ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը հանդիպել է Պաշտպանելու պատասխանատվության համաշխարհային կենտրոնի գործադիր տնօրենի հետ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Նյու Յորքում հանդիպել է Պաշտպանելու պատասխանատվության համաշխարհային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Սավիտա Փոնդեյի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ զրուցակիցները բարձր են գնահատել կանխարգելման միջազգային օրակարգի ամրապնդման և խթանման շուրջ Հայաստանի և Կենտրոնի միջև ձևավորված արդյունավետ ու կառուցողական համագործակցությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել ՄԱԿ 80 նախաձեռնությանը, մասնավորապես՝ դրա շրջանակներում մարդու իրավունքների պաշտպանության, ցեղասպանության կանխարգելման օրակարգի, ինչպես նաև վաղ նախազգուշացման և կանխարգելման մեխանիզմների ամրապնդմանը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է կանխարգելման միջազգային օրակարգի վերաբերյալ ՀՀ հանձնառությունը և ընդգծել, որ սեպտեմբերի 5-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի լիագումար նիստում Հայաստանի կողմից ներկայացված և միաձայն ընդունված «Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա տասնամյակ» խորագրով բանաձևը դրա վառ վկայությունն է:

Заместитель министра иностранных дел Армении встретился с исполнительным директором Глобального центра ответственности по защите
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Роберт Абисогомонян встретился в Нью-Йорке с исполнительным директором Глобального центра ответственности по защите Савитой Понде.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА, собеседники высоко оценили эффективное и конструктивное сотрудничество между Арменией и Центром в области укрепления и продвижения международной повестки по предотвращению геноцида.
На встрече обсуждалась инициатива ООН «80», в частности, повестка дня защите прав человека, предупреждению геноцида, а также укрепление механизмов раннего предупреждения и превенции в её рамках.
Заместитель министра иностранных дел Армении подтвердил приверженность РА международной повестке по предотвращению и подчеркнул, что ярким свидетельством этого является представленная Арменией на пленарном заседании Генеральной Ассамблеи ООН 5 сентября и единогласно принятая ею резолюция под названием «Десятилетие Международного дня памяти, достоинства жертв преступления геноцида и предупреждения этого преступления».