Աֆղանստանն ավերիչ երկրաշարժից հետո ստացած աջակցության և ցավակցությունների համար շնորհակալություն է հայտնել մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանին
Աֆղանստանի արտաքին գործերի նախարարությունը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր երկրներին, միջազգային կազմակերպություններին և մարդասիրական գործակալություններին՝ երկրի արևելքում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժից հետո ցուցաբերած աջակցության, ցավակցությունների և կարեկցանքի և համերաշխության համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Աֆղանստանի ԱԳՆ-ն այդ մասին գրել է X-ի միկրոբլոգում՝ հրապարակելով նաև այն երկրների դրոշները, որոնց կողմից եղել է ցավակցության և կարեկցանքի հայտարարություններ, ինչպես նաև աջակցություն։
Այդ երկրների թվում նշված է նաև Հայաստանը։
«Աֆղանստանի Իսլամական Էմիրության Արտաքին գործերի նախարարությունը շնորհակալություն և գնահատանք է հայտնում երկրներին, միջազգային կազմակերպություններին և մարդասիրական օգնության գործակալություններին՝ երկրի արևելքում վերջերս տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով մարդկային և նյութական կորուստներից հետո ցուցաբերած աջակցության, ինչպես նաև ցավակցությունների, կարեկցանքի և համերաշխության համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Աֆղանստանի արևելքում օգոստոսի 31-ի ուշ երեկոյան 6 մագնիտուդով երկրաշարժ է տեղի ունեցել, որի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 2205-ի, վիրավորների թիվը՝ 3640-ի։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը X-ի միկրոբլոգում ցավակցություն էր հայտնել Աֆղանստանում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի կապակցությամբ։
«Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում Աֆղանստանի ժողովրդին, որը տուժել է վերջերս տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժերից, որոնք խլեցին հարյուրավոր կյանքեր»,- նշել էր ԱԳՆ-ն։ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունն ուժ և արագ ապաքինում էր մաղթել երկրաշարժից տուժածներին։

Афганистан поблагодарил ряд стран, в том числе и Армению, за поддержку и сочувствие, выраженные после разрушительного землетрясения
Министерство иностранных дел Афганистана выразило благодарность всем странам, международным организациям и гуманитарным учреждениям за поддержку, соболезнования, сострадание и солидарность, проявленные после разрушительного землетрясения на востоке страны.
Как сообщает “Арменпресс”, МИД Афганистана написал это в микроблоге в X, опубликовав также флаги стран, из которых поступали выражения соболезнований, сострадания и поддержки.
В числе этих стран упомянута и Армения.
تُعرب وزارةُ خارجية إمارة أفغانستان الإسلامية عن شكرها وتقديرها للدول والمنظمات الدولية والهيئات الإغاثية، على ما عبّروا عنه من تعازٍ ومواساة وتضامن إنساني، وما قدّموه من مساعدات، وذلك عقب الخسائر البشرية والمادية الناجمة عن الزلزال الأخير في شرق البلاد. pic.twitter.com/cuDUWJSYuL
— Ministry of Foreign Affairs - Afghanistan (@MoFA_Afg) September 8, 2025
“Министерство иностранных дел Исламского Эмирата Афганистан выражает свою благодарность и признательность странам, международным организациям и гуманитарным организациям за поддержку, соболезнования, сострадание и солидарность в связи с человеческими и материальными потерями, вызванными недавним землетрясением на востоке страны”, - говорится в послании.
Поздним вечером 31 августа на востоке Афганистана произошло землетрясение магнитудой 6 баллов, в результате которого погибли 2205 человек и 3640 получили ранения.
В связи с разрушительным землетрясением в Афганистане МИД Армении выразил соболезнования в микроблоге в X, пожелав стойкости и скорейшего выздоровления пострадавшим от землетрясения.
“Мы выражаем наши глубочайшие соболезнования народу Афганистана, пострадавшему от недавних разрушительных землетрясений, унесших сотни жизней”.