Հայաստանի և Նորվեգիայի շրջակա միջավայրի նախարարները համագործակցության հուշագիր են ստորագրել
Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանն ու Նորվեգիայի շրջակա միջավայրի և կլիմայի նախարար Անդրեաս Էրիկսենը համագործակցության հուշագիր են ստորագրել Նյու Յորքում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ։
«Այս հուշագիրը նոր էջ է բացում Հայաստանի և Նորվեգիայի միջև հարաբերություններում՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կենսաբազմազանության պահպանությանը։
Համագործակցությունը նախատեսում է տեղեկատվության և փորձի փոխանակում, մասնագետների և պաշտոնյաների փոխայցելություններ, ինչպես նաև համատեղ ծրագրերի և նախաձեռնությունների իրականացում։
Սա մեզ հնարավորություն կտա ավելի արդյունավետ իրականացնել կենսաբազմազանության պահպանության քաղաքականությունը, ներդնել Նորվեգիայի փորձը և համատեղ ուժերով առաջ մղել այն օրակարգերը, որոնք բխում են Կունմին-Մոնրեալի գլոբալ կենսաբազմազանության շրջանակից։
Այս փաստաթուղթը ոչ միայն գործնական ծրագրերի հիմք է դնում, այլև խորացնում է մեր երկրների միջև բարեկամական և գործընկերային հարաբերությունները։
Հայաստանը բարձր է գնահատում Նորվեգիայի առաջնորդությունը կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում, անտառների և կենսաբազմազանության պահպանության ոլորտում, ինչպես նաև պլաստիկի աղտոտման դեմ գլոբալ գործընթացում ունեցած առանցքային դերը։
Վստահ եմ, որ մեր համատեղ քայլերը կնպաստեն ոչ միայն երկու երկրների ընդհանուր նպատակների իրականացմանը, այլև գլոբալ կայուն զարգացման մեծ գործընթացին»,- գրել է Մաթևոսյանը։

Министры окружающей среды Армении и Норвегии подписали меморандум о сотрудничестве
Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян и министр окружающей среды и климата Норвегии Андреас Эриксен на встрече в Нью-Йорке подписали меморандум о сотрудничестве.
Как сообщает Арменпресс, об этом министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян написал на своей странице в Facebook.
«Этот меморандум открывает новую страницу в отношениях между Арменией и Норвегией, уделяя особое внимание сохранению биоразнообразия.
Сотрудничество предусматривает обмен информацией и опытом, взаимные визиты специалистов и официальных лиц, а также реализацию совместных программ и инициатив.
Это позволит нам более эффективно реализовывать политику сохранения биоразнообразия, внедрять опыт Норвегии и совместно продвигать повестки, вытекающие из Глобальной рамочной программы по биоразнообразию Куньмин-Монреаль.
Этот документ не только закладывает основу для практических программ, но и углубляет дружественные и партнерские отношения между нашими странами.
Армения высоко ценит лидерство Норвегии в борьбе с изменением климата, в области сохранения лесов и биоразнообразия, а также ее ключевую роль в глобальном процессе борьбы с пластиковым загрязнением.
Уверен, что наши совместные шаги будут способствовать не только реализации общих целей обеих стран, но и великому процессу глобального устойчивого развития», — написал Матевосян.