Փախստականի վկայականը փոխարինելու անհրաժեշտություն այլևս չկա․ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն
Ժամանակավոր պաշտպանության (փախստականի) վկայականները փոխարինելու անհրաժեշտություն այլևս չկա։
«Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ այս մասին իրազեկող հայտարարություն է տարածել ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը՝ մանրամասնելով, որ Կառավարության 2024 թվականի հոկտեմբերի 17-ի 1649-Ն որոշման համաձայն՝ 2024 թ․ փոխարինված ժամանակավոր պաշտպանության վկայականների վավերականության ժամկետն այսուհետ կերկարաձգվի ավտոմատ կերպով՝ Կառավարության համապատասխան որոշման ընդունումից անմիջապես հետո։
Ծառայությունից հիշեցնում են նաև, որ մուտքի ուղղությամբ ՀՀ սահմանահատում կատարելիս ԺՊ վկայականի առկայությունը պարտադիր չէ։
Եթե ժամանակավոր պաշտպանության վկայականը ստանալուց հետո անձը փոխել է անձնագիրը (կորցնելու, վավերականության ժամկետն ավարտվելու, վնասվելու պատճառով), ապա պետք է դիմի նոր վկայական ստանալու համար, քանի որ ժամանակավոր պաշտպանության վկայականը տրամադրվում է գործող/վավեր անձնագրի հիման վրա։

Замена удостоверения беженца больше не требуется -  Служба миграции и гражданства МВД Армении
Как сообщает Арменпресс, Служба миграции и гражданства Министерства внутренних дел Республики Армения опубликовала сообщение, в котором говорится, что в соответствии с постановлением правительства № 1649-Н от 17 октября 2024 года срок действия удостоверений временной защиты, замененных в 2024 году, отныне будет автоматически продлеваться сразу после принятия соответствующего постановления правительства.
Служба также напоминает, что наличие удостоверения беженца не является обязательным при пересечении границы Республики Армения в направлении въезда.
Если после получения удостоверения временной защиты лицо сменило паспорт (в связи с утерей, истечением срока действия, повреждением), оно должно подать заявление на получение нового удостоверения, поскольку удостоверение временной защиты выдается на основании действующего паспорта.