Առողջապահության նախարարության բյուջեն կավելանա ավելի քան 44 մլրդ դրամով
Կառավարությունն առողջապահության նախարարության 2026-ի բյուջեն ավելացնում է 44 մլրդ 313 մլն դրամով՝ պայմանավորված առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրմամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում « ՀՀ 2026թ պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում:
«2026 թվականին նախատեսել ենք 44 մլրդ 313 մլն դրամով ավելի, քան 2025 թվականին: 2026-ի բյուջեն կկազմի 210 մլրդ 911 մլն դրամ: Այս ուղղությամբ ավելացումները գրեթե ամենամեծն են: 2026-ին բոլոր նախարարություններից ամենամեծ ավելացումներն ունենք առողջապահության նախարարության գծով, որը պայմանավորված է հաջորդ տարի առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրման հանգամանքով»,-ասաց Հովհաննիսյանը:

Healthcare Ministry to get 2026 budget boost for insurance reform
The government is increasing the 2026 budget of the Ministry of Healthcare by 44 billion 313 million drams, due to the introduction of the universal health insurance system, Finance Minister Vahe Hovhannisyan said on Thursday.
“For 2026, we have planned 44 billion 313 million drams more than in 2025. The 2026 budget will amount to 210 billion 911 million drams. The increases in this area are among the largest. In 2026, the Ministry of Healthcare will see the biggest budget increase among all ministries, which is due to the introduction of the universal health insurance system next year,” Hovhannisyan told lawmakers at a joint committee session about the 2026 state budget bill.