Գերմանիայից ժամանած դատավորն ու դատախազը վերապատրաստման դասընթաց են իրականացրել զինդատախազների և ռազմական ակադեմիայի կուրսանտների համար
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը, Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) աջակցությամբ, 2025 թվականի սեպտեմբերի 27-28-ին, «Խոշտանգումների, անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի արգելքը զինված ուժերի համատեքստում» թեմայով վերապատրաստման դասընթաց է իրականացրել զինվորական դատախազների, ինչպես նաև Պաշտպանության նախարարության Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի կուրսանտների համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Դատախազությունից հայտնում են, որ վերապատրաստումն իրականացրել են գերմանացի փորձագետները՝ դատախազ, Գերմանիայի զինված ուժերի պահեստազորի կապիտան Քրիստիան Վլասիչը և Դույսբուրգի դատարանի դատավոր Յաննա Լիդկեն:
ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը և ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել են գերմանացի փորձագետներին, IRZ-ի երևանյան գրասենյակի ծրագրերի համակարգող Նելլի Թումասյանին և քննարկել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շրջանակ:
Նույն օրը գերմանացի դատախազն ու դատավորն այցելել են Պաշտպանության նախարարության Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիա, հանդիպել Ակադեմիայի պետ Արսեն Մանգասարյանին և կուրսանտների համար վերապատրաստում իրականացրել «Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի գործերի քննության առանձնահատկությունները զինված ուժերի համատեքստում» թեմայով: Այնուհետև, ՀՀ զինվորական դատախազությունում, դատախազների մասնակցությամբ, քննարկվել են խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի գործերի քննության՝ հայկական ու գերմանական փորձն ու առանձնահատկությունները:
2025 թվականի սեպտեմբերի 28-ին դատախազների մասնակցությամբ վերապատրաստումն իրականացվել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունում: Անդրադարձ է կատարվել խոշտանգումների, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի արգելքին՝ ըստ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքի, արդյունավետ քննություն անցկացնելու պարտականությանը, ՄԻԵԴ-ի արդյունավետ քննության չափանիշներին և այլ հարցերի:

Судья и прокурор из Германии провели курсы переподготовки для военных прокуроров и курсантов Военной академии
В Генеральной прокуратуре Республики Армения при содействии Германского фонда международного правового сотрудничества (IRZ) 27–28 сентября 2025 года для военных прокуроров, а также курсантов Военной академии Министерства обороны имени В. Саргсяна были проведены курсы переподготовки на тему “Запрет пыток, бесчеловечного или унижающего достоинство обращения в контексте вооруженных сил”.
Как передает “Арменпресс”, в прокуратуре сообщили, что курсы провели немецкие эксперты: прокурор, капитан запаса Вооруженных сил Германии Кристиан Власич и судья Дуйсбургского суда Жанна Лидке.
27 сентября военный прокурор Республики Армения, заместитель Генерального прокурора Республики Армения Григор Элизбарян и заместитель Генерального прокурора Республики Армения Егиазар Авагян приняли немецких экспертов, координатора программ ереванского офиса IRZ Нелли Тумасян, и обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.
В тот же день прокурор и судья Германии посетили Военную академию имени В. Саргсяна Министерства обороны, встретились с начальником академии Арсеном Мангасаряном и провели для курсантов тренинг на тему “Особенности расследования случаев пыток и жестокого обращения в Федеративной Республике Германия в контексте вооружённых сил”. Затем в Военной прокуратуре Армении с участием прокуроров состоялось обсуждение армянского и немецкого опыта и особенностей расследования случаев пыток и жестокого обращения.
28 сентября 2025 года в Генеральной прокуратуре состоялся тренинг с участием прокуроров. Обсуждались запрет пыток, бесчеловечного или унижающего достоинство обращения и наказания в соответствии с практикой Европейского суда по правам человека, обязанность проводить эффективное расследование, стандарты эффективного расследования ЕСПЧ и другие вопросы.