Փաշինյանը հայտնեց մինչև 2022 թվականը այլ երկրների կողմից Հայաստանին զենք չվաճառելու պատճառը
Մինչև 2022 թվականը միայն մեկ երկիր է եղել, որը պատրաստ է եղել զենք վաճառել Հայաստանին՝ Ռուսաստանը, մնացած երկրները հրաժարվել են Հայաստանին զենք վաճառելուց։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«2022 թվականից առաջ մի երկիր է եղել, որը պատրաստ է եղել ինչ-որ մի զինատեսակ վաճառել Հայաստանին։ Մյուսները ինչո՞ւ չեն վաճառել, որովհետև ասել են՝ մենք երաշխիք չունենք, որ ձեզ վաճառված զենքերն օգտագործելու եք ձեր՝ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի պաշտպանության համար: Ասել են՝ ավելին՝ մենք համոզված ենք, որ դուք դա օգտագործելու եք ձեր՝ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից դուրս, իսկ դա մեզ համար անընդունելի է։ Այդ ճանապարհը մեզ համար բացվել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ից հետո, երբ ասել ենք, որ մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչում ենք»,-ասաց Փաշինյանը:
2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի նախաձեռնությամբ Պրահայում կայացել էր Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը, որի արդյունքում հայտարարություն էր ընդունվել, ըստ որի՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատեցին իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը:

Пашинян раскрыл причину, почему другие страны не продавали оружие Армении до 2022 года
До 2022 года была только одна страна, готовая продавать оружие Армении — Россия. Остальные страны отказывались продавать оружие Армении.
Как сообщает Арменпресс, об этом в Национальном Собрании заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«До 2022 года была только одна страна, готовая продавать Армении какое-то оружие. Почему же остальные не продавали? Потому что, по их словам, у них не было никаких гарантий, что мы будем использовать проданное нам оружие для защиты нашей международно признанной территории. Более того, они говорили, что убеждены, что мы будем использовать его за пределами нашей международно признанной территории, и это для них это было неприемлемо. Этот путь открылся для нас после 6 октября 2022 года, когда мы заявили о признании территориальной целостности нашей страны», — заявил Пашинян.
6 октября 2022 года по инициативе президента Франции Эммануэля Макрона и председателя Европейского совета Шарля Мишеля в Праге состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, по итогам которой было принято заявление, согласно которому Армения и Азербайджан подтвердили приверженность Уставу ООН и Алма-Атинской декларации 1991 года, посредством которых обе стороны признают территориальную целостность и суверенитет друг друга.