Կայուն զարգացման նպատակներին հասնելուն մնացել է հինգ տարի. ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ
ՄԱԿ Տնտսոցխորհի փոխնախագահ, ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանը համանախագահել է ՄԱԿ ԳԱ 80-րդ նստաշրջանի Երկրորդ կոմիտեի և Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի տարեկան համատեղ նիստը՝ Երկրորդ կոմիտեի նախագահ, Գամբիայի ՄՆ Լամին Դիբբայի հետ համատեղ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության տարածած հաղորդագրությունից, քննարկումներում ընդգծվել է մասնատված, նախագծային մոտեցումներից դեպի իսկապես համակարգային և ռիսկերի գնահատման վրա հիմնված ֆինանսավորման անցում կատարելու անհրաժեշտությունը, որը համատեղ նպատակների շուրջ կմիավորի պետական, մասնավոր, արտոնյալ և նվիրատվական ռեսուրսները։
Իր խոսքում դեսպան Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ Կայուն զարգացման նպատակներին հասնելուն մնացել է ընդամենը հինգ տարի, սակայն աստիճանական փոփոխությունները բավարար չեն լինի։
Նաև ընդգծվել է գործընկերությունների վերաիմաստավորման կարևորությունը՝ պետական-մասնավոր համագործակցությունից մինչև բազմակողմ համագործակցություն՝ մարդկանց և մոլորակի համար երկարաժամկետ արժեք ստեղծելու համար։
Մասնակիցները կիսվել են ներառական, գենդերազգայուն և տեղական մակարդակով լուծումների փորձերով, որոնք խթանում են սննդի համակարգերի և կանաչ վերափոխմանը, կայուն կենսապահովմանը: Հանդիպման ընթացքում նաև քննարկվել են պետական բյուջեները, մասնավոր ներդրումները և բազմակողմանի աջակցությունը համադրելու եղանակները՝ լայնածավալ հասարակական փոխակերպումների խթանման համար:
Համատեղ նիստի ընթացքում վերահաստատվել է Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի և Երկրորդ կոմիտեի հանձնառությունը՝ ամրապնդելու համագործակցությունը և իրականացնելու համակարգված գործողություններ՝ ուղղված Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի իրականացմանը։

Incremental change will not suffice with only 5 years remaining to achieve SDG – Armenian envoy to UN
Armenia’s Permanent Representative to the UN, Ambassador Paruyr Hovhannisyan, Vice-President of the Economic and Social Council, co-chaired the annual joint meeting of the UNGA80 Second Committee and ECOSOC, together with Ambassador Lamin Dibba of the Gambia, Chair of the C2.
The discussions underscored the need to move from fragmented, project-based approaches toward truly systemic and risk-informed financing that brings together public, private, concessional, and philanthropic resources around shared goals, the Permanent Representation of Armenia to the UN said in a press release.
In his remarks, Ambassador Hovhannisyan emphasized that with only five years remaining to achieve the Sustainable Development Goals, incremental change will not suffice. He highlighted the importance of reimagining partnerships — from public–private to multilateral cooperation — to unlock long-term value for people and planet.
Participants shared examples of how inclusive, gender-responsive, and locally anchored solutions can drive transformation across food systems, green transitions, and sustainable livelihoods. The meeting also explored ways to align public budgets, private investments, and multilateral support to catalyze large-scale societal transitions.
The joint meeting reaffirmed the commitment of ECOSOC and the Second Committee to strengthen cooperation and deliver coordinated action toward the achievement of the 2030 Agenda for Sustainable Development.