Թեհրանը պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության, բայց այն պետք է լինի հավասարակշռված. Իրանի ԱԳՆ
Իրանը պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության հասնել իր միջուկային ծրագրի վերաբերյալ, բայց այն պետք է լինի լավ հավասարակշռված և հաշվի առնի երկու կողմերի դիրքորոշումները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին բրիտանական The Economist հանդեսին տված հարցազրույցում:
«Մենք պատրաստ ենք բանակցությունների, բայց ոչ՝ թելադրանքի: Մենք իրականում բաց ենք գործարքի համար, բայց արդար և հավասարակշռված, այլ ոչ թե միակողմանի գործարքի: Դա է խնդիրը», - ասել է նա:
Իրանի դիվանագիտության ղեկավարը հայտնել է, որ հունիսին 12-օրյա պատերազմից առաջ Թեհրանը և Վաշինգտոնն անցկացրել են բանակցությունների հինգ փուլ: Բանակցություններում ամերիկյան պատվիրակությունը գլխավորում էր ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը:
«Մենք շատ մոտ էինք համաձայնության, լավ փոխզիջման: Ես բոլորովին մտադիր չեմ խորանալ մանրամասնությունների մեջ, բայց եթե անհրաժեշտ է, մի օր դա կանեմ», - խոստացել է Արաղչին:
Նա բացատրել է, որ Իսրայելի հետագա պատերազմն ԱՄՆ աջակցությամբ վերջ դրեց այդ գործընթացին:
Անդրադառնալով հարձակման ենթարկված միջուկային օբյեկտներում Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) կողմից տեսչական ստուգմանը՝ նա հայտարարել է, որ դրա համար գործակալությունն առայժմ չունի լիազորություն՝ նման նախադեպերի բացակայության պատճառով:
Արաղչին նաև հավելել է, որ Իրանը ավերված միջուկային օբյեկտների փլատակներից հարստացված ուրանը չի հանի մինչև ԱԷՄԳ-ի հետ համաձայնության հասնելը:

Тегеран готов к соглашению с США, но оно должно быть сбалансированным - МИД Ирана
Иран готов к соглашению с США по своей ядерной программе, но оно должно быть сбалансированным и учитывать позиции обеих сторон. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Исламской Республики Аббас Арагчи в интервью британскому журналу The Economist.
«Мы готовы к переговорам, но не к диктату. Мы открыты для сделки, но справедливой и сбалансированной, а не односторонней. В этом и заключается проблема», — сказал он.
Глава иранской дипломатии сообщил, что до 12-дневной войны в июне Тегеран и Вашингтон провели пять раундов переговоров. Американскую делегацию на переговорах возглавлял спецпредставитель президента США Стив Уиткофф.
«Мы были очень близки к соглашению, хорошему компромиссу. Я не собираюсь вдаваться в подробности, но если потребуется, я сделаю это когда-нибудь», — пообещал Арагчи.
Он пояснил, что последовавшая за этим война Израиля при поддержке США положила конец этому процессу.
Ссылаясь на инспекцию Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ) подвергшихся нападению ядерных объектов, он заявил, что агентство пока не имеет полномочий проводить её из-за отсутствия подобных прецедентов.
Арагчи также добавил, что Иран не будет вывозить обогащённый уран из руин разрушенных ядерных объектов до тех пор, пока не будет достигнуто соглашение с МАГАТЭ.