Մեծ Բրիտանիան պատրաստ է 135 միլիոն դոլար հատկացնել Ուկրաինայում զորքերի տեղակայման համար
Մեծ Բրիտանիան չի հրաժարվում Ուկրաինա զորքեր ուղարկելու գաղափարից մարտական գործողությունների դադարեցումից հետո։ Զորակազմի տեղակայման արժեքը գնահատվում է ավելի քան 100 միլիոն ֆունտ (135 միլիոն դոլար)։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է Միացյալ Թագավորության պաշտպանության նախարար Ջոն Հիլին։
«Խաղաղությունը հնարավոր է։ Եթե (ԱՄՆ) նախագահ Թրամփը կարողանա հասնել խաղաղության, ապա մենք պատրաստ կլինենք օգնել երաշխավորելու այդ խաղաղությունը երկարատև ժամկետով։ Դա մեզնից պահանջում է ներդրումներ և մեր զորքերի նախապատրաստում տեղակայման։ (Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ) Քիր Սթարմերը հայտարարել է, որ անհրաժեշտության դեպքում ցանկանում է բրիտանացի զինծառայողներին տեսնել Ուկրաինայում», - ասել է գերատեսչության ղեկավարը, որի ելույթը հեռարձակել է Sky News հեռուստաալիքը։
Ըստ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարի՝ ինքն արդեն արագացրել է միլիոնավոր ֆունտ ստեռլինգի հատկացումը՝ խաղաղության դեպքում հնարավոր ցանկացած տեղակայման նախապատրաստվելու համար։

Великобритания готова выделить $135 миллионов на развертывание войск в Украине
Великобритания не исключает отправки войск на Украину после прекращения боевых действий. Стоимость размещения войск оценивается более чем в 100 миллионов фунтов стерлингов ($135 миллионов). Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил министр обороны Великобритании Джон Хили в беседе с журналистами.
“Мир возможен. Если президент [США Дональд] Трамп сможет достичь мира, то мы будем готовы помочь гарантировать этот мир на длительный срок. Это требует от нас инвестиций и подготовки наших войск к развертыванию. [Премьер-министр Великобритании] Кир Стармер заявил, что при необходимости он хочет видеть британских военнослужащих на земле на Украине”, — заявил глава ведомства, выступление которого транслировалось телеканалом Sky News.
Министр обороны Великобритании добавил, что он уже ускорил выделение миллионов фунтов стерлингов для подготовки к возможному развертыванию в случае заключения мира.