Փաշինյանը հայտնեց մինչև 2022 թվականը այլ երկրների կողմից Հայաստանին զենք չվաճառելու պատճառը
Մինչև 2022 թվականը միայն մեկ երկիր է եղել, որը պատրաստ է եղել զենք վաճառել Հայաստանին՝ Ռուսաստանը, մնացած երկրները հրաժարվել են Հայաստանին զենք վաճառելուց։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«2022 թվականից առաջ մի երկիր է եղել, որը պատրաստ է եղել ինչ-որ մի զինատեսակ վաճառել Հայաստանին։ Մյուսները ինչո՞ւ չեն վաճառել, որովհետև ասել են՝ մենք երաշխիք չունենք, որ ձեզ վաճառված զենքերն օգտագործելու եք ձեր՝ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի պաշտպանության համար: Ասել են՝ ավելին՝ մենք համոզված ենք, որ դուք դա օգտագործելու եք ձեր՝ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից դուրս, իսկ դա մեզ համար անընդունելի է։ Այդ ճանապարհը մեզ համար բացվել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ից հետո, երբ ասել ենք, որ մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչում ենք»,-ասաց Փաշինյանը:
2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի նախաձեռնությամբ Պրահայում կայացել էր Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը, որի արդյունքում հայտարարություն էր ընդունվել, ըստ որի՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատեցին իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը:

Until 2022, only one country, Russia, was willing to sell weapons to Armenia, while other countries refused to do so, Prime Minister Nikol Pashinyan said in the National Assembly.
According to the Prime Minister, other countries justified their refusal by saying, “We have no guarantee that you will use the weapons sold to you to defend your internationally recognized territory. Moreover, we are convinced that you will use them beyond your internationally recognized territory, and that is unacceptable to us.”
“The path was opened for us after October 6, 2022, when we declared that we recognize the territorial integrity of our country,” Pashinyan added.
On October 6, 2022, at the initiative of French President Emmanuel Macron and European Council President Charles Michel, a meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev was held in Prague.
As a result, a statement was adopted confirming both sides' commitment to the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration, through which Armenia and Azerbaijan recognized each other's territorial integrity and sovereignty.