ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի իրականացման համար ստորագրվել է 3 տարվա համագործակցության ճանապարհային քարտեզ
Մոսկվայում կայացած Եվրասիական տնտեսական միության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև ազատ առևտրի մասին լիակատար համաձայնագրի իրականացման համատեղ կոմիտեի առաջին նիստում ընդունվել է 3 տարվա համագործակցության ճանապարհային քարտեզ։
Մոսկվայում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի հարցերով կոլեգիայի անդամ (խմբ. նախարար) Անդրեյ Սլեպնյովը նշել է, որ փաստաթուղթը ներառում է կարևոր բաժիններ՝ տրանսպորտ, լոգիստիկա, «Հյուսիս-հարավ» միջանցք, կանաչ մաքսային միջանցքների ձևավորում, թվայնացում և էլեկտրոնային տարանցում։
Սա հնարավորություն կտա ԵԱՏՄ երկրների արտադրողներին արագացված կարգով մուտք գործել իրանական շուկա։ Նախարարի խոսքով՝ համագործակցությունը ներառում է նաև «Եվրասիական ագրոէքսպրես» նախագծի շրջանակում սառը բեռների փոխադրումների ընդլայնում, նավահանգիստների գծով փոխգործակցություն և ենթակառուցվածքային ծրագրերի համակարգում՝ իրանական նավահանգիստներով Հնդկական օվկիանոս հասնելու նպատակով։
Սլեպնյովը տեղեկացրել է, որ ԵԱՏՄ-ն ակտիվ խորհրդակցություններ է վարում նաև Հնդկաստանի և Պակիստանի հետ ազատ առևտրի վերաբերյալ, ինչը Իրանի դերը դարձնում է առանցքային «Հյուսիս-հարավ» միջանցքում։
Կողմերը պայմանավորվել են համագործակցել «հալալ» սերտիֆիկացման, տեխնիկական խոչընդոտների վերացման, առցանց հարթակների միջոցով փոքր և միջին բիզնեսի արտադրանքի մատակարարման, ինչպես նաև բարտերային մեխանիզմների և հաշվարկների ոլորտներում։
Ստեղծվելու է մաքսային համագործակցության ենթահանձնաժողով։ Նշվել է նաև, որ Իրանը պատրաստակամություն է հայտնել վերացնել ԵԱՏՄ-ից ապրանքների ներմուծման քանակական սահմանափակումները, ինչը ըստ Սլեպնյովի, բացառիկ արտոնություն է։
Իր հերթին ԻԻՀ արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարար Մոհամադ Աթաբակը նշել է, որ Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև ազատ առևտրի գոտու համաձայնագրի իրականացման համատեղ ճանապարհային քարտեզը ստեղծում է ամուր հիմք համագործակցության խորացման և բիզնես ոլորտում նոր հնարավորությունների զարգացման համար։
2019 թվականից սկսած, երբ ուժի մեջ էր մտել Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև ազատ առևտրի մասին ժամանակավոր համաձայնագիրը, ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև առևտրաշրջանառությունը աճել է ավելի քան 2,2 անգամ։ 2025 թվականի հունվարից առևտրաշրջանառությունը ավելացել է ևս 16 տոկոսով։ Նախատեսվում է առաջիկա տարիներին առևտրաշրջանառությունը կրկնապատկել և հասցնել 12 միլիարդ դոլարի։ ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առևտրի գոտու լիակատար համաձայնագիրը ուժի մեջ է մտել 2025 թվականի մայիսի 15-ից։

Подписана трехлетняя дорожная карта сотрудничества по реализации Соглашения о свободной торговле между ЕАЭС и Ираном
На первом заседании Совместного комитета по реализации Всеобъемлющего соглашения о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и Исламской Республикой Иран в Москве была принята трёхлетняя дорожная карта сотрудничества.
Как сообщает корреспондент “Арменпресс” в Москве, член Коллегии по торговле Евразийской экономической комиссии (прим. министра) Андрей Слепнёв отметил, что документ охватывает ключевые разделы: транспорт, логистику, коридор “Север-Юг”, формирование зелёных таможенных коридоров, цифровизацию и электронный транзит.
Это позволит производителям из стран ЕАЭС ускорить выход на иранский рынок. По словам министра, сотрудничество также включает расширение перевозок рефрижераторных грузов в рамках проекта “Евразийский агроэкспресс”, сотрудничество в портах и ​​координацию инфраструктурных проектов по выходу к Индийскому океану через иранские порты.
Слепнёв сообщил, что ЕАЭС также ведёт активные консультации с Индией и Пакистаном по вопросам свободной торговли, что делает роль Ирана ключевой в коридоре “Север-Юг”.
Стороны договорились о сотрудничестве в области сертификации “халяль”, устранения технических барьеров, поставок продукции субъектам малого и среднего бизнеса через онлайн-платформы, а также бартерных механизмов и расчетов.
Будет создан подкомитет по таможенному сотрудничеству. Также было отмечено, что Иран выразил готовность снять количественные ограничения на импорт товаров из ЕАЭС, что, по словам Слепнева, является исключительной привилегией.
В свою очередь, министр промышленности, рудников и торговли Исламской Республики Иран Мохаммад Атабак отметил, что совместная дорожная карта по реализации Соглашения о зоне свободной торговли между Ираном и ЕАЭС создает прочную основу для углубления сотрудничества и развития новых возможностей в сфере бизнеса.
С 2019 года, когда вступило в силу временное соглашение о зоне свободной торговли между Ираном и ЕАЭС, товарооборот между ЕАЭС и Ираном увеличился более чем в 2,2 раза. С января 2025 года товарооборот увеличился еще на 16 %. В ближайшие годы планируется удвоить товарооборот и довести его до $12 млрд. Договор о зоне свободной торговли между ЕАЭС и Ираном в полном объёме вступил в силу 15 мая 2025 года.