Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի կալանքը երկարացվել է ևս երեք ամսով
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, որոշել է երեք ամիս ժամկետով երկարացնել Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի կալանքի ժամկետը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը կալանավորվել էր 2025 թվականի հունիսի 26-ին։
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ահաբեկչություն, զանգվածային անկարգություններ և իշխանության զավթում նախապատրաստելու հոդվածներով։ Նա իրեն առաջադրված մեղադրանքները չի ընդունում և հայտարարել է, որ տեղի ունեցողը համարում է իր նկատմամբ քաղաքական հետապնդում։ Քննչական կոմիտեն նույն գործով դատարան էր ներկայացրել 16 անձի կալանավորելու միջնորդություն։

Срок ареста ахиепископа Баграта Галстаняна продлен еще на три месяца
Ереванский уголовный суд общей юрисдикции под председательством судьи Карена Фархояна принял решение продлить срок ареста архиепископа Баграта Галстаняна на три месяца. Как сообщает Арменпресс, архиепископ Баграт Галстанян был арестован 26 июня 2025 года.
Архиепископу Баграту Галстаняну предъявлены обвинения в подготовке к терроризму, массовым беспорядкам и захвату власти. Он отрицает предъявленные ему обвинения и заявляет, что считает происходящее политическим преследованием. Следственный комитет подал в суд ходатайство о заключении под стражу 16 человек в рамках данного дела.