Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է փոքր թվով աշակերտներ ունեցող դպրոցների վերակազմակերպման ծրագիրը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են փոքր թվով աշակերտներ ունեցող դպրոցների վերակազմակերպման ծրագրի հետ կապված հարցեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից,  փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, նախ, մանրամասներ է ներկայացրել դպրոցների կառուցման և վերանորոգման ընթացքի վերաբերյալ, նշել, որ, ընդհանուր առմամբ, ավարտվել և իրականացման տարբեր փուլերում են գտնվում 358 դպրոցների և կրթահամալիրների կառուցման և նորոգման աշխատանքներ: Նաև ներկայացվել է, որ տասը մարզերում առկա է դեպի կլաստերային դպրոցներ տանող 305 կմ ճանապարհ, որոնք վերանորոգվել են Կառավարության 2021-2025թթ. ծրագրով:
Ըստ աղբյուրի՝ հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել կենտրոնացված կրթության կազմակերպմանը, ներկայացվել է, որ 2026-2027թթ․ ուսումնական տարվանից կմեկնարկի փոքր թվով աշակերտներ ունեցող ավելի քան 180 դպրոցի աշակերտների՝ 100 ուսումնական հաստատություններում կենտրոնացված եղանակով կրթության կազմակերպման գործընթացը: Այս համատեքստում քննարկվել են ճանապարհային ենթակառուցվածքներին և փոխադրումների կազմակերպման մոդելներին վերաբերող հարցեր:
Քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացվել փուլային մոտեցում ցուցաբերել, ըստ որի՝ 1-ին փուլով դպրոցների վերակազմակերպման ծրագիրը 2026թ․սեպտեմբերի 1-ից պետք է մեկնարկի 8 մարզերի՝ բարեկարգ ճանապարհային ցանց ունեցող կլաստերային դպրոցներում, այսինքն՝ 2026թ. սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ շահագործման հանձնվող 59 դպրոցներից 30 կլաստերային դպրոցներում:
Վարչապետն ընդգծել է, որ այս ծրագիրն իրականացվում է ռազմավարական բարեփոխումների շրջանակում, և շեշտել, որ յուրաքանչյուր երեխայի համար այսպիսով ապահովվելու է որակյալ կրթություն և դրա համար անհրաժեշտ պայմաններ: Ծրագրի արդյունավետ իրականացման հետ կապված երկրի ղեկավարի կողմից պատասխանատուներին տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:

Под председательством премьер-министра обсуждены вопросы, связанные с программой реорганизации школ с небольшим количеством учащихся
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, связанные с программой реорганизации школ с небольшим количеством учащихся.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, вице-премьер Тигран Хачатрян сначала представил подробности о ходе строительства и ремонта школ, отметив, что в общей сложности завершены и находятся на разных стадиях строительства и ремонта 358 школ и образовательных комплексов. Было также отмечено, что в десяти областях ведущие к кластерным школам дороги протяженностью 305 км были отремонтированы в рамках Программы правительства на 2021-2025 годы.
Затем были затронуты вопросы организации централизованного образования. Было отмечено, что с 2026-2027 учебного года начнется процесс организации централизованного образования учеников более 180 школ с небольшим количеством учащихся в 100 учебных заведениях. В этом контексте были обсуждены вопросы, связанные с дорожной инфраструктурой и моделями организации перевозок.
По итогам обсуждений принято решение о поэтапном подходе, согласно которому программа реорганизации школ на первом этапе должна быть запущена с 1 сентября 2026 года в школах кластерного типа в 8 областях с развитой дорожной сетью, то есть в 30 из 59 школ кластерного типа, которые планируется ввести в эксплуатацию к 1 сентября 2026 года.
Премьер-министр отметил, что данная программа реализуется в рамках стратегических реформ, подчеркнув, что это позволит обеспечить качественное образование и необходимые условия для его получения каждому ребенку. Глава государства дал ответственным лицам соответствующие поручения по эффективной реализации программы.