Վերաբացվում է Հենրիկ Իգիթյանի անվան գեղագիտության ազգային կենտրոնի մանկական արվեստի թանգարանը
Հենրիկ Իգիթյանի անվան գեղագիտության ազգային կենտրոնի մանկական արվեստի թանգարանը, որի տարածքը երկար տարիներ անց վերադարձվել է կենտրոնին, սեպտեմբերի 25-ին իր հյուրընկալ դռները կբացի այցելուների առաջ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վերանորոգման, ֆունկցիոնալ առումով վերաիմաստավորման և վերազինման աշխատանքներից հետո Մանկական արվեստի թանգարանն այսօր ներկայանում է նոր շնչով ու հնարավորություններով, բայց հավատարիմ իր հիմնադիրների՝ Հենրիկ Իգիթյանի և Ժաննա Աղամիրյանի սկզբունքներին ու տեսլականին:
Հենց նրանք 1968 թվականին Նկարիչների տանը բացված «Աշխարհը երեխաների աչքերով» ցուցահանդեսով դրեցին աշխարհում առաջին մանկական պատկերասրահի հիմնաքարը՝ բերելով նոր մշակույթ ու կոնցեպտ:
Թանգարանը մանկական երևակայության, վառ ձևերի ու գույների խտացման վայր է: Այստեղ ներկայացված են Գեղագիտության ազգային կենտրոնի բոլոր տարիների սաների լավագույն աշխատանքները, տարբեր թեմաներով արված նախագծեր, թանգարանի «ոսկե ֆոնդը», շուտով կվերաբացվի նաև միջազգային բաժինը:
Ցուցադրված աշխատանքների հեղինակներն արդեն վաղուց երեխա չեն, նրանցից ոմանք այսօր հայտնի անուններ են «մեծ» արվեստի աշխարհում: Ներկայացված են նաև այսօր իրենց մանկությունն ապրող երեխաների գունեղ գործերը: Հիմնական ցուցադրությունից բացի, թանգարանի առաջին սրահում պարբերաբար անցկացվելու են նաև ժամանակավոր ցուցահանդեսներ: Վերաբացման առթիվ այնտեղ ցուցադրվելու է «Սասնա ծռեր» էպոսին նվիրված բազմաժանր ցուցադրությունը:
Հայաստանի մանկական արվեստի թանգարանում այսուհետ ոչ միայն կարող եք դիտել երեխաների կողմից ստեղծված արվեստը, այլև ինքներդ ստեղծել արվեստ: Այստեղ կան աշխատարանների, վարպետության դասերի, արվեստային տարբեր միջոցառումների համար նախատեսված տարածքներ տարբեր տարիքի անձանց համար: Այդ ամենն իրականացվելու է «Արտակարգ» արվեստի հարթակի միջոցով: Այն հիմնադրվել է հստակ ու հավակնոտ առաքելությամբ՝ ստեղծելու նորարարական, ներառական և բազմաֆունկցիոնալ մշակութային և կրթական տարածք, որտեղ տարբեր տարիքի, մասնագիտության և հետաքրքրությունների տեր մարդիկ կարող են ուսումնասիրել, արտահայտվել և զարգանալ արվեստի փոխակերպող ուժի միջոցով։ Հարթակի առանցքում կենտրոնի հարուստ մանկավարժական փորձը, միջազգային համագործակցությունները և մանկական արվեստի խթանման համաշխարհային նվաճումներն են։ Այդ ամենը հիմնված է կենտրոնի հարուստ ժառանգության վրա, որն ավելի քան հինգ տասնամյակ Հայաստանի մշակութային և կրթական ոլորտի անկյունաքարն է:
Մանկական արվեստի թանգարանում գործելու է նաև գրադարան-գրախանութ, որտեղ կարող եք ոչ միայն ուսումնասիրել արվեստին առնչվող տարատեսակ գրականություն, այլև ձեռք բերել Գեղագիտության ազգային կենտրոնի տարբեր տարիների լավագույն հրատարակությունները:
Բովանդակային վերազինումից բացի, թանգարանը վերանորոգումից հետո ֆիզիկապես դարձել է ներառական ու մատչելի տարածք բոլորի համար: Ներդրվել է վերելակ, որի օգնությամբ բոլորն առանց խոչընդոտների կկարողանան շրջել թանգարանի երկու հարկերով ու սրահներով:
Մանկական արվեստի թանգարանի վերածնունդը հնարավոր է դարձել «Հովնանյան» հիմնադրամի աջակցությամբ և Artbox HUB ծրագրի շրջանակում տրամադրված դրամաշնորհով: Artbox-ը ստեղծվել է Creative Armenia-ի կողմից և իրականացվում է Հայաստանում Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ և ՀԲԸՄ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագրի շրջանակում։

Музей детского искусства Национального центра эстетики имени Генрика Игитяна вновь открылся
Музей детского искусства Национального центра эстетики имени Генрика Игитяна, территория которого спустя много лет была возвращена центру, гостеприимно распахнет свои двери для посетителей 25 сентября.
Как сообщает Арменпресс, после реконструкции, функционального переосмысления и переоснащения Музей детского искусства сегодня предстаёт с новым дыханием и возможностями, оставаясь верным принципам и видению своих основателей – Генрика Игитяна и Жанны Агамирян.
Именно они заложили фундамент первой в мире детской галереи выставкой «Мир глазами детей», открывшейся в Доме художника в 1968 году, принеся с собой новую культуру и концепцию.
Музей – это место, где сгущается детское воображение, яркие формы и цвета. Здесь представлены лучшие работы учеников всех курсов Национального центра эстетики, проекты по различным темам, «золотой фонд» музея, а также скоро откроется международный отдел.
Авторы представленных работ – уже не дети, некоторые из них – известные имена в мире «большого» искусства. Также представлены яркие работы нынещних детей. Помимо основной экспозиции, в первом зале музея периодически будут проходить временные выставки. В честь открытия здесь будет представлена ​​многожанровая выставка, посвященная эпосу «Сасна црер».
Отныне в Детском художественном музее Армении можно не только увидеть работы детей, но и создать что-то новое. Здесь предусмотрены площадки для проведения семинаров, мастер-классов и различных художественных мероприятий для людей разного возраста. Всё это будет реализовано через арт-платформу «Артакарг» (Необычно). Центр был основан с четкой и амбициозной миссией – создать инновационное, инклюзивное и многофункциональное культурно-образовательное пространство, где люди разных возрастов, профессий и интересов смогут учиться, самовыражаться и развиваться благодаря преобразующей силе искусства. В основе платформы лежат богатый педагогический опыт центра, международное партнерство и мировые достижения в развитии детского творчества. Всё это основано на богатом наследии центра, которое уже более пяти десятилетий является краеугольным камнем культурно-образовательной сферы Армении.
В Детском художественном музее также будет работать библиотека-книжный магазин, где можно будет не только изучать разнообразную художественную литературу, но и приобрести лучшие издания Национального центра эстетики разных лет.
Помимо обновления контента, после реконструкции музей стал инклюзивным и доступным для всех. Установлен лифт, с помощью которого каждый сможет беспрепятственно перемещаться по двум этажам и залам музея. Возрождение Детского художественного музея стало возможным благодаря поддержке Фонда Овнаняна и гранту, предоставленному в рамках программы Artbox HUB. Artbox создан компанией Creative Armenia и реализуется в Армении при финансовой поддержке Европейского Союза и в партнерстве со Всеармянским благотворительным союзом Армении в рамках программы творческой акселерации «Катапульта».