Հայաստանի և Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ փոխնախարարները քննարկել են երկու երկրների համագործակցության խորացման հեռանկարները
Նոյեմբերի 19-ին Կիգալիում՝ Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովի 46-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպել է Հյուսիսային Մակեդոնիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարարի տեղակալ Զորան Դիմիտրովսկիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Հյուսիսային Մակեդոնիայի միջև բազմակողմ ձևաչափերի և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության խորացման հեռանկարների շուրջ:
Հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի հարցեր, ինչպես նաև 2026թ. Հայաստանում հյուրընկալվելիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին ընդառաջ իրականացվող աշխատանքները:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին` ներկայացնելով Հարավային Կովկասում ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանն ու տրանսպորտային փոխկապակցվածության խթանմանն ուղղված ՀՀ ջանքերը: Այս համատեքստում կարևորվել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի իրականացումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում երկկողմ համագործակցության խթանմանն առնչվող հարցերին:

On the margins of the 46th Ministerial Conference of La Francophonie Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan had a meeting with Deputy Minister of Foreign Affairs and Foreign Trade of North Macedonia Zoran Dimitrovski, the Armenain Foreign Ministry said in a readout.
The interlocutors exchanged views on the prospects for deepening cooperation between Armenia and North Macedonia within multilateral formats and international organizations.
During the meeting, issues on the Armenia-EU partnership agenda, as well as ongoing preparations for the 8th Summit of the European Political Community to be held in Armenia in 2026, were discussed.
The Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia touched upon the recent regional developments, presenting the efforts of Armenia aimed at unblocking infrastructure and advancing transport connectivity in the South Caucasus. In this vein, the importance of implementing the “Crossroads of Peace” project of the Government of Armenia was emphasized.