Հայաստանն ԱՄՆ-ին քաջալերել է վերագործարկել Վրաստանի հետ երկխոսությունը
Հայաստանը Միացյալ Նահանգների գործընկերներին քաջալերել է, որ անհրաժեշտություն կա որոշակիորեն վերագործարկել Վրաստանի հետ երկխոսությունը՝ Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման կոնտեքստում Վրաստանի հնարավոր օգուտների վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե որքանով իրար հետ կապ ունեն ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ալիսոն Հուքերի գլխավորած պատվիրակության՝ Երևան կատարած այցը և ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջոնաթան Ասկոնասի՝ Թբիլիսի կատարած այցը։
Կոստանյանն ընդգծել է, որ այդ օրերին Թբիլիսիում գտնվող ԱՄՆ ներկայացուցիչները իրենց քննարկումները կոորդինացրել են նաև Հայաստանի հետ։
«Վրաստանի հետ քննարկվել են հնարավորությունները, թե ինչպես կարող է նաև Թբիլիսին շահել ընդհանուր ապաշրջափակման գործընթացներից։ Թույլ տվեք նաև ավելացնել մեկ այլ կետ․ մենք ինքներս էլ Միացյալ Նահանգների մեր գործընկերներին քաջալերում էինք և բավական երկար ժամանակ խոսում էինք այս մասին, որ անհրաժեշտություն կա որոշակիորեն վերագործարկել Վրաստանի հետ երկխոսությունը, և շատ ուրախ ենք, որ այդ քննարկումները տեղի են ունեցել»,-ընդգծեց Վահան Կոստանյանը։

Армения убеждала США возобновить диалог с Грузией
Армения убеждала своих партнёров в Соединённых Штатах в необходимости некоторого возобновления диалога с Грузией, учитывая возможные выгоды Грузии в контексте разблокировки коммуникаций на Южном Кавказе.
Как сообщает корреспондент Арменпресс, об этом заявил заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян, отвечая на вопрос о том, как связаны визит делегации во главе с заместителем госсекретаря США Элисон Хукер в Ереван и визит представителя Госдепартамента США Джонатана Асконаса в Тбилиси.
Костян подчеркнул, что представители США, находившиеся в эти дни в Тбилиси, также координировали свои обсуждения с Арменией.
«Мы обсуждали с Грузией возможности того, как Тбилиси также мог бы выиграть от всеобщего снятия блокады. Добавлю ещё один момент: мы сами убеждали наших партнёров в Соединённых Штатах и ​​говорили об этом довольно давно, что необходимо в какой-то мере возобновить диалог с Грузией, и мы очень рады, что эти обсуждения состоялись», — подчеркнул Ваан Костанян.