ՀՀ ԱԳ նախարարը Իրանի նկատմամբ միջազգային պատժամիջոցների վերացման հույս հայտնեց
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հույս հայտնեց, որ Իրանի նկատմամբ սահմանված միջազգային պատժամիջոցները կվերանան և այդ երկրի հետ Հայաստանի հարաբերությունների ամբողջական պոտենցիալն օգտագործելու հնարավորություն կլինի:
«Շատ կարևոր է Իրանի հետ մեր բարեկամությունը: Ոչինչ չի խաթարի այս բարեկամությունը: Ես չեմ պատկերացնում, որ կլինի Հայաստանի որևէ կառավարություն, որը չի շարունակի Իրանի հետ հարաբերությունները նույն եղբայրության և հարևանության մթնոլորտում: Սրան զուգահեռ, իհարկե, կան միջազգային պատժամիջոցներ, որոնք չենք շրջանցել և չենք շրջանցելու երբեք: Մենք մեր բոլոր միջազգային գործընկերների հետ շատ ազնիվ ենք, մենք ոչ մեկին չենք խաբում, այդ թվում՝ այն երկրներին, որոնք պատժամիջոցներ ունեն Իրանի հետ կապված, ցավով արձանագրելով, որ այդ պատժամիջոցներն, իհարկե, սահմանափակում են մեր և Իրանի առևտուրը, տնտեսական հարաբերությունները: Ես հույս ունեմ, որ այդ պատժամիջոցները կհանվեն, և Իրանի հետ մեր հարաբերությունների ամբողջական պոտենցիալն օգտագործելու հնարավորություն կստեղծվի։ Այդ սահմանափակումներից անդին, մենք շատ աշխույժ տնտեսական հարաբերություններ ունենք Իրանի հետ, և այդպես էլ շարունակվելու է»,- ասաց Միրզոյանը:
Արտաքին գործերի նախարարը հավելեց՝ Իրանի հետ հարաբերություններն այսօր դե-ֆակտո ռազմավարական գործընկերության մակարդակի են, սակայն այն նաև դե-յուրե դարձնելու երկուստեք պատրաստակամություն կա:

Armenia hopes international sanctions on Iran will be lifted
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan expressed hope that international sanctions on Iran will be lifted, allowing Armenia to fully realize the potential of its relations with the country.
“Our friendship with Iran is very important. Nothing will undermine this friendship. I cannot imagine any Armenian government that would not continue relations with Iran in the same spirit of brotherhood and neighborliness. At the same time, of course, there are international sanctions, which we have not circumvented and will never circumvent. We are very honest with all our international partners; we do not deceive anyone, including countries that have sanctions related to Iran, while regrettably noting that these sanctions, of course, limit our trade and economic relations with Iran. I hope that these sanctions will be lifted, allowing us to fully realize the potential of our relations with Iran. Beyond these restrictions, we have very active economic relations with Iran, and this will continue,” Mirzoyan said at the Orbeli Forum 2025.
The Minister of Foreign Affairs added that Armenia’s relations with Iran are currently at the level of a de facto strategic partnership, but there is mutual willingness to make it de jure.