Չեռնոգորիան կարող է ԵՄ-ին անդամակցել 2028 թվականին. ֆոն դեր Լայեն
Չեռնոգորիան ԵՄ-ին անդամակցության ներկայիս թեկնածու երկրներից գտնվում է առաջին տեղում և կարող է Եվրամիություն մտնել արդեն 2028 թվականին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից՝ այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Չեռնոգորիա կատարած այցի ընթացքում:
«Դուք լի եք վճռականությամբ՝ ավարտելու բոլոր բանակցային գլուխները (խմբ.՝ ԵՄ անդամակցության բանակցությունների բաժինները) հաջորդ տարի…. Մեզ դուր են գալիս ձեր հավակնությունները», - ասել է ֆոն դեր Լայենը՝ նշելով, որ ԵՄ-ն աջակցում է երկրի հավակնությանը՝ անդամ դառնալ մինչև 2028 թվականը։
Չեռնոգորիան ԵՄ-ին ադամակցության թեկնածուի կարգավիճակ է ստացել 2010 թվականին: Այն ժամանակ երկիրը մեծ ջանքեր է գործադրել, որպեսզի «խզի» Սերբիայի հետ ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացը, որը Բրյուսելը սկզբնապես ցանկանում էր դարձնել զուգահեռ երկու երկրների համար:

Черногория может вступить в ЕС в 2028 году - фон дер Ляйен
Черногория занимает первое место среди нынешних стран-кандидатов на членство в ЕС и может вступить в Евросоюз уже в 2028 году. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявила председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен на пресс-конференции во время своего визита в Черногорию.
«Вы полны решимости завершить все этапы переговоров (этапы переговоров о членстве в ЕС – ред.) в следующем году... Нам нравятся ваши амбиции», — заявила фон дер Ляйен, отметив, что ЕС поддерживает стремление страны стать членом ЕС к 2028 году.
Черногория получила статус кандидата на членство в ЕС в 2010 году. Тогда страна приложила немало усилий, чтобы «разорвать» процесс вступления Сербии в ЕС, который Брюссель изначально хотел провести параллельно для двух стран.