Սլովակիան Ուկրաինային կփոխանցի Ֆիցոյի օրոք օգնության առաջին փաթեթը
Սլովակիան Ուկրաինային հատկացրել է ռազմական օգնության առաջին փաթեթը Ռոբերտ Ֆիցոյի՝ 2023 թ. հոկտեմբերին երկրի վարչապետի պաշտոնին վերադառնալուց ի վեր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Դենիս Շմիհալն իր Telegram ալիքում:
Նրա խոսքով՝ Սլովակիայի փոխվարչապետ և պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Կալինյակի հետ ստորագրված համաձայնագրով Ուկրաինան երկրից անվճար կստանա «ոչ մահացու նշանակության» տարբեր սարքավորումներ: Մասնավորապես, կմատակարարվի հինգ Bozena մեքենա ականազերծման համար, ինժեներական և շինարարական տեխնիկա, ինչպես նաև միջոցներ բժշկական տարհանման համար:
Շմիհալը նշել է, որ Սլովակիան արդեն սկսել է աշխատել Ուկրաինային աջակցության նոր, տասնհինգերորդ փաթեթի վրա։ Նա հավելել է, որ կողմերը նաև քննարկել են ուկրաինական և սլովակյան ընկերությունների միջև համագործակցության հեռանկարները: Կալինյակը, մեկնաբանելով համաձայնագրի ստորագրումը, հայտարարել է, որ այժմ Կիևում պլանավորում է Շմիհալի հետ քննարկել «մեր արդեն իսկ բավականին ծավալուն պաշտպանական համագործակցության» ընդլայնումը:
2022 թ. փետրվարի 24-ին լայնածավալ պատերազմի սկսվելուց մինչև 2023 թ. հոկտեմբերին Ֆիցոյի վերադարձը Սլովակիայի վարչապետի պաշտոնին, երկիրն Ուկրաինային տրամադրել է 671 մլն եվրո ընդհանուր գումարի ռազմական օգնության 13 փաթեթ։
2023 թ. նոյեմբերին Ֆիցոյի ձևավորած կառավարությունը չեղարկել է 40 միլիոն եվրո արժողությամբ 14-րդ փաթեթը։ Այն ներառում էր, մասնավորապես, 140 հրթիռ՝ «Կուբ» զենիթահրթիռային համակարգերի համար, ավելի քան 5000 միավոր ռազմամթերք հրանոթների համար և չորս միլիոն փամփուշտ հրաձգային զենքի համար։ Ուկրաինային օգնության դադարեցումը Ֆիցոյի նախընտրական խոստումներից մեկն էր։

Словакия передаст Украине первый при Фицо пакет помощи
Словакия предоставила Украине первый пакет военной помощи после возвращения Роберта Фицо на пост премьер-министра в октябре 2023 года. Как сообщает “Арменпресс”, об этом объявил министр обороны Украины Денис Шмыгаль в своем Telegram-канале.
В рамках соглашения, подписанного с вице-премьером и министром обороны Словакии Робертом Калиняком, Украина на безвозмездной основе получит различное оборудование нелетального назначения. В частности, будут поставлены пять машин для разминирования Bozena, инженерная и строительная техника, а также медицинское эвакуационное оборудование.
Шмыгаль отметил, что Словакия уже начала работу над новым, пятнадцатым пакетом помощи Украине. Он добавил, что стороны также обсудили перспективы сотрудничества украинских и словацких компаний. Комментируя подписание соглашения, Калиняк заявил, что теперь планирует обсудить со Шмыгалем в Киеве расширение “нашего и без того довольно объёмного оборонного сотрудничества”.
С начала полномасштабной войны 24 февраля 2022 года и до возвращения Фицо на пост премьер-министра Словакии в октябре 2023 года страна предоставила Украине 13 пакетов военной помощи на общую сумму 671 миллион евро.
В ноябре 2023 года правительство, сформированное Фицо, отменило 14-й пакет стоимостью 40 миллионов евро. Он включал, в частности, 140 ракет для зенитно-ракетных комплексов “Куб”, более 5000 единиц боеприпасов для артиллерии и четыре миллиона патронов для стрелкового оружия. Приостановка помощи Украине была одним из предвыборных обещаний Фицо.