«Բուրեվեստնիկ»-ի փորձարկումների գոտում ներկա է եղել ՆԱՏՕ-ի հետախուզական նավը. Պուտին
«Բուրեվեստնիկ»-ի փորձարկումների ժամանակ ՆԱՏՕ-ի հետախուզական նավը գտնվել է փորձարկումների գոտում, ուստի արտասահմանյան մասնագետները կարող էին համոզվել հրթիռի թռիչքի հեռահարության և դրա կողմից թիրախի խոցման ճշգրտության հարցում: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Թռիչքի հեռահարության առումով «Բուրեվեստնիկ»-ը, ինչպես հայտնի է, գերազանցել է աշխարհում հայտնի բոլոր հրթիռային համակարգերին։ Այն ունի թիրախի խոցման բարձր ճշգրտություն, որին ճշտորեն և վստահորեն հասնում է նախապես հաշվարկված ժամանակում», - ասել է Պուտինը «Բուրեվեստնիկ»-ի և «Պոսեյդոն»-ի մշակողների պարգևատրման արարողության ժամանակ։
Նա նշել է, որ դրանում կարողացել են համոզվել արտասահմանյան մասնագետները, «քանի որ ՆԱՏՕ-ի հետախուզական նավը հոկտեմբերի 21-ին «Բուրեվեստնիկ»-ի փորձարկումների ժամանակ մշտապես գտնվել է փորձարկումների գոտում»։
«Մենք չենք միջամտել դրա աշխատանքին։ Թող տեսնեն», - պարզաբանել է ՌԴ ղեկավարը։
«Հատուկ կնշեմ հրթիռի հզոր, գերփոքր միջուկային ռեակտորների բացառիկ ռեժիմը։ Աշխատանքի գործարկումը չափվում է վայրկյաններով, մինչդեռ սովորական ռեակտորների համար պահանջվում են ժամեր և նույնիսկ օրեր», - ընդգծել է Պուտինը։
Հոկտեմբերի 26-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին զեկուցել են «Բուրեվեստնիկ» թևավոր հրթիռի հաջող փորձարկման մասին: «Բուրեվեստնիկ»-ը կարող է միջուկային մարտագլխիկ կրել և, ըստ Մոսկվայի, կարող է շրջանցել պաշտպանական ցանկացած համակարգ: «Բուրեվեստնիկ»-ը երկնքում է եղել շուրջ 15 ժամ՝ անցնելով 14 000 կմ, և դա, ըստ Մոսկվայի, դրա հնարավորությունների սահմանը չէ:

В зоне испытаний “Буревестника” находился разведывательный корабль НАТО: Путин
При испытаниях “Буревестника” в этой зоне находился разведывательный корабль НАТО, поэтому иностранные специалисты могли убедиться в дальности полета ракеты и точности поражения цели. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на “Интерфакс”, об этом заявил президент РФ Владимир Путин.
“По дальности полёта "Буревестник", как известно, превзошёл все известные в мире ракетные системы. У него высокая точность поражения цели, которую он чётко, уверенно достигает в заранее рассчитанное время”, — заявил Путин на церемонии награждения разработчиков “Буревестника” и “Посейдона”.
Он отметил, что иностранные специалисты смогли в этом убедиться, “поскольку в зоне и во время проведения испытаний “Буревестника” 21 октября постоянно находился натовский разведывательный корабль”. “Мы не мешали его работе. Пусть посмотрят”, — пояснил российский лидер.
“Особо отмечу уникальный режим мощных сверхмалых ядерных реакторов ракеты. Запуск в работу измеряется секундами, тогда как для обычных реакторов требуются часы и даже сутки”, — подчеркнул Путин.
26 октября президенту России Владимиру Путину доложили об успешном испытании крылатой ракеты “Буревестник”. “Буревестник” может нести ядерную боеголовку и, по заявлению Москвы, способен преодолевать любую систему обороны. “Буревестник” находился в небе около 15 часов, преодолев 14 000 километров, и это, по данным Москвы, не предел его возможностей.