ՀՀ վարչապետն ընդունել է Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության հարցերի նախարարին
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության հարցերի նախարար Գիվի Միքանաձեին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Գիվի Միքանաձեի այցը Հայաստան և մասնակցությունը «Ակադեմիական քաղաք Հայաստան. գիտելիքի միջազգային ֆորում» համաժողովին։ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է կրթության, գիտության և հումանիտար ոլորտներում երկկողմ համագործակցության հետևողական զարգացումը, այդ թվում բարեփոխումների իրականացման գործում սերտ երկխոսությունն ու փորձի փոխանակումը։
Գիվի Միքանաձեն նշել է, որ տպավորված է «Ակադեմիական քաղաք» նախագծով և նշել, որ հայաստանյան գործընկերների հետ ունեն ակտիվ համագործակցություն, իրականացվում են համատեղ տարբեր ծրագրեր, մշակվում են նաև նոր նախագծեր։ Մասնավորապես, դրանք վերաբերվում են ուսանողների համար կրթաթոշակների տրամադրմանը, կրթական ճամբարների կազմակերպմանը և այլն։ Նախարարը ներկայացրել է Վրաստանում իրականացվող կրթական բարեփոխումները և համագործակցության հնարավոր ուղղությունները՝ մասնավորապես բարձրագույն կրթության, գիտահետազոտական ծրագրերի և ուսանողական շարժունության ոլորտներում։
Վարչապետը կարևորել է վերոնշյալ ուղղություններով փոխգործակցությունը և ընդգծել ՀՀ կառավարության շահագրգռվածությունը՝ նոր նախաձեռնություններ կյանքի կոչելու գործում։

Prime Minister receives Georgian Minister of Education, Science and Youth Affairs
Prime Minister Nikol Pashinyan received Georgian Minister of Education, Science and Youth Givi Mikanadze, the PM's Office said in a readout.
The Prime Minister welcomed the latter’s visit to Armenia and participation in the “Academic City Armenia: International Forum of Knowledge” conference. Nikol Pashinyan emphasized the importance of the consistent development of bilateral cooperation in the fields of education, science and the humanitarian sphere, including close dialogue and exchange of experience in the implementation of reforms.
Givi Mikanadze noted that he is impressed by the “Academic City” project and noted that they have active cooperation with Armenian partners, various joint programs are being implemented, and new projects are also being developed. In particular, they relate to the provision of scholarships for students, the organization of educational camps, etc. The Minister presented the educational reforms being implemented in Georgia and possible areas of cooperation, particularly in the fields of higher education, scientific research programs and student mobility.
The Prime Minister emphasized the importance of cooperation in the above-mentioned areas and emphasized the interest of the Government of the Republic of Armenia in implementing new initiatives.