Սևանա լճի մակարդակը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 10 սանտիմետրով
Սևանա լճի մակարդակը նախորդ տարվա սեպտեմբերի 29-ի համեմատ նվազել է 10 սանտիմետրով ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ից, 2025 թվականի սեպտեմբերի 29-ի դրությամբ Սևանա լիճը ծովի մակերևույթից գտնվել է 1900 մետր 52 սանտիմետր բարձրության վրա՝ նախորդ տարվա նույն օրը գրանցված 1900 մետր 62 սանտիմետր նիշի դիմաց։
2025 թվականի հունվարից սեպտեմբերի 29-ն ընկած ժամանակահատվածում Արփա-Սևան թունելային ջրատարով Սևանա լիճ է բաց թողնվել 101 միլիոն 10 հազար խորանարդ մետր ջուր։
Այս տարվա հունիսից մինչ սեպտեմբերի 29-ն ընկած ժամանակահատվածում ոռոգման նպատակներով Սևանա լճից Հրազդանի հունով բաց է թողնվել 154 միլիոն 880 հազար խորանարդ մետր ջուր։

Уровень озера Севан понизился на 10 сантиметров по сравнению с аналогичным периодом прошлого года
Уровень озера Севан понизился на 10 сантиметров по сравнению с 29 сентября прошлого года. Как сообщили Арменпресс в Центре гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды РА, по состоянию на 29 сентября 2025 года уровень воды в озере Севан находился на отметке 1900 метров 52 сантиметра, по сравнению с уровнем в 1900 метров 62 сантиметра, зафиксированным в тот же день прошлого года.
С января по 29 сентября 2025 года по тоннельному акведуку Арпа-Севан в озеро Севан было сброшено 101 миллион 10 тысяч кубометров воды.
С июня по 29 сентября текущего года по руслу реки Раздан из озера Севан для орошения было сброшено 154 миллиона 880 тысяч кубометров воды.
Значительных естественных изменений в расходе воды в реках, впадающих в озеро Севан, не наблюдалось.