Աֆղանստանում մեկնաբանել են Թրամփի ցանկությունը՝ վերադարձնելու Բագրամի ավիաբազայի նկատմամբ վերահսկողությունը
Աֆղանստանը չի ընդունի այլ երկրների, այդ թվում՝ ամերիկյան ռազմական ներկայությունն իր տարածքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Աֆղանստանի արտաքին գործերի նախարարի խորհրդական Զաքիր Ջալալին, որի խոսքը մեջբերում է Pajhwok գործակալությունը։
«Իր պատմության ամբողջ ընթացքում Աֆղանստանի ժողովուրդը երբեք չի հանդուրժել (այլ երկրների) ռազմական ներկայությունը, և դրա հնարավորությունը կտրականապես մերժվել է Դոհայի բանակցությունների և (խմբ.՝ ԱՄՆ-ի և նրա դաշնակիցների կողմից Աֆղանստանի տարածքից բոլոր զորքերի դուրսբերման վերաբերյալ) համաձայնագրի ստորագրման ընթացքում», - ասել է նա՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը նախկին ամերիկյան Բագրամի ավիաբազան վերահսկողության տակ վերցնելու մտադրության մասին։
Պաշտոնյան ընդգծել է, որ Աֆղանստանը պատրաստ է Միացյալ Նահանգների հետ փոխգործակցության՝ հավելելով, որ այն պետք է կառուցվի փոխադարձ հարգանքի և երկու երկրների ընդհանուր շահերի վրա։
Սեպտեմբերի 18-ին Մեծ Բրիտանիայում վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն փորձում է վերադարձնել վերահսկողությունն Աֆղանստանի Բագրամի ավիաբազայի նկատմամբ։ 2001-ից մինչև 2021 թվականը Բագրամի օդանավակայանը ծառայել է որպես Աֆղանստանում ԱՄՆ գլխավորած միջազգային կոալիցիայի խոշորագույն բազա: 2021 թվականի հուլիսի 1-ին ամերիկացիները հեռացել են ավիաբազայից, իսկ օգոստոսի 15-ին այն անցել է «Թալիբան» արմատական շարժման վերահսկողության տակ:

Афганистан прокомментировал желание Трампа вернуть контроль над авиабазой Баграм
Афганистан не допустит военного присутствия других стран, включая США, на своей территории. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил советник министра иностранных дел Афганистана Закир Джалали, которого цитирует агентство Pajhwok.
«На протяжении всей своей истории афганский народ никогда не терпел военного присутствия (других стран), и его возможность была категорически отвергнута в ходе переговоров в Дохе и подписания соглашения (о выводе всех войск с территории Афганистана США и их союзниками – ред.)», — отметил он, комментируя заявление президента США Дональда Трампа о намерении взять под контроль бывшую американскую авиабазу Баграм.
Чиновник подчеркнул, что Афганистан готов к сотрудничеству с Соединёнными Штатами, добавив, что оно должно строиться на взаимном уважении и общих интересах обеих стран.
18 сентября на совместной пресс-конференции с премьер-министром Киром Стармером в Великобритании Дональд Трамп заявил, что США пытаются восстановить контроль над авиабазой Баграм в Афганистане. С 2001 по 2021 год авиабаза Баграм была крупнейшей базой международной коалиции во главе с США в Афганистане. 1 июля 2021 года американцы покинули авиабазу, а 15 августа она перешла под контроль радикального движения «Талибан».