Նախաձեռնվում են ուսուցչի կարգավիճակի մասին նոր օրենքի քննարկումներ. ԿԳՄՍ նախարարի շնորհավորական ուղերձը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ուսուցչի միջազգային օրվա առթիվ՝ նշելով, որ նախաձեռնվում են ուսուցչի կարգավիճակի մասին նոր օրենքի քննարկումներ, որը պետք է լինի ուսուցչի դերը մեր հասարակության և պետության ներսում ընդգծող և ուսուցչի համալիր պաշտպանվածությունը, երաշխիքներն ու հարցերը հասցեագրող փաստաթուղթ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, նախարարի ուղերձում նշված է.
այսօր նշվում է Ուսուցչի միջազգային օրը, որը սկիզբ է դրվել 1994 թվականից՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախաձեռնությամբ։ Կարևոր է, սակայն, վերհիշել՝ ինչու է Ուսուցչի միջազգային օրը նշվում հենց հոկտեմբերի 5֊ին։ Դրա հիմքում այն հանգամանքն է, որ 1966 թվականին այդ օրը Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության կողմից ընդունվել է ուսուցչի կարգավիճակն ու աշխատանքը կարգավորող առաջին միջազգային փաստաթուղթը:
Եվ այսօր՝ այդ իրադարձությունից գրեթե 60 տարի անց, մենք ուսուցչի կարգավիճակն ու դերը վերասահմանելու կարիք ունենք, որովհետև տեխնոլոգիական զարգացումը, կրթական համակարգի առաջ կանգնած խնդիրները պահանջում են, մի կողմից, վերաիմաստավորել ուսուցչի դերը, մյուս կողմից, նրան ընձեռել նոր կարգավիճակ, որն այդ նոր պայմաններում կշարունակի ուսուցչի մասնագիտությունը պահել գրավիչ և մրցունակ երիտասարդների համար, կխրախուսի այսօր համակարգում աշխատող ուսուցիչներին՝ մնալ և շարունակել իրենց գործունեությունը։
Սա մեկ օրվա կամ մեկ ծրագրի գործ չէ։ Այս հարցերը հասցեագրելու համար անհրաժեշտ է համալիր քաղաքականություն, ուստի մենք նախաձեռնում ենք ուսուցչի կարգավիճակի մասին նոր օրենքի քննարկումներ, որը պետք է լինի ուսուցչի դերը մեր հասարակության և պետության ներսում ընդգծող և ուսուցչի համալիր պաշտպանվածությունը, երաշխիքներն ու հարցերը հասցեագրող փաստաթուղթ։
Պետք է ուրախությամբ արձանագրեմ, որ մեր կառավարությունն արդեն իսկ էական քայլեր է նախաձեռնել ուսուցչի մասնագիտական զարգացման, վարձատրության համակարգի և աշխատանքային պայմանների բարելավման նպատակով։ 2018 թվականին ուսուցչի վարձատրության ֆոնդին ուղղվում էր շուրջ 55 միլիարդ դրամ։ Այս տարիների ընթացքում վարձատրության ֆոնդն ավելացել է ավելի քան 37 միլիարդ դրամով՝ 67%-ով: Վերանայվել է ուսուցչի աշխատաժամանակը՝ շաբաթական 22 դասաժամից դառնալով 18`տարրական դասարանների համար և 20՝ հիմնական և ավագ դասարանների համար, ներդրվել են ուսուցչի հավելյալ վարձատրության մի շարք մեխանիզմներ՝ գյուղական փոքր դպրոցների, բնագիտական և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ուսուցիչների համար։
Բոլոր ուսուցիչների համար վարձատրության էական բարձրացման մեխանիզմ է դարձել կամավոր ատեստավորումը, որին այս տարի մասնակցության հայտ է ներկայացրել ավելի քան 8400 հոգի։ Եթե հաշվի առնենք, որ մինչ այս էլ ատեստավորման արդյունքում վարձատրության բարձրացում գրանցել է արդեն իսկ 6300-ից ավելի ուսուցիչ, ապա կարող ենք հստակ արձանագրել, որ ուսուցչական համայնքի շուրջ կեսը կամ արդեն կամավոր ատեստավորման համակարգի շահառու է, կամ դիմել է, որ դառնա շահառու։ Սա մեծ ճանապարհ է, սիրելի՛ ուսուցիչներ, որը մենք անցել ենք միասին, անցել ենք թերահավատության, ապատեղեկատվության, կասկածների ուղեկցությամբ։ Անցել ենք, որովհետև միասին ենք։

Предпринимается обсуждение нового закона о статусе учителя. Поздравительное послание министра образования, науки, культуры и спорта
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян направила поздравительное послание по случаю Международного дня учителя, отметив, что предпринимается обсуждение нового закона о статусе учителя, который должен стать документом, подчеркивающим роль учителя в нашем обществе и государстве и всесторонне затрагивающим вопросы защиты, гарантий и решения проблем учителей.
Как сообщили Арменпресс в Министерстве образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, в послании министра говорится:
«Дорогие учителя,
сегодня — Международный день учителя, учрежденный в 1994 году по инициативе ЮНЕСКО. Однако важно напомнить, почему Международный день учителя отмечается именно 5 октября. Причина этого в том, что именно в этот день в 1966 году в Париже ЮНЕСКО и Международная организация труда приняли первый международный документ, регламентирующий статус и деятельность учителей.
И сегодня, спустя почти 60 лет после этого события, нам необходимо переопределить статус и роль учителя, поскольку технологическое развитие и проблемы, стоящие перед системой образования, требуют, с одной стороны, переопределить роль учителя, а с другой стороны, предоставить ему новый статус, который в этих новых условиях продолжит сохранять профессию учителя привлекательной и конкурентоспособной для молодежи, а также будет стимулировать учителей, работающих сегодня в системе, оставаться и продолжать свою деятельность.
Это дело не одного дня и не одной программы. Для решения этих вопросов необходима комплексная политика, поэтому мы инициируем обсуждение нового закона о статусе учителей, который должен стать документом, подчёркивающим роль учителей в нашем обществе и государстве и охватывающим всестороннюю защиту, гарантии и проблемы учителей.
С радостью должна отметить, что наше правительство уже предприняло значительные шаги по улучшению профессионального развития учителей, системы оплаты труда и условий их труда. В 2018 году на фонд оплаты труда учителей было выделено около 55 миллиардов драмов. За эти годы фонд оплаты труда увеличился более чем на 37 миллиардов драмов, или на 67%. Продолжительность рабочего времени учителей была пересмотрена: с 22 до 18 часов в неделю - для начальных классов, и 20 часов - для средних и старших классов, а также введен ряд дополнительных механизмов оплаты труда учителей для малокомплектных сельских школ, учителей естественных наук и информационных технологий.
Добровольная аттестация стала механизмом значительного повышения заработной платы для всех учителей: в этом году заявки на участие в ней подали более 8400 человек. Учитывая, что более 6300 учителей уже зарегистрировали повышение заработной платы в результате сертификации, можно с уверенностью сказать, что около половины педагогического сообщества либо уже являются бенефициарами системы добровольной сертификации, либо подали заявку на участие. Это долгий путь, дорогие учителя, который мы прошли вместе, несмотря на скептицизм, дезинформацию и сомнения. Мы прошли его, потому что мы вместе.