Գառնիի սեյսմիկ կայանի ճշգրիտ տվյալները թույլ են տվել կանխել միջուկային փորձարկումների վերաբերյալ ապատեղեկատվության տարածումը. Ռոբերտ Ֆլոյդ
Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը հոկտեմբերի 28-ին ընդունել է Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի կազմակերպության գործադիր քարտուղար Ռոբերտ Ֆլոյդի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպմանը ներկա էր նաև Ավստրիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի կազմակերպությունում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Անդրանիկ Հովհաննիսյանը։
Նախարար Սարգսյանը,  բարձր գնահատելով արդյունավետ համագործակցությունը, վերահաստատել է այն ամրապնդելու և ընդլայնելու պատրաստակամությունը:
Ընդգծելով «Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի անձնակազմի կարողությունների շարունակական զարգացումը՝ նախարարը կարևորել է աշխատակիցների մասնակցությունը Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի կազմակերպության վերապատրաստման դասընթացներին ու գիտաժողովներին:
Անդրադառնալով Գառնիի սեյսմիկ կայանի գործունեությանը՝ Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ այն տարածաշրջանում միակ միջազգային լիցենզավորված կայանն է, որը ստացված տվյալները արբանյակային կապով իրական ժամանակում փոխանցում է Միջազգային տվյալների կենտրոն, ինչի շնորհիվ ապահովվում է համաշխարհային սեյսմիկ դիտարկումների և միջուկային փորձարկումների վերահսկման գլոբալ համակարգում Հայաստանի մասնակցությունը։
Ռոբերտ Ֆլոյդը ողջունելով 2026 թվականին տարածաշրջանային աշխատաժողովը Հայաստանում անցկացնելու առաջարկի ընդունումը՝ նշել է, որ մասնակից երկրների ներկայացուցիչների համար այն կլինի միջազգային մշտադիտարկման համակարգի, ազգային տվյալների կենտրոնների ծառայությունների քննարկման, ինչպես նաև փորձի փոխանակման կարևոր հարթակ:
Ռոբերտ Ֆլոյդի խոսքով՝ Հայաստանը Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի կազմակերպության համար հուսալի գործընկեր է։ Դրական գնահատելով Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության աշխատանքը՝ նա կարևորել է Ազգային տվյալների կենտրոնով Հայաստանի ներկայացվածության ապահովումը համակարգում։
Ապատեղեկատվության դեմ պայքարի համատեքստում Ռոբերտ Ֆլոյդը շնորհակալություն է հայտնել Արփինե Սարգսյանին՝ ընդգծելով Գառնիի սեյսմիկ կայանի տրամադրած ճշգրիտ տվյալները, որոնք թույլ են տվել կանխել միջուկային փորձարկումների վերաբերյալ ապատեղեկատվության տարածումը, ամրապնդել տարածաշրջանային խաղաղությունն ու կայունությունը։
Հանդիպմանը քննարկվել են առաջիկա ծրագրերն ու նախաձեռնությունները:
Կողմերը շնորհակալություն են հայտնել Ավստրիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությանը՝ համագործակցության շրջանակում աջակցություն ցուցաբերելու համար։

Точные данные сейсмической станции Гарни позволили предотвратить распространение дезинформации о ядерных испытаниях: Роберт Флойд
28 октября министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян приняла делегацию во главе с исполнительным секретарем Организации Договора о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний Робертом Флойдом.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Министерство внутренних дел Республики Армения.
На встрече также присутствовал чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Австрии, постоянный представитель Республики Армения при Организации Договора о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний Андраник Ованнисян.
Министр Саргсян, высоко оценив плодотворное сотрудничество, подтвердила готовность к его укреплению и расширению.
Подчеркнув постоянное развитие потенциала личного состава Службы территориальной сейсмической защиты, министр придала важность участию сотрудников в учебных курсах и конференциях Организации Договора о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний.
Говоря о деятельности Гарнийской сейсмической станции, Арпине Саргсян отметила, что это единственная в регионе станция, имеющая международную лицензию, которая передает полученные данные через спутник в режиме реального времени в Международный центр данных, что обеспечивает участие Армении в глобальной системе глобальных сейсмических наблюдений и мониторинга ядерных испытаний.
Роберт Флойд, приветствуя принятие предложения о проведении регионального семинара в Армении в 2026 году, отметил, что он станет важной площадкой для представителей стран-участниц для обсуждения международной системы мониторинга, услуг национальных центров данных, а также обмена опытом.
По словам Роберта Флойда, Армения является надежным партнером Организации Договора о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний. Положительно оценив работу Территориальной службы сейсмической защиты, он придал важность обеспечению представительства Армении в этой системе посредством Национального центра данных.
В контексте борьбы с дезинформацией Роберт Флойд поблагодарил Арпине Саргсян, особо отметив точность данных, предоставленных Гарнийской сейсмической станцией, что позволило предотвратить распространение дезинформации о ядерных испытаниях, укрепить региональный мир и стабильность.
На встрече обсуждались предстоящие программы и инициативы.
Стороны выразили благодарность посольству Республики Армения в Австрии за содействие в рамках сотрудничества.