Գյումրին հյուրընկալել է «Հայաստանի գույներ» ջրաներկի միջազգային փառատոնի միջոցառումները
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ «Արվեստա» կազմակերպությունը սեպտեմբերի 22-29-ը Հայաստանում անցկացնում է «Հայաստանի գույներ» ջրաներկի միջազգային երկրորդ փառատոնը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, փառատոնի հիմնական միջոցառումները անցկացվում են սեպտեմբերի 27-ին և 28-ին՝ Գյումրի քաղաքում։ Այս տարի փառատոնը անցկացվում է նաև Գյումրու համայնքապետարանի աջակցությամբ։
Փառատոնի շրջանակում վարպետները անցկացնում են անվճար վարպետության դասեր, ցուցադրական դասընթացներ, պլեներներ (բացօթյա նկարչություն), մրցույթներ, ինչպես նաև անհատական հանդիպում-քննարկումներ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց «Արվեստա» կազմակերպության հիմնադիր և փառատոնի կազմակերպիչ Արա Մուշեղյանը, փառատոնն արդեն երրորդ տարին համախմբում է արվեստագետների և արվեստասերների աշխարհի տարբեր ծայրերից։ Այս տարի Գյումրին հյուրընկալել է 14 աշխարհահռչակ վարպետների: Երիտասարդ նկարիչները հնարավորություն կունենան ներկայացնելու իրենց արվեստը, սովորելու և ստեղծագործելու՝ արհեստավարժ նկարիչների հետ՝ կողք-կողքի։
«Մեր նպատակն է, որ փառատոնը լինի շարունակական և դառնա ավանդույթ՝ անցկացվելով հենց Գյումրիում։ Ցանկանում ենք, որ Գյումրին դառնա ջրաներկի արվեստի կենտրոն։ Այս օրերի ընթացքում վարպետներն աշխատում են Գյումրու տարբեր հատվածներում, նկարում են քաղաքի տեսարանները, իսկ հետագայում իրենց աշխատանքներն իրենց հետ տանում և ներկայացնում են տարբեր միջազգային ցուցահանդեսներում։ Այդ նկարներն իրենց փոխարեն պատմում են Հայաստանի և Գյումրու մասին»,- նշեց Արա Մուշեղյանը։
Փառատոնի մասնակցության համար տարիքային սահմանափակում չկա՝ նախատեսված են միջոցառումներ ինչպես երեխաների, այնպես էլ մեծահասակների համար։
Փառատոնի օրակարգում ընդգրկված են վարպետության դասեր, բացօթյա (պլեներային) նկարչություն, ցուցադրական դասընթացներ, քննարկումներ, էքսկուրսիաներ և շրջայցեր, ցուցահանդեսներ, համերգային ծրագրեր և այլ միջոցառումներ։ Փառատոնի շրջանակում կստեղծվի նաև փառատոնի կատալոգ։

В Гюмри проходят мероприятия Международного фестиваля акварели «Краски Армении»
При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения организация «Арвеста» проводит в Армении с 22 по 29 сентября второй Международный фестиваль акварели «Краски Армении».
Как передает Арменпресс, основные мероприятия фестиваля пройдут 27 и 28 сентября в городе Гюмри.
В этом году фестиваль также проходит при поддержке мэрии Гюмри.
В рамках фестиваля мастера проводят бесплатные мастер-классы, показательные курсы, пленэры, конкурсы, а также индивидуальные встречи и дискуссии.
Как сообщил основатель организации «Арвеста» и организатор фестиваля Ара Мушегян, фестиваль уже третий год объединяет художников и любителей искусства со всего мира. В этом году Гюмри посетили 14 всемирно известных мастеров. Молодые художники получат возможность представить своё искусство, учиться и творить бок о бок с профессиональными мастерами.
«Наша цель — сделать фестиваль постоянным и традиционным, проходящим в самом Гюмри. Мы хотим, чтобы Гюмри стал центром акварельного искусства. В эти дни мастера работают в разных частях Гюмри, рисуя городские пейзажи, а затем увозят свои работы и представляют их на различных международных выставках. Эти картины рассказывают историю Армении и Гюмри на их родине», — сказал Ара Мушегян.
Возрастных ограничений для участия в фестивале нет, мероприятия запланированы как для детей, так и для взрослых.
В программе фестиваля - мастер-классы, пленэры, показательные курсы, дискуссии, экскурсии и туры, выставки, концертные программы и другие мероприятия. В рамках фестиваля также будет создан каталог фестиваля.