Գլխավոր դատախազը կարևորեց միջազգային համագործակցությունը հանցավոր սխեմաների բացահայտման գործում
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Երևանում ընթացող ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նիստում անդրադարձավ կոռուպցիոն հանցագործությունների հետևանքով ստացված ապօրինի եկամուտների օրինականացման (փողերի լվացման) գործերին՝ ընդգծելով արդյունավետ ֆինանսական քննության վճռորոշ դերը։
«Վերջին տարիներին փողերի լվացման՝ անդրազգային բնույթ կրող երևույթի ծավալները մեծացել են․ ապօրինի ակտիվների օրինականացման, այդ թվում՝ արտերկիր դուրս բերելու դեպքերը բազմապատկվել են։ Այդ պատճառով մենք ակտիվացրել ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված մեր ջանքերը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց գլխավոր դատախազը։
Վարդապետյանը հիշեցրեց, որ 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ից գործարկվել է վերականգնված միջոցների միասնական հաշիվը։ Նրա խոսքով՝ այսօրվա դրությամբ այդ հաշվին մուտքագրվել է ավելի քան 20 միլիարդ դրամ՝ 52 միլիոն 254 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումար։ Գլխավոր դատախազը նաև հայտնեց, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորությունների շրջանակում կնքվել է հաշտության 9 համաձայնություն, ինչի արդյունքում պետությանը վերադարձվել է շուրջ 13.5 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գույք։
Իսկ պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում նույն ժամանակահատվածում վերականգնվել է 30.6 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գույք։

Генеральный прокурор Армении подчеркнула важность международного сотрудничества в раскрытии преступных схем
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян на заседании Межгосударственного совета СНГ по противодействию коррупции, проходящего в Ереване, затронула вопросы легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем в результате коррупционных преступлений, подчеркнув важнейшую роль эффективного финансового расследования.
“В последние годы увеличился объем отмывания денег, имеющего транснациональный характер. Участились случаи легализации преступных активов, в том числе их перевода за рубеж. Именно поэтому мы активизировали работу по борьбе с коррупцией”, - как сообщает "Арменпресс", отметила генеральный прокурор.
Анна Вардапетян напомнила, что единый счет взысканных средств начал действовать с 5 декабря 2024 года. По ее словам, на сегодняшний день на этот счет поступило более 20 миллиардов драмов, что эквивалентно 52 миллионам 254 000 долларов США. Генеральный прокурор также сообщила, что за последние три года в рамках полномочий по изъятию имущества незаконного происхождения было подписано 9 мировых соглашений, в результате которых государству возвращено имущество на сумму около 13,5 млн долларов США.
А в рамках защиты государственных и общественных интересов за тот же период возвращено имущество на сумму 30,6 млн долларов США.