Կառավարությունը նախատեսում է բնակարանի վարձակալության համար երկարաժամկետ աջակցություն տրամադրել Ղարաբաղից տեղահանված ընտանիքների առանձին խմբերի
Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը շրջանառության մեջ է դրել Ղարաբաղից տեղահանված առանձին խմբերի ընտանիքներին բնակարանի վարձակալության համար երկարաժամկետ կայուն աջակցություն տրամադրելու մասին նախագիծ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախագիծը հրապարակվել է Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում՝ e-draft.am հարթակում։
Նախագծով նախատեսվում է կացարանով ապահովման համար վարձակալության վարձավճարի երկարաժամկետ մասնակի հատուցման եղանակով սոցիալական աջակցություն տրամադրել Ղարաբաղից տեղահանված՝ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պետական սոցիալական աջակցության ծրագրերի շրջանակում պետական սոցիալական բնակարանային ֆոնդում կացարանով ապահովման հերթացուցակում հաշվառված, ծրագրի շրջանակում բնակարանի կամ կառուցվող շենքից բնակարան գնելու իրավունքի կամ անհատական բնակելի տան ձեռքբերման կամ անհատական բնակելի տան կառուցման հավաստագիր չստացած կամ այն չեղարկած 1-3 անդամ ունեցող այն ընտանիքների առանձին խմբերի։
Մասնավորապես, նախատեսվում է բնակարան վարձակալելու համար երկարաժամկետ և կայուն աջակցություն ցուցաբերել այն ընտանիքներին, որոնք բաղկացած են միայն անժամկետ 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն ունեցող կամ անժամկետ ֆունկցիոնալության սահմանափակման խորը կամ ծանր աստիճան ունեցող կամ 60 ավելի տարեկան անդամներից։ Նախարարությունն առաջարկում է աջակցություն տրամադրել նաև Ղարաբաղից տեղահանված այն ընտանիքներին, որոնց անդամների տարիքների հանրագումարը 115 և ավելի է՝ 2 անդամի դեպքում, կամ որոնց անդամների տարիքների հանրագումարը 175 և ավելի է՝ 3 անդամի դեպքում:
Նախատեսվում է սոցիալական աջակցությունը տրամադրել 120 ամիսների ընթացքում՝ աջակցության ամսական չափը ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար սահմանելով 40000 դրամ:

Правительство Армении планирует оказать долгосрочную поддержку в аренде квартир отдельным группам семей, перемещенных из Карабаха
Министерство труда и социальных вопросов Армении ввело в обращение законопроект о предоставлении долгосрочной стабильной поддержки в аренде квартир отдельным группам семей, перемещенных из Карабаха.
Как сообщает Арменпресс, законопроект опубликован на едином сайте публикации проектов правовых актов e-draft.am.
Законопроект предусматривает оказание социальной поддержки в виде долгосрочной частичной компенсации арендной платы за жилье отдельным группам семей, перемещенных из Карабаха, зарегистрированных в очереди на получение жилья в государственном социальном жилищном фонде в рамках государственных программ социальной поддержки в установленном законом порядке и имеющих от 1 до 3 человек, которые не получили право на приобретение квартиры или квартиры в строящемся здании в рамках программы, либо сертификат на приобретение индивидуального жилого дома или строительство индивидуального жилого дома, либо аннулировали его. В частности, планируется оказывать долгосрочную и стабильную поддержку в аренде жилья семьям, состоящим только из членов с постоянной инвалидностью I или II группы, или с глубокой или тяжелой степенью постоянного ограничения функций, или из членов старше 60 лет.
Министерство также предлагает оказывать поддержку семьям, вынужденным переселиться из Карабаха, суммарным возрастом 115 лет и более в случае двух членов семьи или 175 лет и более в случае трёх членов семьи.
Социальную поддержку планируется оказывать в течение 120 месяцев, установив ежемесячный размер поддержки на каждого члена семьи в размере 40 000 драмов.