ԲՏԱ նախարարը զգուշացնում է զեղծարարության նոր սխեմայի մասին
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը զգուշացնում է զեղծարարության նոր սխեմայի մասին՝ քաղաքացիներին հորդորելով զգուշանալ և չտրվել սադրանքների։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մխիթար Հայրապետյանն այդ մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
«Ներկա պահին զեղծարարների մի խումբ խիստ թիրախային կերպով հարձակումներ է իրականացնում տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող մարդկանց վրա։
Զեղծարարները լավ նախապատրաստված են. լրջորեն ուսումնասիրում են մարդկանց անձնական, աշխատանքային, սոցիալական կապերը, որից հետո ծանոթ, այս կամ այն մասնագիտական ոլորտում ճանաչում ունեցող մարդու անունով ստեղծված կեղծ օգտատիրոջ միջոցով (WhatsApp, Viber և այլն) ներկայացնում են կեղծ տվյալներ, թե իբր Ազգային անվտանգության ծառայությունը հետաքրքրված է տվյալ անձով, որից հետո մարդու հետ կապ է հաստատում կեղծ ԱԱԾ աշխատակից, որը, ի դեպ, (հաճախ) ռուսերեն է խոսում։ Վերջում թիրախավորված անձին ամեն կերպ պարտադրում են՝ իր բանկային հաշիվներից գումարները փոխանցի մեկ այլ հաշվի՝ իբր «փրկվելու» համար։ Զգուշացե՛ք, մի՛ տրվեք սադրանքների»,- գրել է նախարարը։
Հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել էր, որ սոցիալական ցանցերի տարբեր հարթակներում իր անունով կեղծ օգտահաշիվներ են բացվել, որոնցով տարբեր մարդկանց հաղորդագրություններ են ուղարկում։ Իսկ ավելի վաղ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանն էր հայտնել, որ իր անունով և լուսանկարով կեղծ օգտահաշիվ է բացվել Whatapp հավելվածում, որով տարբեր մարդկանց հաղորդագրություններ են ուղարկվում։

Министр высокотехнологичной промышленности Армении предупреждает о новой мошеннической схеме
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян предупреждает о новой мошеннической схеме, призывая граждан быть бдительными и не поддаваться на провокации.
Как сообщает Арменпресс, Мхитар Айрапетян написал об этом на своей странице в Facebook.
«В настоящее время группа мошенников осуществляет узконаправленные атаки на людей, работающих в различных сферах.
Мошенники хорошо подготовлены: они тщательно изучают личные, рабочие и социальные связи людей, после чего, используя фейковый аккаунт, созданный от имени знакомого им человека, известного в той или иной профессиональной сфере (WhatsApp, Viber и т. д.), предоставляют ложные данные, утверждая, что этим человеком интересуется Служба национальной безопасности. После этого с этим человеком, который, к слову, (часто) говорит по-русски, связывается подставной сотрудник СНБ. В конечном счете жертву любыми способами вынуждают перевести деньги со своего банковского счета на другой, якобы для «спасения». Будьте осторожны, не поддавайтесь на провокации», — написал министр.
30 октября министр образования, науки и технологий Республики Армения Жанна Андреасян сообщила, что на её имя в различных социальных сетях были созданы фейковые аккаунты, через которые рассылаются сообщения разным людям. Ранее министр труда и социальных вопросов РА Арсен Торосян сообщил, что на его имя и фотографию в приложении WhatsApp был открыт фейковый аккаунт, через который отправляются сообщения разным людям.