ՀՀ ԱԳ նախարարը Իրանի նկատմամբ միջազգային պատժամիջոցների վերացման հույս հայտնեց
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հույս հայտնեց, որ Իրանի նկատմամբ սահմանված միջազգային պատժամիջոցները կվերանան և այդ երկրի հետ Հայաստանի հարաբերությունների ամբողջական պոտենցիալն օգտագործելու հնարավորություն կլինի:
«Շատ կարևոր է Իրանի հետ մեր բարեկամությունը: Ոչինչ չի խաթարի այս բարեկամությունը: Ես չեմ պատկերացնում, որ կլինի Հայաստանի որևէ կառավարություն, որը չի շարունակի Իրանի հետ հարաբերությունները նույն եղբայրության և հարևանության մթնոլորտում: Սրան զուգահեռ, իհարկե, կան միջազգային պատժամիջոցներ, որոնք չենք շրջանցել և չենք շրջանցելու երբեք: Մենք մեր բոլոր միջազգային գործընկերների հետ շատ ազնիվ ենք, մենք ոչ մեկին չենք խաբում, այդ թվում՝ այն երկրներին, որոնք պատժամիջոցներ ունեն Իրանի հետ կապված, ցավով արձանագրելով, որ այդ պատժամիջոցներն, իհարկե, սահմանափակում են մեր և Իրանի առևտուրը, տնտեսական հարաբերությունները: Ես հույս ունեմ, որ այդ պատժամիջոցները կհանվեն, և Իրանի հետ մեր հարաբերությունների ամբողջական պոտենցիալն օգտագործելու հնարավորություն կստեղծվի։ Այդ սահմանափակումներից անդին, մենք շատ աշխույժ տնտեսական հարաբերություններ ունենք Իրանի հետ, և այդպես էլ շարունակվելու է»,- ասաց Միրզոյանը:
Արտաքին գործերի նախարարը հավելեց՝ Իրանի հետ հարաբերություններն այսօր դե-ֆակտո ռազմավարական գործընկերության մակարդակի են, սակայն այն նաև դե-յուրե դարձնելու երկուստեք պատրաստակամություն կա:

Министр иностранных дел Армении выразил надежду на отмену международных санкций в отношении Ирана
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выразил надежду, что международные санкции, введённые против Ирана, будут сняты, и появится возможность полностью реализовать потенциал отношений Армении с этой страной.
“Наша дружба с Ираном очень важна. Ничто не повредит этой дружбе. Я не представляю, чтобы в Армении нашлось правительство, которое не продолжило бы отношения с Ираном в той же атмосфере братства и добрососедства. Но вместе с этим, конечно, есть и международные санкции, которые мы не обошли и никогда не обойдем. Мы очень честны со всеми нашими международными партнёрами, в том числе и со странами, которые ввели санкции против Ирана, никого не обманываем, с сожалением отмечая, что эти санкции, конечно же, ограничивают наши торгово-экономические отношения с Ираном. Я надеюсь, что эти санкции будут сняты, и появится возможность использовать весь потенциал наших отношений с Ираном. Вне этих ограничений, у нас очень активные экономические отношения с Ираном, и они будут продолжаться”, — сказал Мирзоян.
Министр иностранных дел добавил, что отношения с Ираном в настоящее время де-факто находятся на уровне стратегического партнерства, но есть также обоюдная готовность сделать их де-юре.