Ucom-ի աջակցությամբ «Արմդրոն Համայնք»-ը սովորեցնում է ապագայի տեխնոլոգիաները
Ucom-ի աջակցությամբ՝ «Արմդրոն Համայնք»-ը հաջողությամբ ավարտել է անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) կառավարման մեկամսյա անվճար կրթական ծրագիրը։ Դասընթացներին մասնակցել են 12-16 տարեկան պատանիներ, որոնք ընտրվել են ոլորտի հանդեպ հետաքրքրություն ցուցաբերելու, ինչպես նաև հարցազրույցների և թեստերի արդյունքում։
Ծրագրի ընթացքում պատանիները ծանոթացել են ժամանակակից ԱԹՍ-ների տեխնոլոգիաներին, ինժեներական մտածողության հիմունքներին և FPV* (First-person view) դրոնների առանձնահատկություններին։ Մասնակիցները տեսական և գործնական գիտելիքներ են ստացել ԱԹՍ մեխանիկական կառուցվածքի, ծրագրային և թռիչքային պարամետրերի կարգավորման, անվտանգության կանոնների պահպանման վերաբերյալ, ինչպես նաև ուսումնասիրել են մրցութային ռազմավարությունները և ձեռք բերել համապատասխան հմտություններ։
«Ucom-ում մենք մշտապես ձգտում ենք աջակցել այն նախաձեռնություններին, որոնք խթանում են երիտասարդների տեխնոլոգիական կրթությունն ու ստեղծարար մտածողությունը։ FPV դրոնների ուսուցման այս ծրագիրը պատանիներին հնարավորություն տվեց ոչ միայն զարգացնել իրենց տեխնոլոգիական գիտելիքներն ու հմտությունները, այլև գտնել նոր մոտիվացիա՝ շարունակելու կրթությունն այս ուղղությամբ և միանալու Հայաստանի տեխնոլոգիական համայնքին», – նշեց Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մեր գործընկերների հետ համատեղ ջանքերով մենք քայլ առ քայլ տարածում ենք ԱԹՍ մշակույթը Հայաստանում և ընդլայնում ենք մեր համայնքը։ Մեր գործընկերոջ՝ Ucom ընկերության աջակցությամբ, FPV դրոնների մրցարշավի իրականացումը և երեխաների անվճար դասընթացների մասնակցության հնարավորությունը ևս մեկ քայլով մոտեցրեցին մեզ Հայաստանում այս ոլորտի զարգացման, համայնքաշինության ամրապնդման և միջազգային համագործակցության մեր տեսլականին», - ասաց «Արմդրոն Համայնք» ՀԿ-ի հիմնադիր Հայկ Կարապետյանը։
Դասընթացի ավարտին մասնակիցները հանձնել են տեսական ու գործնական քննություններ և ստացել ավարտական հավաստագրեր։ Լավագույն արդյունք ցուցաբերած պատանիները հնարավորություն  ունեն միանալու «Արմդրոն համայնքի» հավաքական թիմի կազմին, որը հնարավորություն կտա  FPV դրոնների ոլորտում միջազգային մրցարշավների ժամանակ ներկայացնել Հայաստանը։
Ucom-ի և «ArmDrone համայնք»-ի համագործակցության շրջանակներում այս տարվա մայիսի 25-ին տեղի ունեցավ նաև FPV դրոնների ամենամյա «Mini Whoop Drone Racing 2025» միջազգային մրցարշավը, որն ունեցավ 11-ից 60 տարեկան ավելի քան 40 մասնակից՝ Հայաստանից, Վրաստանից, Ռուսաստանից, Բելառուսից և Ղազախստանից։
* FPV drone (First-person view – դիտում առաջին հայացքից) – Հնարավորություն է տալիս կառավարել անօդաչու թռչող սարքը՝ առաջին դեմքից։ Սարքի վրա տեղադրված վիդեոփոխանցիչի միջոցով տեսախցիկից ստացված պատկերը փոխանցվում է օպերատորի վիդեոընդունիչին (FPV ակնոց-ին), որի շնորհիվ օպերատորը հնարավորություն է ստանում սարքը վարել բավական մեծ հեռավորությունից: Տվյալ տեխնոլոգիան հաճախ կիրառվում է կինոարտադրությունում, կրթական ոլորտում և միջազգային դրոնների մրցարշավերում։

При поддержке Ucom Сообщество АрмДрон помогает подросткам осваивать технологии будущего
При поддержке компании Ucom некоммерческая организация Сообщество АрмДрон успешно завершила бесплатную месячную программу по управлению беспилотными летательными аппаратами (БПЛА — дронами). В проекте приняли участие подростки в возрасте от 12 до 16 лет, отобранные по результатам собеседований, тестирования и проявленного интереса к современным технологиям.
В течение месяца ребята знакомились с устройством современных БПЛА, изучали основы инженерного мышления и особенности управления FPV-дронами (First-Person View – управление от первого лица). Программа включала как теоретические, так и практические занятия: участники изучали конструкцию дронов, учились настраивать программные настройки и летные параметры, соблюдать правила безопасности и разрабатывать стратегии для участия в соревнованиях.
“В Ucom мы всегда стремимся поддерживать инициативы, которые способствуют технологическому образованию молодежи и развитию креативного мышления. Эта программа стала для подростков не только возможностью углубить свои знания и навыки, но и стимулом продолжить обучение в этой сфере и стать частью технологического сообщества Армении”, отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
“Совместными усилиями с нашими партнерами мы шаг за шагом развиваем культуру дронов в Армении. Поддержка Ucom в организации чемпионата по FPV-дронам и предоставлении подросткам возможности пройти обучение бесплатно стали еще одним важным шагом на пути к укреплению нашего сообщества и развитию международного сотрудничества”, подчеркнул важность партнерства основатель НПО Сообщество АрмДрон Айк Карапетян.
По итогам программы участники сдали теоретические и практические экзамены и получили сертификаты о завершении курса. Подростки, показавшие лучшие результаты, войдут в сборную Сообщества АрмДрон и представят Армению на международных соревнованиях по FPV-дронам.
Отметим, что в рамках сотрудничества Ucom и Сообщества АрмДрон 25 мая 2025 года состоялся ежегодный международный чемпионат по FPV-дронам Mini Whoop Drone Racing. В нем приняли участие более 40 пилотов в возрасте от 11 до 60 лет из Армении, Грузии, России, Беларуси и Казахстана.
* FPV-дрон (First-Person View – вид от первого лица) — беспилотный летательный аппарат, которым управляют через камеру, установленную на устройстве. С помощью видеопередатчика изображение транслируется на специальные FPV-очки оператора, что позволяет управлять дроном на большом расстоянии. Эта технология активно применяется в кинопроизводстве, образовании и международных спортивных соревнованиях.