Առողջապահության նախարարության բյուջեն կավելանա ավելի քան 44 մլրդ դրամով
Կառավարությունն առողջապահության նախարարության 2026-ի բյուջեն ավելացնում է 44 մլրդ 313 մլն դրամով՝ պայմանավորված առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրմամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում « ՀՀ 2026թ պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում:
«2026 թվականին նախատեսել ենք 44 մլրդ 313 մլն դրամով ավելի, քան 2025 թվականին: 2026-ի բյուջեն կկազմի 210 մլրդ 911 մլն դրամ: Այս ուղղությամբ ավելացումները գրեթե ամենամեծն են: 2026-ին բոլոր նախարարություններից ամենամեծ ավելացումներն ունենք առողջապահության նախարարության գծով, որը պայմանավորված է հաջորդ տարի առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրման հանգամանքով»,-ասաց Հովհաննիսյանը:

Бюджет Министерства здравоохранения Армении увеличится более чем на 44 млрд драмов
Правительство Армении увеличивает бюджет Министерства здравоохранения на 2026 год на 44 млрд 313 млн драмов в связи с внедрением системы всеобщего медицинского страхования.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр финансов Ваге Ованнисян на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе предварительного обсуждения законопроекта «О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год».
«В 2026 году мы запланировали на 44 млрд 313 млн драмов больше, чем в 2025 году. Бюджет на 2026 год составит 210 млрд 911 млн драмов. Рост в этом направлении едва ли не самый большой. В 2026 году у Министерства здравоохранения самый большой рост среди всех министерств, что связано с внедрением системы всеобщего медицинского страхования в следующем году», — сказал Ованнисян.