«Ինքնության արահետ». Ստամբուլում տեղի ունեցավ Պոլսո Պատրիարքարանի պատմության մասին պատմող բացառիկ ֆիլմի ցուցադրությունը
Ստամբուլի պատմական հայկական Գումգափու թաղամասը, որի հայ բնակչությունը վերջին տասնամյակներում զգալիորեն պակասել է, հոկտեմբերի 11-ին կրկին հայաշատ էր։ Պատճառը բացառիկ ֆիլմի անդրանիկ ցուցադրությունն էր, որին ներկա լինելու համար Պոլսի Հայոց պատրիարքության տարածքում էին հավաքվել ինչպես համայնքի ներկայացուցիչներ, այնպես էլ հյուրեր Հայաստանից ու այլ երկրներից։
«Ինքնության արահետ. Պոլսո Պատրիարքական Աթոռը ժամանակների մեջ» խորագրով ֆիլմի հեղինակներն են «Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արա Գոչունյանը և վավերագրող, հրապարակախոս, «Ֆակտում» փաստագրական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Պասկևիչյանը։
Ֆիլմը պատմաբանների, հոգևորականների, իրավաբանների ու այլ մասնագետների ներգրավմամբ պատմում է 1461 թվականին հիմնադրված Պոլսո Պատրիարքական Աթոռի պատմությունը՝ հիմնադրումից մինչև մեր օրեր։ Ֆիլմում ներկայացված են պատրիարքարանի պատմության կարևորագույն ու առանցքային շրջանները՝ գալով մինչև մեր օրեր ու խոսելով արդեն պատրիարքարանի մեր օրերի կարևորագույն խնդրի՝ Թուրքիայում իրավական կարգավիճակի բացակայության մասին։
Լեփ-լեցուն դահլիճում ցուցադրված ֆիլմը Պոլսո Հայոց պատրիարքության ավելի քան կեսդարյա պատմության սոսկ վավերագրությունը չէր։ Ֆիլմը մեծ հոգատարությամբ ստեղծված պատմություն էր այն մասին, թե ինչպես Պոլսի ավանդական հայկական համայնքը, դիմագրավելով հարյուրամյակների ընթացքում հանդիպած վայրիվերումներին  ու մարտահրավերներին, կարողացել է պահպանել հայկական ինքնությունը: Հիմնադրման օրվանից ի վեր Պոլսո Հայոց պատրիարքարանը հանդես է գալիս ոչ միայն որպես զուտ կրոնական հաստատություն, այլև իբրև Պոլսի հայ համայնքի հոգևոր, մշակութային և սոցիալական առանցք:
Ֆիլմի ստեղծման աշխատանքները սկսվել են մոտ 10 տարի առաջ։  Տիգրան Պասկևիչյանը ցուցադրության ավարտին ներկաներին պատմեց, որ Գոչունյանի հետ համատեղ աշխատանքի ակունքներում համոզմունքն էր, որ ֆիլմում պատմությունը պետք է ներկայացվի առավելագույնս ճշմարիտ կերպով։  «Մտածեցինք, որ մեր հայեցակարգի առանցքում պետք է լինի ճշմարտությունն ասելը, ցույց տալը, թե ինչ է եղել, որպեսզի մարդիկ իրենք կարողանան որոշակի եզրակացություններ ու եզրահանգումներ անել»,- նշեց Պասկևիչյանը։ Նրա համոզմամբ՝ շատ-շատերի համար ֆիլմի բովանդակությունը  նորություն է լինելու, հետևաբար ֆիլմը նաև ինչ-որ առումով կարող է ուսուցողական նշանակություն ունենալ բոլոր այն անձանց համար, ովքեր հետաքրքրված են Պոլսի հայկական համայնքի պատմությամբ։
Ֆիլմի գաղափարի հեղինակ Արա Գոչունյանն ընդգծեց, որ նախաձեռնությունը կյանքի է կոչվել ի հիշատակ «Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Մարտիրոս Գոչունյանի մահվան 50-րդ տարելիցի, ի նշանավորումն Պոլսո Հայոց պատիրարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանի գահակալության 5-ամյա հոբելյանի և ի հարգանս երջանկահիշատակ Տիգրան Գյուլմեզգյուլի։
