Հայաստանում օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա 8-10 աստիճանով
Հանրապետության տարածքում հոկտեմբերի 3-ից օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա 8-10 աստիճանով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակած տեսանյութում  հայտնել է Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը:
«Վերջին 2 օրերին Սև ծովի ցիկլոնով պայմանավորված հանրապետության տարածքում օդի ջերմաստիճանը զգալի նվազել է, մի շարք շրջաններում տեղումներ են, բայց մենք ձեզ համար ունենք շատ լավ լուր:
Սկսած հոկտեմբերի 3-ից՝ այդ ցիկլոնն ամբողջությամբ դուրս կգա մեր տարածաշրջանից՝ իր տեղը զիջելով հարավ-արևմուտքի արևադարձային լայնություններից ներթափանցող տաք օդային հոսանքներին: Հոկտեմբերի 3-6 ընկած ժամանակահատվածում մեր երկիրը գտնվելու է այդ տաք հոսնանքերի ազդեցության  գոտում, ինչի արդյունքում հոկտեմբերի 2-ի համեմատ հանրապետության ողջ տարածում օդի ջերմաստիճանը  ցերեկային ժամերին աստիճանաբար բարձրանալու է մոտ 8-10 աստիճանով»,- ասել է նա:
Սուրենյանը հիշեցրել է նաև, որ սպասվում է տաք և սակավատեղում հոկտեմբեր: Ըստ կանխատեսումների՝ հանրապետության տարածքում ամսական միջին ջերմաստիճանը կլինի կլիմայական նորմայից բարձր 1-2 աստիճանով, իսկ  տեղումների քանակը նորմայից պակաս:

Температура воздуха в Армении повысится на 8-10 градусов
С 3 октября температура воздуха в Армении повысится на 8-10 градусов. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Гагик Суренян в видеообращении, опубликованном на его странице в Facebook.
“В последние два дня температура воздуха в республике значительно понизилась из-за черноморского циклона, в ряде регионов наблюдаются осадки, но у нас для вас очень хорошие новости.
С 3 октября этот циклон полностью покинет наш регион, уступив место тёплым воздушным течениям, проникающим с тропических широт юго-запада. В период с 3 по 6 октября наша страна окажется в зоне влияния этих тёплых течений, в результате чего, по сравнению со 2 октября, температура воздуха на всей территории республики постепенно повысится примерно на 8-10 градусов в дневное время”.
Суренян также напомнил, что ожидается тёплый и сухой октябрь. По прогнозам, среднемесячная температура воздуха на территории республики будет на 1-2 градуса выше климатической нормы, а количество осадков будет меньше нормы.