Ապօրինի եղանակով ընտրողի կամքի վրա ազդելու փորձերը կարժանանան իրավական գնահատականի․ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն` Վաղարշապատի ընտրությունների մասին
Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն կոմիտեն իրականացնում է ամենօրյա մշտադիտարկում Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ համայնքի ավագանու համամասնական ընտրակարգով կայանալիք ընտրության ողջ գործընթացի նկատմամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն այդ մասին հայտարարություն է տարածել։
«Կոմիտեն զգուշացնում է, որ լինելու է հետևողական և անզիջում ընտրական օրենսդրության պահպանման հարցում։ Մասնավորապես՝ ընտրական քարոզչության ընթացքում որևէ անձի կամ կառույցի կողմից բարեգործական արգելքը խախտելու, ինչպես նաև ընտրակաշառք տալու կամ այլ ապօրինի եղանակով ընտրողի կամքի վրա ազդելու փորձերը կարժանանան իրավական գնահատականի՝ օրենքով սահմանված ողջ խստությամբ։
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն կոչ է անում զերծ մնալ նմանատիպ անօրինական գործողություններից և ցանկացած խախտման դեպքի մասին անմիջապես հաղորդել իրավապահ մարմիններին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտնել էր, որ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել Վաղարշապատ խոշորացված համայնքում ընտրություններին ընդառաջ բարեգործության արգելքի խախտման ենթադրյալ դեպքի առթիվ։
Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի ավագանու ընտրությունները տեղի կունենան նոյեմբերի 16-ին։ Նախընտրական քարոզարշավը մեկնարկել է հոկտեմբերի 22-ին և կավարտվի նոյեմբերի 14-ին։ Ընտրություններին մասնակցում է 8 քաղաքական ուժ։

Попытки незаконного влияния на волю избирателей подвергнутся правовой оценке. Антикоррупционный комитет —о выборах в Вагаршапате
Антикоррупционный комитет Республики Армения проводит ежедневный мониторинг всего процесса выборов в пропорциональный совет общины Вагаршапат Армавирской области.
Как передает Арменпресс, Антикоррупционный комитет РА выступил с заявлением по этому поводу.
«Комитет предупреждает, что будет последовательным и бескомпромиссным в вопросе соблюдения избирательного законодательства. В частности, в период избирательной кампании любая попытка любого лица или организации нарушить запрет на благотворительность, а также давать избирательные взятки или иным образом незаконно влиять на волю избирателей будет подвергнута правовой оценке со всей строгостью, предусмотренной законом.
Антикоррупционный комитет Республики Армения призывает всех воздержаться от подобных незаконных действий и незамедлительно сообщать в правоохранительные органы о любых нарушениях», — говорится в заявлении.
Ранее Антикоррупционный комитет РА сообщил о возбуждении уголовного дела в расширенной общине Вагаршапат по факту нарушения запрета на благотворительность в преддверии выборов.
Выборы в городской совет укрупненной общины Вагаршапат состоятся 16 ноября. Предвыборная кампания началась 22 октября и завершится 14 ноября. В выборах участвуют 8 политических сил.