ՌԴ միգրացիոն օրենսդրությունը լուրջ խնդիրների առաջ է կանգնեցրել Հայաստանի բեռնափոխադրողներին
Հայաստանի բեռնափոխադրողները, ՌԴ միգրացիոն քաղաքականությամբ պայմանավորված, խնդիրների առաջ են կանգնել։ Բազմաթիվ վարորդներ 3-10 տարի մուտքի արգելքի մասին ծանուցումներ են ստացել։ Պատճառն այն է, որ նրանք օրենքով նախատեսված 90 օրից ավելին են մնացել ՌԴ-ում։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «Հայկական Կարիտաս» կազմակերպության միգրացիոն ծրագրի փորձագետ Տաթևիկ Բեժանյանը նշեց, որ նախկինում ՌԴ-ի հետ առանց վիզային ռեժիմի երկրների, այդ թվում Հայաստանի, քաղաքացիները կարող էին մեկ տարվա ընթացքում 180 օր գտնվել ՌԴ տարածքում, իսկ նոր փոփոխությամբ այդ ժամկետը դարձել է 90 օր, որը բացարձակ չի բավականացնում բեռնափոխադրողներին։
«Ռուսաստանի տարածքը բավական մեծ է և հնարավոր է բեռնափոխադրողը ավտոմեքենայով երկար տարածություն է անցնում։ Մյուս կողմից ժամանակ է պետք, որ բեռը դատարկվի, դրանից հետո նոր ապրանքներով բեռնվի մեքենան։ Դրանից բացի, օրերով, շաբաթով մնում են Լարսի անցակետում, որովհետև այս կամ այն պատճառով ճանապարհը փակ է։ Կարող է նաև լինել այնպես, որ ավտոմեքենան խափանվի և վարորդը ստիպված լինի մի քանի օր մնալ ՌԴ-ում։ Ահա այս և այլ իրավիճակներով պայմանավորված այդ 90 օրը շատ արագ սպառվում է»,-ասաց Տաթևիկ Բեժանյանը։
Թեպետ օրենքն ուժի մեջ է մտել հունվարից, սակայն մինչ այդ իրավապահների կողմից, այսպես ասած, լոյալ վերաբերմունք էր, սակայն սեպտեմբերից արդեն բավական խիստ մոտեցում է դրսևորվում։ Տաթևիկ Բեժանյանը նկատեց, որ մի անհասկանալի, հակասական իրավիճակ է ստեղծվել։ Սահմանին սահմանապահները թույլ են տալիս քաղաքացուն մուտք գործել երկիր, եթե նույնիսկ այդ 90 օրվա ժամկետն անցել է, սակայն երկրի ներսում արդեն ոստիկանները խիստ վերահսկողություն են կատարում ու ենթարկում պատասխանատվության։
«Սեպտեմբերից մինչ այսօր ես անձամբ տասնյակից ավելի նամակներ եմ ստացել բեռնափոխադրողներից, որոնք մուտքի արգելք են ստացել։ Օրենքով նախատեսված է, որ եթե անձը 90-180 օր մնում է երկրում, ապա մուտքի արգելքի ժամկետը լինում է 3 տարի։ Չնայած դրան, մենք ունենք դեպքեր, երբ նշված ժամկետի մեջ է խախտումը, սակայն մուտքի արգելքը տվել են 5 տարով»,-ասաց նա։
Տաթևիկ Բեժանյանն ընդգծեց, որ սա միայն Հայաստանին չի վերաբերում, այլ բոլոր այն երկրներին, որոնք ունեն առանց վիզային ռեժիմ ՌԴ-ի հետ։ Այդ երկրների թվում են նաև ԵԱՏՄ անդամները։ Որպես խնդրի լուծում Տաթևիկ Բեժանյանը համարում է ՌԴ-ի օրենսդրական փոփոխությունը, որով մեկ տողով կամրագրվի, որ այս 90 օրվա ժամկետի պայմանը չի վերաբերի որոշ խմբերի։ «Այսօր խոսում ենք բեռնափոխադրողների մասին, որովհետև իրենք են խնդրի առաջ կանգնել, սակայն այդ 90 օրյա ժամկետի պահանջը վերաբերում է նաև ուղևորափոխադրողներին, օդաչուներին, բորտ ուղեկցորդներին»,-նկատեց Տաթևիկ Բեժանյանը։
Քանի որ խնդիրը վերաբերում է ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների քաղաքացիներին ևս, հետևաբար, Տաթևիկ Բեժանյանի կարծիքով, միգուցե իրավիճակը շտկելու փորձերը առավել արդյունավետ լինեն, եթե հարցը միասնական առաջ տարվի ԵԱՏՄ համապատասխան հանձնաժողովում։

Российское миграционное законодательство создало серьёзные проблемы для армянских грузоперевозчиков
Армянские грузоперевозчики столкнулись с проблемами из-за российской миграционной политики. Многие водители получили уведомления о запрете на въезд сроком от 3 до 10 лет. Причина в том, что они находились в России более 90 дней, установленных законом.
На пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс эксперт по миграционной программе организации «Армянский Каритас» Татевик Бежанян отметила, что ранее граждане стран с безвизовым режимом с Россией, в том числе Армении, могли находиться на территории Российской Федерации 180 дней в течение года, а с новой поправкой этот срок уменьшился до 90 дней, что совершенно недостаточно для грузоперевозчиков.
«Территория России довольно большая, и экспедитор может проехать на машине большое расстояние. С другой стороны, требуется время на разгрузку груза, а затем на погрузку нового. Кроме того, они простаивают на КПП «Ларс» днями, неделями, потому что по той или иной причине дорога закрыта. Может также случиться, что машина сломается, и водителю придётся провести в России несколько дней. Эти и другие ситуации приводят к тому, что эти 90 дней истекают очень быстро», — сказала Татевик Бежанян.
Хотя закон вступил в силу в январе, и до этого сотрудники правоохранительных органов относились к нему, можно сказать, лояльно, но с сентября они стали действовать довольно строго.
Татевик Бежанян отметила, что сложилась непонятная, противоречивая ситуация. На границе пограничники пропускают граждан, даже если 90-дневный срок прошёл, но внутри страны полиция уже ведёт строгий контроль и привлекает их к ответственности.
«С сентября по сегодняшний день я лично получила более десятка писем от грузоперевозчиков, которым запретили въезд. Закон предусматривает, что при пребывании в стране от 90 до 180 дней срок запрета на въезд составляет 3 года. Несмотря на это, у нас есть случаи, когда нарушение укладывается в указанный срок, но запрет на въезд выдается на 5 лет», — сказала она.
Татевик Бежанян подчеркнула, что это касается не только Армении, но и всех стран, имеющих безвизовый режим с Российской Федерацией. Среди этих стран также есть члены ЕАЭС.
Татевик Бежанян считает решением проблемы внесение поправки в законодательство Российской Федерации, которая одной строкой прописала бы, что это условие 90-дневного срока не будет распространяться на определённые категории.
«Сегодня мы говорим о грузоперевозчиках, потому что именно они столкнулись с проблемой, но требование этого 90-дневного срока распространяется также на пассажирских перевозчиков, пилотов и бортпроводников», — отметила Татевик Бежанян.
Поскольку этот вопрос касается и граждан других государств-членов ЕАЭС, то, по мнению Татевик Бежанян, возможно, попытки исправить ситуацию будут более эффективными, если вопрос будет вынесен совместно на рассмотрение профильного комитета ЕАЭС.