Հայաստանն ԱՄՆ-ին քաջալերել է վերագործարկել Վրաստանի հետ երկխոսությունը
Հայաստանը Միացյալ Նահանգների գործընկերներին քաջալերել է, որ անհրաժեշտություն կա որոշակիորեն վերագործարկել Վրաստանի հետ երկխոսությունը՝ Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման կոնտեքստում Վրաստանի հնարավոր օգուտների վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե որքանով իրար հետ կապ ունեն ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ալիսոն Հուքերի գլխավորած պատվիրակության՝ Երևան կատարած այցը և ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջոնաթան Ասկոնասի՝ Թբիլիսի կատարած այցը։
Կոստանյանն ընդգծել է, որ այդ օրերին Թբիլիսիում գտնվող ԱՄՆ ներկայացուցիչները իրենց քննարկումները կոորդինացրել են նաև Հայաստանի հետ։
«Վրաստանի հետ քննարկվել են հնարավորությունները, թե ինչպես կարող է նաև Թբիլիսին շահել ընդհանուր ապաշրջափակման գործընթացներից։ Թույլ տվեք նաև ավելացնել մեկ այլ կետ․ մենք ինքներս էլ Միացյալ Նահանգների մեր գործընկերներին քաջալերում էինք և բավական երկար ժամանակ խոսում էինք այս մասին, որ անհրաժեշտություն կա որոշակիորեն վերագործարկել Վրաստանի հետ երկխոսությունը, և շատ ուրախ ենք, որ այդ քննարկումները տեղի են ունեցել»,-ընդգծեց Վահան Կոստանյանը։

Armenia encourages United States to relaunch dialogue with Georgia
Armenia has encouraged its U.S. partners to consider relaunching dialogue with Georgia concerning the potential benefits for the country in the context of unblocking regional communications in the South Caucasus, Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan said.
Kostanyan made the remarks in Tbilisi when asked by a reporter whether there was any link between the visit of Under Secretary of State for Political Affairs Allison Hooker to Armenia and the visit of State Department representative Jonathan Askonas to Georgia during the same period.
He emphasized that during those days, the U.S. representatives in Tbilisi also coordinated their discussions with Armenia.
“Opportunities were discussed with Georgia regarding how Tbilisi could also benefit from the overall unblocking processes. I would like to add one more point: we ourselves encouraged our U.S. partners and spoke at length about the need to somewhat revive dialogue with Georgia. We are very pleased that these discussions have taken place,” Kostanyan said.