ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը հանդիպել է Պաշտպանելու պատասխանատվության համաշխարհային կենտրոնի գործադիր տնօրենի հետ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Նյու Յորքում հանդիպել է Պաշտպանելու պատասխանատվության համաշխարհային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Սավիտա Փոնդեյի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ զրուցակիցները բարձր են գնահատել կանխարգելման միջազգային օրակարգի ամրապնդման և խթանման շուրջ Հայաստանի և Կենտրոնի միջև ձևավորված արդյունավետ ու կառուցողական համագործակցությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել ՄԱԿ 80 նախաձեռնությանը, մասնավորապես՝ դրա շրջանակներում մարդու իրավունքների պաշտպանության, ցեղասպանության կանխարգելման օրակարգի, ինչպես նաև վաղ նախազգուշացման և կանխարգելման մեխանիզմների ամրապնդմանը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է կանխարգելման միջազգային օրակարգի վերաբերյալ ՀՀ հանձնառությունը և ընդգծել, որ սեպտեմբերի 5-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի լիագումար նիստում Հայաստանի կողմից ներկայացված և միաձայն ընդունված «Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա տասնամյակ» խորագրով բանաձևը դրա վառ վկայությունն է:

On September 23, in New York, Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan had a meeting with Savita Pawnday, the Executive Director of the Global Centre for the Responsibility to Protect (GCR2P).
The Deputy FM and Savita Pawnday “commended effective and constructive cooperation established between Armenia and the GCR2P in strengthening and advancing the international prevention agenda,” the foreign ministry said in a press release.
During the meeting, the UN80 initiative was touched upon, with particular focus on human rights protection, genocide prevention agenda, as well as reinforcing early warning and prevention mechanisms.
Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan reiterated the commitment of Armenia to the international prevention agenda and emphasized that the resolution on the “Tenth anniversary of the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of This Crime,” tabled by Armenia at the plenary session of the UN General Assembly and adopted by consensus on September 5, stands as a vivid testament to this commitment.