Մենք վստահում ենք Հայաստանի ժողովրդավարությանը․ Սերգեյ Լագոդինսկի
Երևանում անցկացվող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստում վեհաժողովի համանախագահ Սերգեյ Լագոդինսկին բարձր է գնահատել Հայաստանի որդեգրած ժողովրդավարական ուղին՝ ընդգծելով, որ Եվրանեսթը վստահում է Հայաստանի իշխանություններին և ժողովրդին։
«Մեզ հյուրընկալող հայկական կողմը, չնայած խաղաղության գործընթացի, փախստականների հոսքի հետ կապված դժվարություններին, ամենապրոֆեսիոնալ ձևով իրականացրեց իր առաջադրանքը՝ հյուրընկալելով մեզ։ Դուք համարձակություն եք ցուցաբերում, ինչպես ձեր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որը քաջալերում է խաղաղությունը և ժողովրդավարությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Լագոդինսկին։
Նա ընդգծեց, որ ժողովրդավարությունը մշտական գործընթաց է, որտեղ քննադատությունն ու բաց խոսքը դրա բաղկացուցիչ մասն են։
«Այո, ոչ մի ժողովրդավարություն կատարյալ չէ։ Եվրամիությունն էլ կատարյալ չէ։ Մենք կարող ենք քննադատել ձեր ժողովրդավարության որոշ կողմեր, ինչպես դուք կարող եք քննադատել մերը, բայց մի բան հստակ է՝ մենք վստահում ենք ձեր ժողովրդավարությանը, մենք վստահում ենք ձեր երկրին և մենք վստահում ենք ձեր կառավարությանը»,-հայտարարեց Եվրանեսթի համանախագահը։

Мы доверяем демократии Армении - Сергей Лагодинский
На 12-м пленарном заседании Парламентской ассамблеи Евронест, состоявшемся в Ереване, сопредседатель ПА Сергей Лагодинский высоко оценил демократический путь, избранный Арменией, подчеркнув, что Евронест доверяет властям и народу Армении.
«Армянская сторона, принявшая нас, несмотря на трудности, связанные с мирным процессом и потоком беженцев, выполнила свою задачу самым профессиональным образом, приняв нас. Вы проявляете мужество, как и ваш премьер-министр Никол Пашинян, который выступает за мир и демократию», — сказал Лагодинский, сообщает Арменпресс.
Он подчеркнул, что демократия — это непрерывный процесс, неотъемлемой частью которого являются критика и открытое высказывание.
«Да, ни одна демократия не идеальна. Европейский союз тоже не идеален. Мы можем критиковать некоторые аспекты вашей демократии, так же как и вы можете критиковать нашу, но одно ясно: мы доверяем вашей демократии, мы доверяем вашей стране и мы доверяем вашему правительству», — заявил сопредседатель Евронест.