«Ժամանակ»-ի երկարամյա խմբագրի խոսքով՝ ֆիլմը նպատակ ունի համայնքի ներսում ի ցույց դնել պարզ ճշմարտությունը՝ կարևոր է լինել միասնական՝ դիմագրավելու բոլոր փորձություններին, որոնք բերում են ժամանակի իրողությունները։ «Այս ֆիլմը ցույց է տալիս, թե մենք որքան կարիք ունենք լինելու միասնական։ Պատմության մեջ տեսնում ենք, որ նույնիսկ համաշխարհային վայրիվերումներր ժամանակ, երբ մեր ազգը դժվարություններ է ունեցել, բոլոր ձեռքբերումները հնարավոր են եղել, երբ գործել ենք միասնականությամբ։ Մենք պարտավոր ենք միասին լինել, միասնական գործել, ոչ թե իրար դեմ, այլ իրար հետ պայքարել, քանի որ այլ ելք չունենք»,- նշեց Գոչունյանը։
Պոլսո Հայոց պատրիարքարանն այսօր իր աշխատանքներն է կազմակերպում՝ առանց երկրի ներսում որևէ իրավական կարգավիճակ ունենալու։ Պոլսո Հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը նշեց, որ համայնքային կյանքի կազմակերպման տեսանկյունից իրավական կարգավիճակի բացակայությունը շատ հաճախ է խնդիրներ առաջացնում։
«Մենք բոլոր հարթակներում ներկայացնում ենք մեր այս իրավիճակը, սակայն պետությունը չի ցանկանում որևէ գրավոր փաստաթուղթ տալ փոքրամասնություններին»,- նշեց պատրիարքը՝ ընդգծելով, որ լիահույս չեն, որ խնդիրն առաջիկա տարիներին էլ լուծում կգտնի, քանի որ պետությունը շատ հաճախ դիտարկում է համայնքին կարգավիճակ շնորհելը որպես «պետության գոյություն պետության ներսում»։ «Ամեն անգամ, երբ որևէ խնդրով դիմում ենք, պետությունը մեր խնդիրներին այդ պահին գործնական լուծում է տալիս։ Օրինակ, եթե պատրիարք պետք է ընտրենք, լուծումը գտնվում է, սակայն դրանք մնայուն լուծումներ չեն»,- ընդգծեց Պոլսո Հայոց պատրիարքը։ Խնդիրը, սակայն, միայն Թուրքիայի հայ համայնքին բնորոշ չէ. նույն խնդրի հետ բախվում են նաև այդ երկրում բնակվող հույները, հրեաները, ասորիները։ Պատրիարքը ցավով նշեց, որ ժողովրդագրական ցուցանիշներն ի օգուտ հայ համայնքի չեն աշխատում։ Ամեն մեկ ծնունդի դիմաց գրանցվում է 3 մահ։ Վերջին տարիների այս մտահոգիչ ցուցանիշները հաշվի առնելով՝ խնդիրը կարող է պարզապես դադարել գոյություն ունենալ ազգային փոքրամասնությունների թվի նվազմամբ պայմանավորված։ «Ոչ իսլամական փոքրամասնությունների թիվն ընդհանուր բնակչության մեջ մեկն է հազարից, այսինքն 85 մլն բնակչության մեջ չկա անգամ 85 հազար քրիստոնյա։ Մենք՝ հայ համայնքը, 40 հազար ենք, ամենամեծաթիվ փոքրամասնական համայնքն ենք երկրում»,- նշեց պատրիարքը։
Ֆիլմի ցուցադրության ավարտին Տիգրան Պասկևիչյանին մշակութային, հոգևոր և հասարակական ոլորտներում երկարամյա աշխատանքի համար շնորհվեց Պատ­րիար­քա­կան Ա­թո­ռի Մաղաքիա պատրիարք Օրմանյան շքանշանը։
Արևմտահայերեն, արևելահայերեն, անգլերեն, թուրքերեն և ֆրանսերեն արտադրված ֆիլմը նոյեմբերին ցուցադրվելու է Նյու Յորքում, ապա արդեն Հայաստանում, Թուրքիայում և այլ երկրներում։

«Путь идентичности»: в Стамбуле состоялась демонстрация эксклюзивного фильма об истории Константинопольского Патриархата
Исторический армянский район Гумгапу в Стамбуле, численность армянского населения которого значительно сократилась за последние десятилетия, 11 октября вновь был переполнен армянами. Поводом стал премьерный показ в здании Армянского Патриархата Константинополя эксклюзивного фильма, на котором присутствовали и представители общины, и гости из Армении и других стран.
