Աշխարհի տարբեր ղեկավարներ անդրադարձել են Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման երկրորդ տարելիցին
Իսրայելում այսօր նշում են 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների հարձակման երկրորդ տարելիցը։ Երկրի տարբեր հատվածներում հիշատակի արարողություններ են անցկացվում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel-ը։
Միևնույն ժամանակ, տարբեր երկրների և կառույցների ղեկավարներ անդրադարձել են երկու տարի առաջ տեղի ունեցած արյունահեղությանը։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը X սոցիալական հարթակում գրել է, որ ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկչության անասելի սարսափը չի մոռացվել։
«Մենք մեր համերաշխությունն ենք հայտնում բոլոր զոհերին, այդ թվում՝ մեր 51 համաքաղաքացիներին։ Մեր մտքերը 48 պատանդների հետ են, որոնք դեռ մնում են ՀԱՄԱՍ-ի մոտ», - գրել է Ֆրանսիայի նախագահը՝ կոչ անելով ազատ արձակել պատանդներին և անհապաղ հրադադար հաստատել Գազայի հատվածում։
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը X-ում հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ չպետք է կորցնել բոլոր պատանդների ազատ արձակման և հրադադարի հնարավորությունը, որ այժմ ստեղծվել է։
«Մենք կոչ ենք անում բոլոր կողմերին կառուցողական կերպով ներգրավվել Շարմ էլ Շեյխի բանակցություններին՝ ԱՄՆ նախագահի առաջադրած ծրագրի համատեքստում», - հավելել է նա։
Իտալիայի վարչապետ Ջորջա Մելոնին իր հերթին 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ն անվանել է «պատմության ամենամութ էջերից մեկը»՝ կոչ անելով անել ամեն բան, որպեսզի նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկած ծրագիրը հաջողության հասնի։
Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը նույնպես կոչ է արել բոլոր կողմերին շարժվել տևական հրադադարի, բոլոր պատանդների ազատ արձակման և բոլորի համար խաղաղություն ու անվտանգություն բերող ապագայի ուղղությամբ։
2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների հարձակման հետևանքով Իսրայելում զոհվել էր շուրջ 1200 մարդ, 251 մարդ գերեվարվել էր։ ՀԱՄԱՍ-ի մոտ դեռ մնում է 48 պատանդ, որոնցից, ամենայն հավանականությամբ, միայն 20-ն է ողջ մնացել։
Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների հետևանքով Գազայի հատվածում զոհերի թիվը գերազանցել է 67 000-ը։

Мировые лидеры о второй годовщине нападения ХАМАС на Израиль
Вторую годовщину нападения ХАМАС на Израиль отмечает 7 октября 2023 года Тель-Авив. В разных частях страны проходят памятные церемонии. Как передает Арменпресс, об этом сообщила The Times of Israel.
О кровопролитии, произошедшем два года назад, высказались и лидеры разных стран и организаций.
Президент Франции Эммануэль Макрон написал в социальной сети X, что невыразимый ужас терроризма ХАМАС не забыт.
«Мы выражаем нашу солидарность со всеми жертвами, включая 51 нашего соотечественника. Наши мысли с 48 заложниками, которые всё ещё удерживаются ХАМАС», — написал президент Франции, призвав к освобождению заложников и немедленному прекращению огня в секторе Газа.
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен выступила с заявлением по этому поводу в X, отметив, что нельзя упускать возможность освобождения всех заложников и установления прекращения огня, которая сейчас появилась. «Мы призываем все стороны к конструктивному участию в переговорах в Шарм-эль-Шейхе в контексте плана, предложенного президентом США», — добавила она.
Премьер-министр Италии Джорджа Мелони, со своей стороны, назвала 7 октября 2023 года «одной из самых мрачных страниц в истории» и призвала сделать всё возможное для обеспечения успеха плана, предложенного президентом Дональдом Трампом.
Премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис также призвал все стороны к достижению долгосрочного прекращения огня, освобождению всех заложников и будущему, которое принесёт мир и безопасность всем.
7 октября 2023 года боевики ХАМАС напали на Израиль, убив около 1200 человек и захватив 251. ХАМАС до сих пор удерживает 48 заложников, из которых, как полагают, выжили лишь 20.
Число погибших в секторе Газа в результате ответных военных операций Израиля превысило 67 000 человек.