Վրաստանի նախագահը Հայաստանի հետ հարաբերություններն օրինակելի է համարում
Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին Հայաստանի Հանրապետության հետ հարաբերություններն օրինակելի է համարում՝ այդ համատեքստում ընդգծելով երկու ժողովուրդներին միավորող ընդհանուր արժեքների առկայությունը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Վրաստանի նախագահն այդ մասին ասել է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ Թբիլիսիում կայացած համատեղ ասուլիսի ընթացքում:
Վրաստանի նախագահն ուրախությամբ արձանագրեց, որ հատկապես 2025 թվականը արգասաբեր է եղել Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման ու խորացման տեսանկյունից:
Միխեիլ Կավելաշվիլին նաև պատմական ակնարկ կատարեց՝ ընդգծելով, որ դարեր ի վեր Հայաստանն ու Վրաստանը ներդաշնակ կյանք են ունեցել ու համագործակցել են:
«Երկու երկրների միջև առկա բազմադարյա հարաբերությունները, որոնք փոխադարձ հարգանքի, վստահության և անսասան բարեկամության վրա են հիմնված, պայմանավորված չեն եղել միայն աշխարհագրությամբ, այլև ընդհանուր արժեքներով, որոնք միավորում են մեր ժողովուրդներին»,-շեշտեց Վրաստանի նախագահը:
«Հայաստանի և Վրաստանի երկկողմ հարաբերություններն իսկապես օրինակելի են։ Երկու երկրները համագործակցում են նաև բազմաթիվ այլ հարթակներում. այս համատեքստում հատկապես կարևոր է Հայաստանի Հանրապետության անսասան աջակցությունը Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանը, ինչի համար շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանին ինչպես իմ, այնպես էլ վրաց ժողովրդի անունից››,-ընդգծեց Միխեիլ Կավելաշվիլին:
ՀՀ նախագահը պաշտոնական այցով Վրաստանում է նոյեմբերի 19-ից 20-ը: Այցի շրջանակում ՀՀ նախագահը կհանդիպի նաև Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի և խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հետ:

President of Georgia Mikheil Kavelashvili has described relations with the Republic of Armenia as “exemplary,” emphasizing the common values that unite the two peoples.
During a joint press conference with Armenian President Vahagn Khachaturyan in Tbilisi, Kavelashvili noted with satisfaction that 2025 has been especially fruitful in terms of developing and deepening ties with Armenia.
He made a historical reference, stressing that Armenia and Georgia “have cooperated and lived in harmony for centuries.”
“The centuries-old relations between the two countries, which are based on mutual respect, trust, and unshakable friendship, were determined not only by geography, but also by the common values that unite our peoples,” the Georgian President said.
Kavelashvili added that bilateral relations between Armenia and Georgia are “truly exemplary,” highlighting cooperation on multiple platforms. He underlined the importance of Armenia's unwavering support for Georgia's territorial integrity, expressing gratitude on behalf of himself and the Georgian people.
President Vahagn Khachaturyan is paying an official visit to Georgia on November 19–20. As part of the visit, he has met with President Mikheil Kavelashvili and will also meet with Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze and Parliament Speaker Shalva Papuashvili.