ԿԲ-ն որոշել է անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի խորհուրդը որոշել է անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ 6.75%։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ կենտրոնական բանկը։
Նշվում է, որ 2025 թվականի երրորդ եռամսյակում 12-ամսյա գնաճը փոքր-ինչ արագացել է՝ սեպտեմբերին կազմելով 3.7%: Այդ ընթացքում 12-ամսյա բնականոն գնաճը ևս ավելացել է՝ կազմելով 3.5%: 2025 թվականի երրորդ եռամսյակում համաշխարհային տնտեսությունում և Հայաստանի հիմնական գործընկեր երկրներում պահանջարկի աճի հետագա դանդաղման, իսկ ԱՄՆ-ում՝ զուգահեռաբար նաև գնաճի արագացման ռիսկերը պահպանվում են:
ԱՄՆ-ի առևտրային քաղաքականության և դրա մակրոտնտեսական ազդեցությունների շուրջ անորոշությունը դեռևս առկա է անորոշություն: Միջնաժամկետում ԱՄՆ-ի պետական պարտքի մեծացման պայմաններում բարձր է մնում երկարաժամկետ տոկոսադրույքների աճի շուրջ անորոշությունների մակարդակը: ԱՄՆ-ում սպառման աճի բարձր տեմպը շարունակում է նպաստել հարաբերականորեն բարձր տնտեսական աճի և գնաճային միջավայրի ձևավորմանը:
Այդուհանդերձ, ԱՄՆ-ում ֆինանսական ակտիվների գների հնարավոր ճշգրտման և աշխատաշուկայի պայմանների թուլացման ռիսկերը կարող են բացասական ազդեցություն ունենալ միջնաժամկետ աճի հեռանկարի վրա:
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի հիմնական գործընկեր մյուս երկրներում միջնաժամկետ աճի ու պահանջարկի թուլացման ռիսկերն աստիճանաբար առարկայանում են: Նավթի համաշխարհային գները շարունակում են նվազել, իսկ պարենի համաշխարհային գների աճը որոշակիորեն մեղմվել է։ Այնուամենայնիվ, աշխարհաքաղաքական անորոշությունները և միջազգային առևտրային հարաբերություններում լարվածությունը շարունակում են համաշխարհային տնտեսությունում գնաճի տատանողականության աղբյուր հանդիսանալ:
Այս համատեքստում, հաշվի առնելով մի կողմից՝ թույլ պահանջարկի միջավայրի ձևավորման, իսկ մյուս կողմից՝ բարձր գնաճային միջավայրի պահպանման ռիսկերը, հավանական է, որ առաջատար երկրների կենտրոնական բանկերն առաջիկայում հիմնականում կպահպանեն կամ աստիճանաբար կթուլացնեն դրամավարկային խիստ պայմանները:
2025 թվականի երրորդ եռամսյակում Հայաստանում տնտեսական ակտիվությունն ավելացել է: Բարձր տնտեսական ակտիվությանը շարունակել է զգալիորեն նպաստել շինարարության և ծառայությունների ճյուղերի բարձր աճը, ինչպես նաև որոշ կարճաժամկետ ոչ կառուցվածքային գործոնների ազդեցությունը: 2024 թվականին և 2025 թվականի առաջին եռամսյակում արձանագրված դանդաղումից հետո, 2025 թվականի երկրորդ և երրորդ եռամսյակներում արձանագրվել է տեղական ապրանքների և ծառայությունների նկատմամբ արտաքին պահանջարկի աճ: Միևնույն ժամանակ, ներքին պահանջարկի հետագա միտումների վերաբերյալ անորոշությունները պահպանվում են: Նման իրավիճակում, պահանջարկի ազդեցությունը գնաճի վրա դեռևս գնահատվում է չեզոք, իսկ գնաճի ընթացիկ միտումներն առավելապես պայմանավորված են որոշ առաջարկի գործոններով:
Զուգահեռաբար աշխատավարձերի աճը, կոշտ գներով բնութագրվող ծառայությունների գնաճը և գնաճային սպասումները հիմնականում դրսևորում են կայունացման միտումներ: Միաժամանակ, կարճաժամկետ և միջնաժամկետ հորիզոնում առկա են հարկաբյուջետային քաղաքականության կողմից ներքին պահանջարկի ընդլայնման ռիսկեր: Մակրոտնտեսական ընթացիկ զարգացումների պայմաններում ՀՀ ֆինանսական շուկայի մասնակիցները, ընդհանուր առմամբ, ակնկալում են, որ ՀՀ կենտրոնական բանկը միջնաժամկետ հորիզոնում աստիճանաբար կնվազեցնի քաղաքականության տոկոսադրույքը մինչև 6.25-6.50%: Քննարկված ռիսկերի և առկա անորոշությունների պայմաններում, մի կողմից՝ Խորհուրդը դիտարկել է Ա տիպի սցենարներ՝ կապված հարկաբյուջետային քաղաքականության ազդեցությամբ համաշխարհային չեզոք տոկոսադրույքների հնարավոր աճի, ինչպես նաև ներքին տնտեսությունում ավելցուկային պահանջարկի պայմանների ձևավորման հետ, որոնք պահանջում են շուկայական սպասումների համեմատությամբ քաղաքականության ավելի բարձր տոկոսադրույքների ուղի։ Մյուս կողմից՝ Խորհուրդը քննարկել է Բ տիպի սցենարներ՝ ներառյալ համաշխարհային տնտեսության աճի դանդաղման հեռանկարի և անշարժ գույքի գների հնարավոր, աստիճանական ճշգրտման պայմաններում տնտեսությունում թույլ պահանջարկի միջավայրի ձևավորման ու խորացման վերաբերյալ ռիսկեր, որոնք ենթադրում են շուկայական սպասումների համեմատությամբ քաղաքականության ավելի ցածր տոկոսադրույքների ուղի:
«Արդյունքում՝ կարևորելով Ա տիպի սցենարներից բխող մակրոտնտեսական ազդեցությունների կառավարման անհրաժեշտությունը՝ ՀՀ ԿԲ խորհուրդը ներկա շրջափուլում որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը։ Խորհուրդը կշարունակի մշտադիտարկել տնտեսության զարգացման սցենարները և պատրաստ է ձեռնարկելու համարժեք գործողություններ՝ միջնաժամկետ հորիզոնում գնաճի 3% նպատակի և գների կայունության ապահովման համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

