Իսրայելցի զինվորականները տարհանման կոչ են արել հարավային Լիբանանի բնակավայրերի բնակիչներին
Իսրայելի պաշտպանության բանակը նոյեմբերի 19-ին Լիբանանի հարավային մի քանի շրջանների բնակիչներին զգուշացրել են տարհանման անհրաժեշտության մասին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Associated Press-ը։
Ընդգծվում է, որ այս կոչը հնչել է Իսրայելի և «Հեզբոլլահ» շարժման միջև լարվածության աճի խորապատկերում։
Գործակալությունը տեղեկացնում է, որ իսրայելցի զինվորականները երկու բնակավայրերի բնակիչներին հրահանգել են հեռանալ իրենց տներից՝ նշելով, որ դրանք գտնվում են «Հեզբոլլահ»-ի օբյեկտների մոտ։
Վերջին օրերին Իսրայելը ակտիվացրել է Լիբանանի վրա իր հարձակումները։ Նոյեմբերի 19-ին Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր, որ երկրի հարավում մեքենայի վրա Իսրայելի գործած հարձակման հետևանքով 1 մարդ զոհվել է, ևս 11-ը՝ վիրավորվել։ Լիբանանի հարավում պաղեստինյան փախստականների Այն էլ-Հիլվա ճամբարի վրա նախօրեին իսրայելցիների ձեռնարկած գրոհի արդյունքում զոհվել էր 13 մարդ։
2024 թվականի նոյեմբերին Իսրայելը և «Հեզբոլլահ»-ը կնքել էին հրադադարի համաձայնագիր, որի համաձայն՝ իսրայելական բանակը պահպանել է «Հեզբոլլահ»-ի մարտիկներին հարվածելու իրավունքը, եթե համարի, որ նրանք սպառնալիք են երկրի ազգային անվտանգության համար։

Военные Израиля призвали жителей населенных пунктов на юге Ливана к эвакуации
В Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) в среду предупредили жителей ряда районов на юге Ливана о необходимости эвакуироваться. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщает Associated Press.
Отмечается, что этот призыв прозвучал на фоне роста напряженности между Израилем и движением "Хезболла".
Согласно агентству, в ЦАХАЛ указали, что жителям двух населенных пунктов на юге Ливана следует покинуть свои дома, которые, как подчеркнули израильские военные, находятся близ объектов "Хезболлы".
В последние дни Израиль активизировал удары по Ливану. Ранее в среду в Минздраве Ливана сообщили, что в ходе израильского удара по автомобилю на юге страны погиб один человек, еще 11 получили травмы. Днем ранее атака ЦАХАЛ по лагерю палестинских беженцев Айн-эль-Хильва на юге Ливана унесла жизни 13 человек.
В ноябре 2024 года Израиль и "Хезболла" заключили перемирие, по условиям которого ЦАХАЛ оставил за собой право наносить удары по бойцам группировки, если решит, что те представляют угрозу для безопасности страны.