Авторами фильма «Путь идентичности: Константинопольский Патриарший престол - сквозь века» являются главный редактор ежедневной газеты «Жаманак» Ара Гочунян и документалист, публицист, руководитель документального центра «Фактум» Тигран Паскевичян.
Фильм - об истории Константинопольского Патриаршего Престола, основанного в 1461 году, с момента его основания до наших дней, с участием историков, священнослужителей, юристов и других специалистов. В фильме представлены важнейшие и переломные периоды в истории Патриархии, вплоть до наших дней, здесь поднимается важнейшая проблема Патриархии в наши дни — отсутствие правового статуса в Турции.
Фильм, показанный при полном аншлаге, стал не просто документальным повествованием о более чем полувековой истории Армянского Константинопольского Патриархата. Он явил собой тщательно изученную и продуманную историю о том, как традиционная армянская община Константинополя, преодолевая взлёты, падения и трудности на протяжении веков, сумела сохранить свою армянскую идентичность. С момента своего основания Армянский Константинопольский Патриархат выступал не только как чисто религиозный институт, но и как духовный, культурный и социальный стержень армянской общины Константинополя.
Работа над созданием фильма началась около 10 лет назад. В конце показа Тигран Паскевичян рассказал присутствующим, что они с Гочуняном были убеждены, что история в фильме должна быть представлена ​​максимально правдиво. «Мы считали, что стержнем нашей концепции должно быть изложение истины, показ того, что произошло на самом деле, чтобы люди могли сделать для себя определённые выводы и заключения», — отметил Паскевичян. Он убежден, что содержание фильма будет новостью для многих, поэтому фильм может иметь и образовательное значение для всех, кто интересуется историей армянской общины Константинополя.
Автор идеи фильма Ара Гочунян подчеркнул, что инициатива была выдвинута в память о 50-летии со дня смерти главного редактора ежедневной газеты «Жаманак» Мартироса Гочуняна, в ознаменование 5-летия интронизации архиепископа Саака Машаляна, Армянского Патриарха Константинопольского, и в честь светлой памяти Тиграна Гюльмезгюла.
По словам бессменного редактора издания «Жаманак», фильм призван продемонстрировать внутри общества простую истину: важно быть едиными, чтобы выдержать все испытания, которые преподносят реалии времени. «Этот фильм показывает, насколько нам необходимо единство. Мы видим в истории, что даже во времена мировых потрясений, когда наш народ переживал трудности, все достижения были возможны, когда мы действовали сообща. Мы обязаны быть вместе, действовать сообща, не друг против друга, а вместе, потому что у нас нет другого выхода», — отметил Гочунян.
Сегодня Армянский Константинопольский Патриархат организует свою деятельность, не имея никакого юридического статуса внутри страны. Архиепископ Константинопольский Патриарх Саак Машалян отметил, что с точки зрения организации общинной жизни отсутствие юридического статуса зачастую создаёт проблемы.
«Мы представляем нашу ситуацию на всех площадках, но государство не хочет предоставлять меньшинствам никаких письменных документов», — отметил патриарх, подчеркнув, что они не надеются на решение вопроса в ближайшие годы, поскольку государство очень часто рассматривает предоставление статуса общине как «существование государства в государстве».
«Каждый раз, когда мы обращаемся по любому вопросу, государство даёт практическое решение наших проблем на тот момент. Например, если нам придётся избирать патриарха, находятся решения, но они не стабильны», — подчеркнул Константинопольский Армянский Патриарх.
Однако эта проблема характерна не только для армянской общины Турции: с ней сталкиваются проживающие в этой стране и греки, и евреи, и ассирийцы. Патриарх с сожалением отметил, что демографические показатели не в пользу армянской общины. На каждое рождение приходится три смерти. Учитывая тревожные показатели последних лет, проблема может просто перестать существовать из-за сокращения численности национальных меньшинств. «Численность неисламских меньшинств в общей численности населения составляет один на тысячу, то есть на 85 миллионов населения нет и 85 тысяч христиан. Нас, армянской общины, 40 тысяч, мы являемся самой многочисленной национальной общиной в стране», — отметил патриарх.
В завершение показа фильма многолетняя деятельность Тиграна Паскевичяна в культурной, духовной и социальной сферах была отмечена Патриаршей наградой — орденом Патриарха Магакии Орманяна.
Фильм, снятый на западноармянском, восточноармянском, английском, турецком и французском языках, будет показан в Нью-Йорке в ноябре, а затем в Армении, Турции и других странах.