At its November 4, 2025 meeting, the Board of the Central Bank of Armenia decided to:
Annual CPI inflation increased slightly in Q3 2025, standing at 3.7% in September, the Central Bank of Armenia said in the Executive Monetary Policy Statement
Meanwhile, core inflation edged up, standing at 3.5% Y-o-Y in August. In Q3 2025, risks of a further slowdown in demand conditions globally and in Armenia’s key partner economies persist, while inflationary pressures in the US have intensified. Uncertainty surrounding US trade policy and its macroeconomic implications remains elevated.
Uncertainty regarding the medium-term implications of US fiscal policy, including the impact of rising public debt on long-term interest rates persists. Consumption in the US continues to drive relatively high economic growth and an elevated inflationary environment. However, risks of a correction in asset prices and labor market weakening could negatively impact the medium-term growth outlook. At the same time, in Armenia’s other trading partner economies, risks of weakening growth and demand are beginning to materialize. Oil prices continue to decline amid growing supply and weakening global demand, while food prices have shown some signs of softening. However, geopolitical uncertainty and tensions in international trade relations remain a key source of global inflation volatility. In this context, considering weakening demand conditions on the one hand and persistent inflationary risks on the other, central banks in major economies would be expected to either maintain or gradually ease their tight monetary stance. In the third quarter of 2025, economic activity in Armenia continued to accelerate. Demand continues to be driven by growth in demand-driven sectors as well as the impacts of certain short-term, non-structural growth drivers. Sustained, robust growth in the construction and services sectors has remained the key driver of overall economic activity. Following sustained declines in 2024 and Q1 2025, external demand for domestic goods and services has increased in Q2 and Q3. At the same time, uncertainty remains elevated regarding the future outlook for domestic demand. In this context, demand continues to have a neutral impact on inflation, while recent increases in headline and core inflation have been driven by supply-side factors.
Wage growth, nontraded sticky price inflation, and inflation expectations continue to stabilize. At the same time, risks for short- and medium-term demand pressures from fiscal policy persist. In the context of current macroeconomic developments, financial markets in Armenia generally expect the Central Bank of Armenia to gradually lower the refinancing rate over the next twelve months to approximately 6.25-6.50%. Amid high uncertainty, the Board discussed, on the one hand, Case A-type scenarios where possible underlying developments would require a higher path for the policy rate relative to current market expectations. This includes scenarios related to risks of a rising neutral rate globally and in Armenia in the context of fiscal policies, as well as risks of expanding demand conditions. On the other hand, the Board also discussed Case B-type scenarios where potential economic developments imply a more rapid and aggressive downward path for the policy rate than what is currently priced in markets. These scenarios include concerns regarding overall concerns about the outlook for the global economy as well as a weak demand environment forming and deepening in the economy due to a potential gradual adjustment of real estate prices. Seeking to manage the macroeconomic implications that could stem from Case A-type scenarios materializing, the Board finds it appropriate to keep the policy rate unchanged in the current round. The Board resolutely affirms its commitment to adopting the appropriate policy actions and strategy to ensure the price stability objective of 3% inflation in the medium term.