Քննարկվել է Հայաստան-Կանադա տնտեսական կապերի զարգացման անհրաժեշտությունը. ՏԿԵ փոխնախարարն այցելել է Կանադա
ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Ասատուր Վարդանյանը հոկտեմբերի 20-24-ն աշխատանքային այցով եղել է Կանադայում։ «Արմենպրես»- ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են նախարարությունից:
Այցի սկզբում Վարդանյանը նախ հանդիպել է Կանադայում ՀՀ դեսպան Անահիտ Հարությունյանին, քննարկել Հայաստան-Կանադա տնտեսական կապերի զարգացման անհրաժեշտությունը և ոլորտային համագործակցության խորացման ուղիները։
Այնուհետև ՀՀ դեսպանի ուղեկցությամբ փոխնախարարը հանդիպել է Կանադայի Միջազգային առևտրի գծով փոխնախարարի ավագ տեղակալ, Կանադայի՝ առևտրի գծով գլխավոր հանձնակատար Սարա Ուիլշոուի, Կանադայի բնական պաշարների նախարարության Երկրաբանական ծառայության կենտրոնական վարչության գործադիր տնօրեն Ժենևիև Մարկիի և նույն նախարարության Հողերի ու պաշարների տնօրինության քաղաքականության և տնտեսագիտության վարչության գլխավոր տնօրեն Ամանդա Ուիլսոնի հետ։
Փոխնախարարը հանդիպել է նաև «Հանքային պաշարների հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտների կոմիտեի» (CRIRSCO) նախագահ Գարթ Քիրքհեմի հետ։
Հանդիպումներից զատ՝ այց է կատարվել նաև հանքարդյունաբերության ոլորտում լաբորատոր ուսումնասիրություններ իրականացնող հաստատություն («CanmetMINING»), որի գլխավոր տնօրեն Մագդի Հաբիբին և մյուս աշխատակիցները հատուկ շրջայցով ներկայացրել են իրականացվող աշխատանքները։
Հոկտեմբերի 21-ին Ասատուր Վարդանյանն այցելել է Վալ դ’Օրում գտնվող Կանադայի խոշորագույն բաց հանքավայրերից մեկը՝ Canadian Malartic։ Այցը հնարավորություն է տվել ծանոթանալու անվտանգության, բնապահպանական կառավարման և համայնքային ներգրավվածության առաջադեմ համակարգերին, դիտարկելու, թե ինչպես են կանադական ընկերությունները համադրում տնտեսական շահն ու բնապահպանական պատասխանատվությունը։
Հոկտեմբերի 22-ին Ասատուր Վարդանյանը հանդիպել է Agnico Eagle Mines ընկերության փոխնախագահ Դանիել Մակ Պարեի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են համայնքների հետ աշխատանքի, փոշու վերահսկման և հողի վերականգնման հարցեր։
Հոկտեմբերի 24-ին Մոնրեալում նախարարի տեղակալը հանդիպել է Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս Լևոն Աֆեյանին՝ երկկողմ տնտեսական և կրթական կապերի խորացման նպատակով։

Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia Asatur Vardanyan paid a working visit to Canada from October 20 to 24, the ministry said in a press release.
At the beginning of the visit, Vardanyan first met with Armenia’s Ambassador to Canada, Anahit Harutyunyan, to discuss the need to develop Armenia–Canada economic relations and ways to deepen sectoral cooperation.
He then met with Sara Wilshaw, Senior Assistant Deputy Minister, International Trade and Chief Trade Commissioner of Canada at Global Affairs Canada, Geneviève Marquis, the Executive Director Geological Survey of Canada (GSC) Central Canada, and Amanda Wilson, Director General of Policy and Economics in the Lands and Minerals Sector at Natural Resources Canada.
He also met with Garth Kirkham, Executive of CRIRSCO (Committee for Mineral Reserves International Reporting Standards).
In addition to the meetings, a visit was also made to a laboratory research institution in the mining sector, CanmetMINING, where Director General Magdi Habib and other staff presented the ongoing work through a guided tour.
On October 21, Asatur Vardanyan visited one of Canada’s largest open-pit mines, Canadian Malartic, located in Val-d’Or. The visit provided an opportunity to learn about advanced systems for safety, environmental management, and community engagement, and to observe how Canadian companies balance economic interests with environmental responsibility.
On October 22, Vardanyan met with Daniel Paré, Vice President of Agnico Eagle Mines, during which issues related to community engagement, dust control, and land restoration were discussed.
On October 24, in Montreal, the Deputy Minister met with Armenia’s Honorary Consul, Levon Afeyan, to discuss the deepening of bilateral economic and educational ties.