի քան 2700 փրկարարական ծառայող, Շրջակա միջավայրի նախարարության, Էկոպարեկային ծառայության, ՆԳՆ ոստիկանության ստորաբաժանումներ, պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, համայնքների բնակիչներ, 65 հիմնական և շուրջ 260 օժանդակ տեխնիկա, ՊՆ ուղղաթիռ, որով իրականացվել է 109 թռիչք՝ օդային հետախուզման և հրդեհաշիջման նպատակով։
Մեծամասշտաբ հրդեհի վերաբերյալ առաջին ահազանգը ստացվել է նոյեմբերի 21-ին. Մարտունու, Վարդենյաց լեռնանցքի, Զոլաքարի, Լճաշենի և այլ տարածքներում բռնկված օջախները մարելու նպատակով ՆԳՆ Փրկարար ծառայության ուժերը անմիջապես անցել են հրդեհաշիջման գործողությունների: Հրշեջ-փրկարարներին հաջողվել է արդեն նոյեմբերի 25-ին նշված հատվածներում ամբողջովին մեկուսացնել հրդեհը՝ կանխելով կրակի տարածումը անտառային հատվածներ և բնակելի գոտիներ։
Նոյեմբերի 22–24-ը ահազանգեր են ստացվել նաև Տավուշի մարզի Նավուր բնակավայրի և Դիլիջան քաղաքի հարակից անտառածածկ տարածքներում բռնկված հրդեհների վերաբերյալ։ Իրականացվել են մեծամասշտաբ հրդեհաշիջման աշխատանքներ: Դիլիջանի ոլորանների և «Լեռնային Հայաստան» առողջարանի մոտակա հատվածներում արձանագրված հրդեհները մարվել են։ Հրշեջ-փրկարարներին հաջողվել է կանխել հրդեհի տարածումը դեպի առողջարանային գոտի ու բնակելի տներ։
Հնարավոր բռնկումներից խուսափելու նպատակով ՆԳՆ Փրկարար ծառայությունը շարունակում է իրականացնել վերահսկողություն:
Ներքին գործերի նախարարությունը հորդորում է խստորեն պահպանել հրդեհային անվտանգության կանոնները, լինել զգոն. ցանկացած անփութություն և անուշադրություն կարող է անդառնալի հետևանքներ ունենալ, իսկ կրակ կամ ծուխ նկատելիս հորդորում ենք անմիջապես զանգել 911։

Extensive firefighting efforts bring wildfires across Armenia to an end
Authorities reported late Thursday that the wildfires raging across several regions of the country have been fully extinguished, thanks to extensive firefighting operations.
The wildfires in the provinces of Gegharkunik, Tavush, Lori, Shirak, Kotayk, Aragatsotn, and Syunik, which engulfed grasslands, have now been put out, the Ministry of Interior confirmed in a press release.
Over 2,700 rescuer-firefighters were deployed to the affected areas starting November 21, when the first 911 call on a major wildfire was made in Gegharkunik Province. They were joined by volunteers, eco-patrol officers, Ministry of Environment personnel, police units, and staff from various government agencies. Additionally, 65 units of firefighting equipment, along with 260 units of auxiliary equipment and a military helicopter, were mobilized. The helicopter conducted 109 flights, dropping water and performing reconnaissance.
Although authorities did not specify the exact cause of the fires, they urged citizens to continue following fire safety regulations.
“To prevent possible fire outbreaks, the Ministry of Internal Affairs' Rescue Service will continue its supervision efforts. The Ministry also stresses the importance of strict adherence to fire safety rules and heightened vigilance. Any negligence or carelessness could have irreversible consequences. If fire or smoke is detected, we urge everyone to immediately call 911,” the statement said.
Towns and villages remained safe throughout the duration of the wildfires.
One firefighter lost his life, and four others were injured when their service vehicle crashed during the wildfire response efforts on Wednesday.