IDBank-ը թողարկել է պարտատոմսերի 2025 թվականի վեցերորդ տրանշը
IDBank-ը հրապարակային առաջարկի միջոցով 2025 թվականի հոկտեմբերի 17-ին թողարկել է AMANLBBM3ER4 տարբերակիչ ծածկագրով անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսեր՝ հետևյալ պայմաններով․
• Թողարկման ծավալը – 10 մլն ԱՄՆ դոլար
• Արժեկտրոնային եկամտաբերությունը – 5 %
• Շրջանառության ժամկետը – 36 ամիս (3 տարի)
• Արժեկտրոնի վճարման պարբերականությունը – 6 ամիս
• Թողարկման/տեղաբաշխման սկիզբ – 17 հոկտեմբերի 2025
• Տեղաբաշխման ավարտ – 05 նոյեմբերի 2025
• Մարման ամսաթիվ – 17 հոկտեմբերի 2028
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին IDBank-ից, պարտատոմսերը տեղաբաշխվելու են 2025թ․-ի հոկտեմբերի 17-ից մինչև 2025 թվականի նոյեմբերի 5-ը ներառյալ։ Սա IDBank-ի դոլարային պարտատոմսերի 33-րդ թողարկումն է և 2025 թվականի 6-րդ տրանշը։
Տեղաբաշխման ավարտից հետո պարտատոմսերը ներկայացվելու են ցուցակման «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ-ում և ունենալու են շուկա ստեղծող (Marketmaker):
Պարտատոմսերի մասին ամբողջական տեղեկատվությունը հասանելի կլինի Idram&IDBank հավելվածում դրանք ձեռք բերելուց անմիջապես հետո․ «Բանկինգ» բաժնի «Պարտատոմսեր» ենթաբաժնում  ներկայացված է անհրաժեշտ ողջ տեղեկատվությունը՝ պարտատոմսերի տարբերակիչ ծածկագիրը, քանակը, անվանական արժեքը, տարեկան արժեկտրոնային եկամտաբերությունը, արժեկտրոնի վճարման օրը և պարտատոմսերի մարման օրը։
Պարտատոմսերի վերաբերյալ ամբողջ տեղեկատվությունը կարելի է տեսնել անցնելով հղմամբ։
Պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ Կենտրոնական բանկում ՀՀ ԿԲ նախագահի 06 նոյեմբերի 2024թ. թիվ 1/420 Ա որոշմամբ հաստատված ծրագրային ազդագրի շրջանակում։ Ծրագրային ազդագրի, դրա լրացման էլեկտրոնային տարբերակներին և սույն թողարկման հիմնական պայմաններին կարելի է ծանոթանալ IDBank-ի պաշտոնական կայքում:

IDBank выпустил шестой транш облигаций 2025 года
17 октября 2025 года IDBank разместил именные купонные облигации под аббревиатурой AMANLBBM3ER4 посредством публичного размещения на следующих условиях:
- Общий объем – 10 миллионов долларов
- Годовая процентная ставка - 5%
- Срок обращения облигаций – 36 месяцев (3 года)
- Платеж облигации - 6 месяцев
- Начало выпуска/размещения - 17 октября 2025 г.
- Окончание размещения - 05 ноября 2025 г.
- Дата погашения - 17 октября 2028 г.
Облигации будут размещены с 17 октября 2025 года по 05 ноября 2025 года включительно. Стоит отметить, что это 33-й выпуск облигаций IDBank и 6-й транш 2025 года.
Полная информация об облигациях будет доступна в приложении Idram&IDBank сразу после покупки: в разделе «Облигации» подраздела «Банковские услуги» представлена вся необходимая информация: аббревиатура, количество, номинальная стоимость, годовой купонный доход, дата выплаты купона и дата погашения облигаций.
Всю информацию об облигациях можно посмотреть по ссылке.
Программный проспект облигаций зарегистрирован ЦБ РА, решением Председателя ЦБ РА N1/420 А 06-ого ноября 2024 года. Электронные версии проспекта программы, ее заполнение и основные условия выпуска можно найти на официальном сайте IDBank-а.